Nouskaa nyt jo vaikka mihin barrikaadeille! Katselin 45 min telkkarista. Miks sinne annetaan kaikkien nousukkaiden, rehvastelijoiden, viedä koneita ja muuta hullua ja turmella se luonto? Sehän kuuluu teille, ensiksi saatte vähän, kun annatte luvan. Mutta kuka siitä hyötyy? Ensiksi se, joka satsaa, maksaa vähän, tuo koneet, ottaa sen, mitä löytyy. Ja sieltä voi löytyä paljon. Mitä jää jälkeen? Raiskattu luonto, tyhjä maa. Hyvä sitten on kehua kaikelle kansalle, mikä on kullan hinta. Olisivat edes yrittäneet puhua kunnon kieltä, ja antaneet arvoa luonnollekin. Ei ne koneet niin kauniita siellä luonnossa ole, mutta hyvä jättää jälkeen. Eipä ne enää kuulu asiaan.
Ehta
eteläläinen
9978
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Harmittaa kun en huomannut katsoa sitä.
Aihe ON mielenkiintoinen.
Noinkohan luontoa saa luvan kanssa runnella.
Olisikohan vähän syytä suhteuttaa hieman noita suuruusluokkia. Huuhdontakultavaltausten yhteenlaskettu pinta-ala on 0,0001 promillen luokkaa Lapin pinta-alasta. Tuskin ne yhden käden sormilla laskettavat päätoimiset konekaivajat ehtii koko Lapin erämaita autioksi ja kuolleeksi kaivaa, vaikka me lapiokaivajat koitettais kuinka jeesata. Pitäisikö sitten kaivosteollisuus kokonaan kieltää. Täällä on nimittäin huomattavan suuria kaivoshankkeita ja kaivoksia toiminnassa. Tällä logiikalla ne pitäisi kieltää koko Suomessa.
Kyllä se kaivinkone on muuten ihan samannäkoinen oli se missä tahansa.
Lapin elinkelpoisuus on kolmen asian varassa tulevaisuudessa. Ne ovat Kemi-Tornio alueen teollisuus, matkailu ja kaivannaisteollisuus.
Se muuten tiedoksi, että huuhdontakultavaltauksia ja kaivospiirejä säätelevät lait ja asetukset ihan samoin kuin suuriakin kaivoksia. Ei täällä voi noin vain mennä kaivelemaan mihin tahtoo. On haetttava luvat ministeriöstä ja usein se edellyttää ympäristövaikutusten perusteellista selvittämistä, vakuusmaksuja....Ja valvonta pelaa.
Tuosta luonnon arvostamisesta sen verran että me kullankaivajat arvostamme ja kunnioitamme luontoa ihan paikan päällä, eikä mistään sohvalta käsin.
Rohkenen väittää, että se kultamiehen tai -naisen jättämä ekologinen jalanjälki on huomattavasti pienempi kuin tavallisen "tallaajan".
sen kaivinkoneen jälki lapin luonnossa on nähtävissä ties kuinka kauan. Mitä taas kaivinkoneen näyttävyyttä versus etelän taajama/lapin tunturi, tulee, niin karmealta kaivuri tunturissa nayttaa, eikö totta! Pohdin sitä miltä kannalta tahansa, niin en puolla konekaivuuta sen oheishaittojenkaan vuoksi ja,... Lapio on aivan toinen juttu. Se on ns. luonnollinen tapa toimia ja sen oheisvaikutuksetkin ovat samat kuin kenen tahansa luontoon tallaamat jäljet.
Oletko ollut kultamailla ja nähnyt miltä maasto siellä koneiden jäljiltä nayttaa?
Jokainen tajuaa kuinka paljon enemmän pitaa saada tuloksia jo sen koneen kuluja( kuljetus ym.ym.) varten saati sen kuoletuksiin. Tarkoittaa kaytannossa aina vaan SUUREMPIA raiskioita,?
Tili tuli, tili meni!
Meinaan hiihtohissitolpat.Niitä kun on sata kertaa enemmän kuin konekaivajien kaivureita.Onkos ne kauniita? Ja suurin osa niistä tunturissa olevista kaivureista pyörii tunturihotelleiden liepeillä mökkityömailla. Menkää vaikka autolla katsomaan. Mutta koitappa löytää kullakaivajan kaivuri lapista.Saat kävellä kesän etkä löydä.Noita ammattikaivajia on todellakin vain kymmenkunta. Ei ne saa, eikä haluakaan lappia pilata.Eikä kannata hättäillä. Ei se Kelan Jukkakaan jaksa myllertää koko lappia autioksi raiskatuksi maaksi lapiollaan. Ne muuten montut pitää maisemoida, eikä jäljistä 10:n vuoden jälkeen tiedä juuri mitään.
Itse olen kulkenut noita maita ja kaivanut ja kyllä meidän jälkemme katoavat tosi nopeasti. Viime kesänä kävin vanhalla valtauksella ja oli jo pieniä vaikeuksia löytää n. 10v vanhoja monttuja. Niistä on kuitenkin haettu ihan laillisesti ja luvanvaraisesti leivänjatketta.
Monesti olen mietiskellyt, että kuinka helppo sitä luontoa on suojella jonnekin kauas. HOITAKAA JA SUOJELKAA SITÄ LUONTOA SIINÄ LÄHELLÄ. MISSÄ SITTEN OLETTEKIN. Kyllä toisaalta me olemme täällä lapissa liikuttuneen kiitollisena seuranneet, kuinka etelän ihmiset ovat (omasta mielestään)niin huolissaan tämän lapin tilasta ja tulevaisuudesta.
Se muuten tuo kullankaivaminenkin on ihan laillista yritystoimintaa, eikä se lapiopelillä taho kannattaa.
Hyvvää kevättä ja isoja hippuja...onnennippuja
ihan lappilainen? Sanoitkohan sanasen tätä hullua luonnonraiskaamista vastaan? Ei ne koneet sieltä mihkään katoa, eikä se tunturikoivu enää pääse oikein kasvamaan, jos juuret on poikki. Mutta jonkun mielestä sillä ei oo väliä. En ymmärrä ihmistä, joka sanoo, että on vuosikaudet käynyt siellä Lapissa. Ja sitten ykskaks tuo koneet tuhoamaan, sen mitä siellä on. Eikö ihminen vois tyytyä vähempään,(tai enenpään),mitä luonto antaa? Mulla itellä on kultahippu kaulalla, pieni tosin, mutta sitäkin arvokkaampi. Mulle se vaan on yhteys siihen luontoon, siihen metsään ja kaikkeen muuhun mitä näinvuosin kaipaa. Olla hiljaa siellä kannon päässä, antaa kuukkeleille vähän suupalaa, ruokkia talkkari, se orava.Toivottavasti teillä riittää pinnaa meidän eteläläisten kanssa, ettekä häädä meitä kaikkia pois.Mie vaan tahtoisin olla ja elää siellä.
Onko Lappi ja Lapin luonto ainoita suojeltavia asioita? Kyllähän Lapissa on todella paljon suojeltuja alueita, mikä on hyvä asia. Ja vaikka suojelualueillakin kaivetaan kultaa, niin valtausten
turmelemat alueet ovat pieni osa luontoa.
Jo Luonnon monimuotoisuuden säilyttämisen nimissä pitäisi kiinnittää enemmän huomiota eteläisempään Suomeen, josta ei enää kunnon luonnontilaista metsää tahdo löytää. Konekaivuuvaltausten/kaivospiirien kauhistelu tuntuu monasti melko tekopyhältä, kun omilla kotiseuduilla kaikki rahanarvoinen muutetaan rahaksi. Oli sitten kyseessä ikimetsä tai merenpohjan soraesiintymä. Näistäkin kyllä puhutaan, mutta kun joku kaivaa koneella kultaa Lapin erämaassa niin tätä pidetään huomattavasti pahempana rikollisena.
Kait se on kiva elää ja pyöriä nyky-yhteiskunnan kulutusrattaissa mukana, ja kerran vuodessa päivitellä kaivinkonetta erämaassa henkevällä fiilistelyvaelluksella.
elä siellä etelän "kulutusrattaissa", enkä käy "fiilistelyvaelluksella", elän täällä mettässä, luonnon keskellä.Ei sähköä, ei juoksevaa vettä. Vain kuukkelit ja oravat seurana. Nykytekniikka vaan sallii mulle tän keskustelun. Joskus voi akkuja ladata kauppareissulla. Mutta kyllä ne kaivinkoneet mua ottaa päähän. Jos se valtausalue sitten korjattais, niinkuin roskatkin pitäis viedä pois mukanaan, ei sitten mitään. Mutta jos on tarpeeksi tyhmä, ei ymmärrä korjata jälkiänsä.
On todella arvostettavaa elää ilman juoksevaa vettä ja sähköä. Siitä ei elämänlaatu kärsi, päinvastoin. Onhan se jo nähty että mitä enemmän mukavuuksia, sitä kiireisempiä tuntuvat ihmiset olevan. Tästä saisi pitkänkin keskustelun, ainakin omasta puolestani...
Näitä "fiilistelyvaeltajia" vain tapaa todella paljon. Kun nähdään kuva kaivinkoneesta kansallispuistossa, niin tunteet nousevat pintaan. Mutta kun metsä laitetaan sileäksi ehkäpä muutaman kilometrin päässä omasta kodista, niin saatetaan vaikka todeta että "Suomi elää metsästä". Kunhan ei oman mökkitontin vierestä avohakata. Kun sama luonnonystävä saattaa vielä vaikka pitää kodin lämpötilan talvipakkasillakin trooppisissa lukemissa ja kuluttaa muutenkin energiaa aivan holtittomasti, niin jotenkin putoaa pohja
konekaivuun kauhistelulta.
Itsekään en kannata konekaivuuta Erämaissa, mutta on paljon muitakin ja vakavempia ongelmia jotka vaatisivat enemmän huomiota kuin koneellinen kullankaivuu.
En varsinaisesti tarkoittanutkaan että kirjoittaja
olisi fiilistelyvaeltaja, vaan osoitin kirjoituksen yleisesti tätä ihmisryhmää kohtaan. Kys. ryhmän edustajia olen kyllä tavannut.
quote: Mutta jos on tarpeeksi tyhmä, ei ymmärrä korjata jälkiänsä.
Tähän voisi vielä lisätä: Jos on tarpeeksi röyhkeä , ei tarvitse korjata jälkiänsä.
Röyhkeys tuntuu muutenkin nykyään olevan se ominaisuus, jolla tämän päivän yhteiskunnassa pärjätään.
Jep jep joo, todella paljon hyvää asiaa tulikin jo aikaisemmissa viesteissä. Se vaan on niin hirmuisen helppoa julistaa koko Lappi luonnonreservaatiksi sieltä omasta pikku lähiöstä. Valitettavasti todella monet "lapinkävijätkään" ei omaa järkevää käsitystä siitä kuinka uskomattoman paljon lapissa on sitä kesyttämätöntä korpea, jossa ei ihmistä ole nähty.
Siitä perspektiivistä:
Tulipa käväsityä tuossa männä päivänä Talvivaaran kaivosalueella.. (Kajaani-Sotkamo suunnalla, ei Lapissa) Paikkahan on aivan eri kaliiberia kuin joku yhden konekaivajan kultamonttu lapissa, ja käsittääkseni vielä kittilän kaivostakin huomattavasti suurempi. Alueen koko on n.60km^2, ja voin kertoa että on muuten varsinkin rakennusvaiheessa perkeleen iso ja ehkä ruma kompleksi.
SILTI! kyseessä on suorakaiteeksi muutettuna n. 6km x 10km kanttiinsa oleva alue, ja siitä kun otat suuntiman kainuun korpeen, sitä piisaa.
On niin kovin katsella netistä kuvia ja niiden perusteella todeta että perkeles, nehän pilaa koko Lapin! huh huh.
Itse asunut Lapissa lähemmäs 20 vuotta, joten luulen ainakin hitusen paremmin ymmärtäväni kuinka valtavan suuri erämaa on kyseessä. Siellä ei muutaman konekaivajan MAISEMOIDUT valtaukset juuri arpea luontoon tehe. Tottakai erämaata ja luonnon rauhaa tulee vaalia, mistäs sitä enään muualta Suomesta löytyisikään kuin yläperältä ja itärajalta.. kun Etelä rakennetaan täyteen marketteja ja betonilähiöitä ;)