Mikäs näistä
Vw ilmeisesti sähkövikoja ??
Opel laatikot hajoaa vieläkö ??
Hundai ? takuu vissin hyvä mutta miten muuten - takaveto
Hiace vanhatava kulutta -takavetoinen.
tarkoitus on ajaa työ ajoa ei arki ajoa eli korjamolla vei vitsi makuuta autoa onko siis valinta toyota?
Vw ilmeisesti sähkövikoja ??
Opel laatikot hajoaa vieläkö ??
Hundai ? takuu vissin hyvä mutta miten muuten - takaveto
Hiace vanhatava kulutta -takavetoinen.
tarkoitus on ajaa työ ajoa ei arki ajoa eli korjamolla vei vitsi makuuta autoa onko siis valinta toyota?
Vastaukset 25
Vanhimmat
On tää vaikeeta nykyää,kun kaikissa autoissa on aina vikoja.Sama mitä ostaa aina korjaamolla käyntejä tulee.Pitäs vaihtaa mutta minkä ottas seuraavaksi pakuksi,2:ta merkistä on jo kokemusta ,vähän heikkoja ovat olleet.
kuin hiacen vastaava nelikko, (Volsu pitkä 1,9 DTI 36000€, Hiace pitkä 2,5 D-4D 117 4wd full time 33000€) ja kun tiedossa on Hiacen legendaarinen maine kestävyydessä, luotettavuudessa ja jälleenmyyntiarvossa. Tavaratila 6m3.
Hundain tekniikka vaikuttaa paperilla hyvältä, mutta jäisi itseltäni valinnan ulkopuolelle tavaratilan lyhyyden ja ahtauden takia 4m3.
Vivarosta on paljon hyviä kokemuksia. Hyvä lastata, tavaratila 7m3. Tavaratilan seinät suorat, joten on hyvä rakentaa hyllyköt työkaluille ja varaosille. Tilava kabiini, hyvä penkki kuskille, varmatoiminen, alapallot heikoin lenkki. Ne yksilöt, mitkä ovat tuttuja ovat kaikki päälle 04:sia ja yhdessäkään niissä ei ole ollut vaihteisto, eikä laakerivikoja.
Anteeksi vaan, mutta volkkarin suuntaan en edes kusisi työkalua valitessani.
Jos itte olisin yrittäjä ja taksisuhari ottaisin Hiacen
..olemattomiin muutamassa vuodessa. Kyllä Volkkari on hintansa väärti tuossa porukassa. Pitkäikäisempi ja luotettavampi kuin tinapaperi-tojota, josta kori notkahtaa, muutamassa vuodessa, jos vähänkin enemmän pitää lastia tavaratilassa. Damoin jouset ja iskarit väsyvät, eikä niitä voi vaihtaa, kun kiinniotyspisteet murenevat vanhoja irrotettaessa. Jos et ole ostamassa kertakäyttöautoa, älä osta aasialaista.
Ei kai Volkkarin pellit pääse ruostumaankaan kun seisoo kuukausittain öljynsumuisella korjaamolla sillä aikaa kun Hiace paahtaa pitkin suolattuja teitä!
Itse ostin volkkarin.
Nelikko hiace vois olla luotettava peli.
Edellisellä pakulla (hiace) ajoin n.200000km ilman vikoja.
Jos tykkäät metelistä, kovasta kulutuksesta,huonosta ajo-ominaisuudesta ja rumasta ulkonäöstä valitse tojo.Mutta jos haluat että tulevaisuudessakin yrittäjät Suomessa pärjää ,älä silloin haaskaa kallista valuuttaa japanin pojan taskuihin,siis valitse mikä vaan eurooppalainen pakumerkki,kaikki toimii normaali ajolla ja useammassa on tilaa enemmän kuin tojossa.
eikä maata korjaamon suojissa remontissa.
Kyllä eurooppalaiset vientiyritykset tarvitsevat
kauppasuhteita myös kaukoitään.
Tässä pieni lainaus hesarin testistä.
" Toyota Hiace on Suomen pakettiautomarkkinoiden kestosuosikki, joka on saavuttanut legendaarisen maineen kestävyytensä ansiosta. Hiacen parhaat puolet tulevat esiin pitkäaikaisessa käytössä.
Etuvetoisiin kilpailijoihin verrattuna takaveto-Hiace alkaa olla vanhanaikainen. Lähes puolet Hiace-malleista myydään nelivetoisina. Urakoitsijat ja monet muut käyttäjäryhmät arvostavat nelivedon parempaa etenemiskykyä vaikeissa olosuhteissa.
Hiace ei ole mukavin, ei tilavin, ei suorituskykyisin eikä polttoainepihein. Kokonaisuutena Hiace on kuitenkin kova sana, etenkin kun otetaan huomioon luotettavuus, käyttökulut ja jälleenmyyntiarvo.
