vatsa litteäksi, APUA!

-coctail-

Hei.

Minun olisi tavoitteena saada heinäkuuhun mennessä vatsaa litteämmäksi..
painan 67kg ja pituus: 161 cm (15v), en näytä kovin lihavalta,mutta pyöreältä, koska vedän aina mahan sisään, ja pidän mahan sisässä koko päivän(ei käy rankaksi,paitsi joskus), se tekee minusta edes vähän hoikemman näköisen.(voiko tuosta jotain terveydellistä haittaa olla?)

mutta tosiasiassa maha on iso, lantion ympärys on realisti 100cm ja navan yläpuolelta ehkä 90-95 cm..vatsa sisässä: lantio 100, navan yläpuolelt 88cm..
eli kaipaan hyviä syömis- ja liikuntavinkkejä.
pitäisi saada vatsa tuohon päivämäärään mennessä niin litteäksi kuin voi, mutta TERVEELLISESTI, lautasmallia käyttäen ja liikuntaa 3-5 kertaa viikossa, mutta se virallinen ongelma onkin, että en tiedä hyviä liikuntavinkkejä jolla maha pienenisi.
olisiko joitain hyviä vatsalihasvinkkejä yms,kaikki hyvä apu kelpaa! :) -kiitos.

2

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -coctail-

      käytän nyt myös tän kuukauden aikana lorealin perfectslim pro selluliitti geeliä, joka siis saa paikat kiinteämmäksi (maha,lantio,reidet),jonka siis pitäisi auttaa?
      ainakin sen pitäisi, koska jos luitte uusimpaa kuntoplussaa, niin siinä luki,että 2-3 kuppii kahvii päivässä VOI auttaa painonpudotuksessa, ja vartalovoiteet missä on cofeiinia auttavat kanssa.

    • fsaggfa

      heips, tuo vatsan sisällä pitäminen on vain hyvä, vahvistaa lihaksia siis ja staattista voimaa varsinkin. itsekin pidän aina vatsan sisällä (Vaikka ei iso olekaan mutta ainahan se pömpöttää varsinkin ruoan jälkeen vähän).
      lisäksi kannattaa kyllä tehdä ihan oikeaa vatsatreeniä, syviä vatsalihaksia varsinkin, netistä löytyy hakusanoilla vatsalihastreeni, vatsalihakset jumppa... ym vaikka kuinka paljon kun etsit vain.

      ruoan suhteen neuvoisin että jätä turvottavat ruoat pois, eli sokerit, vaaleat hiilarit (jauhot, valkoinen leipä, pasta...) ja perunat. tai vähennä ainakin käyttöä. lisää kasviksia ja hedelmiä ja muista syödä kevyitä lihatuotteita että lihakset pysyvätkin. myöskin rasvattomia maitovalmisteita pitää käyttää! rahka, raejuusto ja maito on hyviä varsinkin nuorelle.

      jos liikkeitä kaipaat vielä tarkemmin niin älä tee perus vatsanostoja vaan rutistuksia eri tavoilla. nosta jalat ylös tai sivulle ja rutista syviä lihaksi niin että lavat irtoavat maasta. myös tuolin selälle jalat nostettuna ja rutistuksia. niitä on vaikka kuinka paljon, sovella ja näet itse mikä tuntuu lihaksissa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe