En tiennyt parempaakaan palstaa (parisuhteiden lisäksi) kysyä asiaa, arvelin, että sinkut osaisivat esittää vastauksen kysymykseeni. Kysymykseni pohjana on yksinhuoltaja-palstalla esiintyvä väite siitä, että kaikki muut kadehtivat heitä.
Kadehtivat jopa siitä kadehtimisesta...
Kyseessä on siis eräänlainen gallup.
Ja kysymys kuuluu:
KADEHDITKO YKSINHUOLTAJAA?
Jos kadehdit kuulisin mieluusti, miksi?
Jos et, mistä luulet moisen väitteen olevan peräisin? Mistä se on syntynyt?
Oma mielipiteeni on, etten kadehdi. Olen parisuhteessa oleva nainen.
Vaikka saavatkin tukia, tiedän, että ne ovat tosi pieniä. Ja kertoohan sekin jo jotakin, että pienet tulot pitää olla, jotta tukea saa!
Ja niille se kuuluukin, jotka ei itse pysty itseään elättämään...
Kadehditko yksinhuoltajaa?
9
547
Vastaukset
- mies
aina on ero takana ja vaikka eroaisi toisesta ihmisestä niin oikeasti siitä ei pääse eroon kun sen kanssa pitää lasten takia olla yhteydessä. Yksin pitää lapsista huolehtia. Raha-asiat tietysti riippuu ihan niistä tuloista mitä on ennen eroakin ollut, hieman klisee tuo että tulot niukat, mutta olen nähnyt kyllä sellaisiakin. Miksi pitäisi kadehtia toista?
- no jo on....
.... mikä siinä sitten on että nämä yksinhuoltajat marisevat? Itsekkin entisenä yh:oona voin sanoa ,että kelläpä parisuhteessa elävällä naisella on joka toinen viikonloppu ns."omaa aikaa" ??
Silti nämä exät yrittävät murentaa kaikilla mahdollisilla keinoilla miehen uuden suhteen, eikö kestetä sitä ,että toisella on parempi olla jonkun muun kanssa ja lapsilla kiristäminen on alhaisinta johon olen nykyisessä suhteessani törmännyt.
Tämä "helvetillinen exä" on useimmiten nainen joka kostaa jotakin käsittämätöntä entiselle miehelleen ja käyttää lapsia lyömäaseena.
Kun lapset on tehty niistä pidetään huolta ja jos molemmat vanhemmat eivät siihen kykene jää homma toiselle ei siinä auta enää itkeä ei Suomessa ole pakko lapsia tehdä!! - pippa
en kadehdi!
Syy:en tiedä ainoatakaan syytä kadehtia! - mikko
en?
Luulkoot mitä luulevat. - JhF
Että kadehditaan kadehtimista!!
Jo on väite. No, jollakin, jolla on jalat hyvin korkeella maanpinnasta tuokin ajattelu saattaa luonnistua.
Itse en kyllä näe YHTÄÄN syytä edes siihen kadehtimiseen, saati sitten kadehtimisen kadehtimiseen... - Mimmukka
en todellakaan kadehti yksinhuoltajia. Minusta siinä ei ole mitään kadehdittavaa, kun yrittää luovia elämässä eteenpäin kasvattaen samalla esim. kahta lasta. Se on kauheen raskasta (olen seurannut sivusta kavereiden kamppailua)!!
Mitä nää yksinhuoltajat oikein luulee meidän kahdehtivan heidän elämässään?? mielenkiintoista olisi tietää.... - meeri
tästä jokainen voi alkaa yksinhuoltajaksi, jos se kerran niin kadehdittava tila on?
Ei vaan taida olla vapaaehtoisia... - lapseton
En todellakaan kadehdi. Itseasiassa yksi tulevaisuuteni suurimpia pelkoja on joutua pienten lasten yksinhuoltajaäidiksi.
- yksinhuoltaja
Ei nuorena sinkkuna, eikä parisuhteessa ollessanikaan olisi tullut mieleenkään kadehtia yksinhuoltajia. Näin kyllä vierestä mitä se arki on. Ja nyt yksinhuoltajana en ole tosiaankaan huomannut kenenkään kadehtivan minua.
Eikä se mahdollisuus olisi tullut edes mieleenkään ennen tämän viestiketjun lukemista. Ainut syy joka tässäkin esitettiin, oli tuo joka toisen viikonlopun "oma aika". Sellaista mulla(kaan) ei ole koskaan ollut, ei yhtään ainoaa iltaakaan näinä vuosina. En kuitenkaan kadehti niitä joilla on, sillä en oikein osaa kaivata sellaista, mitä en ole koskaan kokenut. Tuleehan sitä omaa aikaa ihan liiankin kanssa sitten, kun lapset ovat isoja ja muuttavat pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507987Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662270Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332186- 1471759
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251250Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511236Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101153Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65843Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58798Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7747