pyöräilystä

Ajattelin ruveta pyöräilemään kesällä muutaman kerran viikossa. Tarkoitus olisi saada lisää voimaa jalkoihin kun pelaan jääkiekkoa ja kesäharjoittelukausi on silloin menossa. Eli miten isolla vaihteella kannattaa polkea tasasella tiellä? Entä sitten ylämäessä? Kannattaako ylämäet polkea istuvilteen vai seisaalteen? Mikä tehoaa parhaiten? Miten pitkiä matkoja kannattaa polkea? Kiitos jo etukäteen avusta.
4581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kerro vaan sille pojallesi, että parhaiten niitä jalkalihaksia saa vahvistettua salilla jalkalihasliikkeillä!

Eli salille ja oma ohjelma ohjaajalta ja eikun treenaamaan!

Pyöräily ei varmaankaan ole tarpeeksi rasittavaa, jotta siitä olisi hyötyä lihaskasvulle. Kuntoilumielessä kyllä, paino putoaa sellaisilla parinkympin hikilenkeillä. Mutta tämähän ei liene tarkoitus, vaan massan ja voiman lisäys?

Äänestä
  • Tavallisilla polkimillahan tuo mitä sanoit toki pitää paikkansa. Mutta lukkopolkimien avulla saa pyöräillessäkin niin suuren vastuksen jaloille, että jalkalihasten voima ja massa kasvaa.

    Äänestä

Ehdotan intervallityyppistä harjoittelua, eli lyhyitä spurtteja niin nopeasti ja kovaa kuin jaloista lähtee. Spurttien väliin jäähdyttelyä pienellä vastuksella pyörittäen, melko nopealla kierrosluvulla. Tuntitolkulla isolla vaihteella painaminen ei tuota muuta tulosta kuin tukossa oleva jalat ja kipeät polvet.

Usein maasto- ja liikenneolosuhteet rytmittävät sopivasti harjoittelua, esim. ylämäen voi runnoa ylös samalla tai pykälää tai paria isommalla vaihteella. Tasaisella spurteissa vauhtikin vääjäämättä nousee, joten ne kannattaa jättää paikkoihin joissa on hyvä näkyvyys eikä paljon muita tielläliikkujia.

Em. harjoittelua varten tarvitset ehdottomasti lukkopolkimet ja niihin sopivat pyöräilykengät.

Äänestä

peruskunnolle pyöräily on juuri sopivaa perusharjoittelua. Muutaman tuhannen ajetun kilometrin jälkeen olet valmis tehoharjoitteluun (voima)kävelyvauhdista isolla välityksellä 10 sekunnin maximaalisia kiihdyksiä aluksi 10-20 toistoa-täydellisellä palautuksella-alkaa "patti " kasvamaan !!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Ajattelin ruveta pyöräilemään kesällä muutaman kerran viikossa. Tarkoitus olisi saada lisää voimaa jalkoihin kun pelaan jääkiekkoa ja kesäharjoittelukausi on silloin menossa. Eli miten isolla vaihteella kannattaa polkea tasasella tiellä? Entä sitten ylämäessä? Kannattaako ylämäet polkea istuvilteen vai seisaalteen? Mikä tehoaa parhaiten? Miten pitkiä matkoja kannattaa polkea? Kiitos jo etukäteen avusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu