Minulla on karvaita kokemuksia työelämästä mielenterveysongelmieni takia. Lääkärit kuitenkin pitävät minua työkykyisenä eikä minulla ole ollut ongelmia työsuorituksissani, vaan minua pidetään sosiaalisesti hankalana.
Olen väsynyt julkisivun ylläpitoon. En halua olla hankala ja ymmärrän kyllä, jos asioista keskustellaan kanssani. Kuitenkin syvimmällä olevat pelkoni uhattuna olemisesta laukaisevat helposti jonkinlaisia aggressioita. Tiedostan kuitenkin ongelmani ja olen enemmän kuin halukas voittamaan ne. Tarvitsin vain rakentavan ympäristön, joka jaksaa tukea minua.
Haluaisin siksi kertoa jo työhaastattelussa vaikeuksistani, koska aikaisemmalla salailulla olen huomannut joutuvani yleensä vaikeuksiin eikä minuun osata suhtautua minun kannaltani oikein. Näin jatkaen lisään etupäässä omaa kärsimystäni.
Epäilen, että vihjaus mielenterveysongelmista sulkee kaikki työmahdollisuuteni. Eniten minua huolestuttaa, että mikä on kohtaloni, jos olen avoin. Katsotaanko työvoimatoimistossa, että tahallisesti yritän jarruttaa työhön pääsyä ja jätetään minut myös sitä kautta yhteiskunnan tuen ulkopuolelle?
Mitä hyvää siitäkään seuraa, että hankin potkut toisensa jälkeen, vedän lääkkeitä kahdella kouralla, vietän lomani mielisairaalassa? Ei ole tuottavaa olla muutama kuukausi kerrallaan yhdessä paikassa ja ennemmin tai myöhemmin jatkuvat työpaikan vaihdot luultavasti vaikuttavat työhönottotilanteessakin? Minulla on koulutusta, mutta myös rikkinäinen sielu.
Mitä minun kannattaisi tehdä? Mitä vaihtoehtoja minulla on? Haluaako kukaan palkata oikeaa 'minääni'? Jos kerron ongelmistani, miten se kannattaisi tehdä? Mielipiteitä. Kauhukuvia. Mitä vain, joka antaisi ajatuksia!
puun ja kuoren välissä
4
582
Vastaukset
- ihmettelen
Miten työvoimatoimisto voi olla muka tietämätön sairaudestasi?
- Mona
Olen vältellyt työtä opiskelemalla. Opiskelun aloittaminen on hyvä tekosyy irtisanoutua ja sitä kautta en ole ollut työtön, vaan saanut opintotukea. Olen sinnitellyt vuosia opintotuen ja osa-aikaisten töiden avulla, mutta ongelma uhkaa, koska opintotuki päättyy (samalla toivottavasti myös valmistun).
Olen ollut virallisesti työttömänä vain kerran. Muuten työttömät jaksot olen ollut säästöjeni varassa puljaileva opiskelija.
On julmaa arvata viestini provoksi, mutta ei kai muuta ole odotettavissa. Maailmassa on paljon enemmän tositarinoita kuin ikinä pystyt kuvittelemaan. Onko inhimillisyyttä olemassa?
- Mikko
Mene yhteiskunan palkkalistoille ja saat olla kuinka sairas taikka hankala tahansa.
Täällähän näitä poliisejakin on jotka tekevät sopimatonta työtä ja viettävät aikaansa latauksessa. Työnantajakaan ei katso pahalla jos satut sairastumaan työaikana.- Mona
Kiitos Mikko!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760