Vuodenvaihteessa keulan ilme uudistui ja 2.5-litraiset dieselit saivat lisää potkua. Perusmoottori kehittää nyt 70 kW ja 230 Nm, tehokkaampi 86 kW ja 294 Nm.
Molemmissa moottoreissa on ahtojäähdytin. Tehoa ja vääntöä on lisätty maltillisesti, tavoitteena säilyttää koneen pitkäikäisyys.
Ajettavuus: Pitkä akseliväli tekee Hiacen vakaaksi valtateillä. Myös mutkatiellä meno maistuu.
Minkä pitkä neliveto maantiellä voittaa, sen se kaupungissa häviää. Pitkä neliveto on kankea kääntymään. Kääntöympyrän halkaisija on kolme metriä suurempi kuin lyhyessä takavetomallissa."
Edelleenkin ihmettelen Hiacen ns. edullisia huoltokuluja - viimeksi kun keväällä pakua vaihdoin niin sain Toyota kauppiaalta huoltokulut laskelmana 3v / 100000km ajalle. Vertasin niitä VW:n huoltosopimukseen (joka sisältää paljon muutakin kuin perushuollot, jotka oli laskettu Toyotan laskelmaan) ja samoin oli kuin edellisenkin kerran kun vertailin huoltokuluja eli Hiacen huoltokulut olivat suuremmat pelkillä määräaikaishuolloilla kuin VW:n huoltosopimus.
Ajettavuus Hiacessa on ihan kauhea missä tahansa ympäristössä ja se melu - kuulosuojaimet tarvitsee kun nopeus nousee maantienopeuksia kovemmaksi :)
Hankinta hinta VW:llä on kovempi, mutta mukavuudesta maksaa mielellään.
Ylimääräisiä huoltoja on VW:ssä tullut siinä mielessä vuoden aikana, että hiukkassuodattimien vuoksi huoltoväli lyheni normaalista 30tkm/2v 15tkm:n - nyt päivittivät moottorinohjauksen softan ja tuo ongelma on poistunut.
Trafic/Vivaro/Primastar olisi muutoin kelvannut meillekin pakuksi, mutta kun sitä ei saa nelikkona.
Vito jäi pois laskuista lähinnä sen vuoksi, että Veho on ainoa huolto paikkakunnalla jossa toimimme - jos olisi kilpailua niin varmasti petraisivat palveluaan.
Transittiakin olisimme mielellämme koeajaneet, mutta kun ei moinen tuntunut kiinnostavan paikallisia myyjiä - luikkivat vain pakoon kun asiakkaita saapui liikkeeseen - jäi sitten Transit koittamatta :)
Sadan kilometrin nopeudessa maantiellä volkkarin sisätilamelu kuskin paikalta mitattuna on 94 db:tä, hiacen vastaava arvo on 95 db:tä, joten yksi vaivainen db on eroa.
Itse en tekisi missään olosuhteissa huoltosopimusta merkkiliikkeen kanssa ja toisaalta hyvä auto ei tarvitse muita töitä, kuin määräaikaishuollot.
Yhdyn tuohon hesarin testiin nelikko hiacen ajo-ominaisuuksista.
Minulle/firmalle maksaa jokainen ylimääräinen auton korjaamotunti 50 €/tunti alv. menetettyinä ansioina, joten tulevaisuudessakin työauton valinta tulee olemaan hiace ja hiace onkin miesten auto, neidot ja rouvat ajelkoot volkkarilla.
joo mulla on hiace vm 02 ajettu nyt noin 280 000 km
ainot kirjan mukaiset huollot on jakohihnan vaihto öljyt olen vaihtanut noin 10 000 km välein myös suodatin eli edessä on menossa toiset jarrupalat alkuperäiset kesti n.170 000 km. Eli kaikki kolme hiacea mitkä minulla on ollut en ole huollattanut merkkihuollossa ja ei ole vaihto tilanteessa ollut mitään merkitystä hyvitys hinnassa.
Autoni liikuu jakeluajossa kaupunki alueella eli en koe sitä liian äänekkääksi toki maantiellä on melua varmasti enemmän kuin kilpailijoissa.
Hiaceen maksaa noin 300e 30tkm huollot. Elikkä jos vuodessa ajat 30tkm, ilman sopimusta maksat 300e ja sopimuksen kanssa 600e. Ei ainakaan Toyotassa mitään sopimuksia kannata ottaa. Aikas halvat huoltosopimukset on VW:llä, jos saat 25e/kk sopimuksen.
Mistä noin halvalla saa mitään palvelua kuin 50€/h ALV0%?
Huoltosopimuksesta saa muuten vielä ylimääräiset rahat takaisin eli tällä hetkellä olisi tulossa rahaa takaisinkin kun auto on ollut vain määräaikaishuolloissa, eikä mitään lisäkorjauksia ole tarvittu.
Jo 1dB on suuri ero melussa, 3dB on melun kymmenkertaistuminen, jollet tiennyt. Itse en tosin allekirjoita tuota 1dB eroa, mutta en voi täysin kiistääkään kun en ole eroja itse mittarilla mitannut - mutta kun työhöni kuuluu myös tuo 'äänimaailma' niin melko hyvin luotan omiin korviini :)
Jos Hiace tekisi minusta miehen niin pitänee sitten viihtyä neitona/rouvana - en minä niin masokisti ole, että Hiacella vain sen vuoksi ajaisin :)
Jätät pois osan huolloista. Ensimmäinen huolto piti tehdä myyjän mukaan 1tkm kohdalla ja hinnatkin oli ihan eri luokkaa kuin sinä esität. Tosin hyvin tyypillistä Toyotaa hehkuttavalle keskustelulle, että huoltohintoja väitetään halvemmiksi kuin ne ovat tai unohdetaan mainita parista 'välihuollosta' tms :)
Aina pitää jotenkin osoittaa, että Toyota on halpa huoltaa.
Itseä kun ei joka penni oikeasti edes kiinnosta, sillä maksaisin (jos siis joutuisin) mielelläni vaikka moninkertaisesti mukavuudesta, siksi mietinkin pitkään josko etuveto riittäisi sillä Opel/Nissan/Renault pakuissa kun on panostettu mukavuuteen huomattavasti enemmän kuin jämäkissä saksalaisissa saati sitten oikeissa japanin ihmeissä. Mutta nelikon tarve veti vaakakupin takaisin malleihin joihin sen nelikon saa.
3dB:n ero on vasta kaksinkertainen! Se on kynnys jonka ihminen havaitsee. 1dB:n eron havaitsee vain mittalaite. Melua on erilaista, taajuus vaihtelee. Se mikä ärsyttää toista ei haittaakaan toista. Jos pakusta on mitattu 94-95dB arvoja niin mittarissa on joko vikaa tai sitten on mitattu C-painotuksella (eli 94dbC).
Käypä koeajolla Hyundai H-1:lla.
Jämerä, mutta sivistynyt peli.
Ostin Hyundain, se vaan on kerta kaikkiaan ylivoimainen ohjaamoltaan. Kävin koeajamassa nuo kaikki muut tässä keskustelussa mainitut merkit, paitsi Hiacea, koska siitä on kokemuksia muutenkin. Volkkarissa halkeaa tärykalvot ja muutenkin se on niin kerta kaikkiaan karu ja ankea laite. Viton ohjaamo on ahdas. Hiace on HIRVITTÄVÄN RUMA ja vanhanaikainen ja jäänyt kehityksen kelkasta jonnekin 1990-luvulle. Opel/Nissan olisi voinut olla paras noista muista, mutta tällä kertaa jäi toiseksi.
60 000 ajeltu ja kovaa ajoa, ei mitään vikaa ole ollut, 600 eskoo huolto joka tehdään 30 000 kilsan välein ! 2,5 litran koneella eli 131 heppanen on tää mun peli ! Ohjaamo todella hiljainen kun siinä on "pieni mukavuuspaketti" eli erikoisäänieristys mikä maksoi 200 euroo lisävarusteena,peruutustutka,eeberi kaukosäädollä,kääntyvät peilit,ilmastointi,korinväriset puskurit ja peilit,ym ja pitkä malli, tuo lyhyt on sellanen töppänä ! Ajoin tossa Hiasella viikon välissä = ei voi verrata ja niin karu ohjaamo,muotoilukin vanhan näköinen ! Vaikkakin työkaluja ovat !
Eli siis kiinostaa kokemukset kestosta ei väitellyä joku on paska enkä ostanut
jos jollakin oikeita kokemuksia jostakin noista niin kiinostaa.
siis ei mitään hehkutusta omasta merkkistä.tahto olla vähän ruusuisia nuo kokemukset omasta autosta monesti viat tahtovat muutua ominaisuksiksi.
realistisia kertomuksia kiitos.
Euroopan eniten myyty pakettiauto on Renault Trafic,ja kun katselee liikennettä niin siellä pörrää kaikenlaisia merkkejä nykyään Suomessakin,hiaseaika alkaa olla ohi.
..Hiace on viattomin paku, turha väittää muuta.
tojotalla.
ovat huollolla
Käy eino optikolla, Hiaceja liikkuu aika paljon.
varakas ja ajat autollasi enintään 100 000km,jonka jälkeen vaihdat sen uuteen vastaavaan,niin osta mikä tahansa muu kuin Hiase,muussa tapauksessa ei ole kuin yksi vaihtoehto.Ja mikähän se olisi:Hiace.