nyt kun jäi eilisen biletyksen jäljiltä mietityttämään sellainen asia,että miksi miehen on niin vaikea uskoa ,että nainen voi olla baarissa vain pitämässä hauskaa?:)
Monta kertaa olen nyt törmännyt tilanteeseen jossa menee puoli iltaa selittäessä miehelle etten etsi ketään eikä kertalaakit kiinnosta.Mikä siinä on niin vaikeaa ymmärtää?
Ja varsinkin kun lapseton ja sinkku sattuu olemaan niin se ei kerta kaikkiaan riitä selitykseksi ettei just nyt kiinnosta ketään ottaa pyörimään nurkkiin...edes hetkellisesti.:(
En toki sitä sano etteikö se vois jonkun kohdalla kolahtaa niin että siitä vois jotain tullakkin...mutta tietoisesti en ole mitään hakemassa...on muutenkin kiva käydä ulkona tuulettumassa:)
Eli onko oletus että kun nainen on yksin(sinkku) niin automaattisesti on seuraa vailla jos päänsä pistää neljän seinän sisältä ulos?
Monta kertaa olen nyt törmännyt tilanteeseen jossa menee puoli iltaa selittäessä miehelle etten etsi ketään eikä kertalaakit kiinnosta.Mikä siinä on niin vaikeaa ymmärtää?
Ja varsinkin kun lapseton ja sinkku sattuu olemaan niin se ei kerta kaikkiaan riitä selitykseksi ettei just nyt kiinnosta ketään ottaa pyörimään nurkkiin...edes hetkellisesti.:(
En toki sitä sano etteikö se vois jonkun kohdalla kolahtaa niin että siitä vois jotain tullakkin...mutta tietoisesti en ole mitään hakemassa...on muutenkin kiva käydä ulkona tuulettumassa:)
Eli onko oletus että kun nainen on yksin(sinkku) niin automaattisesti on seuraa vailla jos päänsä pistää neljän seinän sisältä ulos?
Vastaukset 54
Vanhimmat
kollina sitä tuli ehkä vähän noin ajateltuakin.
Nykyään uskon kerrasta. Johtuu varmaan siitä, ettei siellä itsekään ole aina seuraa hakemassa. Harvoin kyllä yleensäkään tulee käytyä koko paikoissa ja vielä harvemmin tulee naisilta kyseltyä, että millä mielellä liikkeellä.
että noinkin ajattelevia löytyy :)
Eipä ole itsekkään aikaisemmin tullut käytyä niin usein...mutta nyt se on vaihteeksi ihan hauskaa ja näkee samalla paljon tuttuja...
Ja enpä voi sanoa etteikö siellä olisi ihan fiksuihinkin kavereihin törmännyt,onneksi :)
ja tämä pätee muuallakin kuin baarissa. En aio koskaan elämässäni alkaa seurustelemaan, mutta jos menen sanomaan jotain sen suuntaistakin, niin miehet suunnilleen hyökkää kimppuun. Käsittämätöntä touhua...
Kyllä sinäkin lähdit sinne yöelämään etsimään avoimin mielin sitä sulhoa mutta petytit illan miestarjontaan ja siksi tyydyit jakelemaan niitä pakkeja.
Odotas kun ikää on sinullakin yli 30 vee niin saat kissojen ja koirien kanssa etsiä niitä kunnollisia isäkandidaatteja.
Nuoruusvuodet menee nopeasti, varo ettei jää pelkkä luu käteen baarireissuilta!
;)
sitä ikää on jo kyllä kertynyt ihan reippaasti yli sen 30-kympin jotta...;)
Eikä niistä kandidaateista ainakaan vielä ole pulaa tullut...mut ainahan saa varautua kaikkeen:)
Se vaan kun on pitkästä parisuhteesta eronnut niin ois ihan kiva kattella ympärilleen ihan rauhassa.Mukavia miehiä on vapailla markkinoilla mut kun ei haluais ketään kusta linssiin sillä että olis muka valmis jo uuteen juttuun...mut kun se ei näytä menevän jakeluun.
Enemmän niin päin et nyt kun on vapaa niin on ilmeisesti vapaata riistaa heti :(
mies sitten voisi kolahtaa? :D
koskaan voi tietää ;)
Se on se kemia ja yhteiset jutut muutenkin...tao jotain :)
sen tietää. Yhteiset jutut on tärkeitä. :D
http://www.youtube.com/watch?v=TQQ6SfPZggw
jo ihmetelly et onko maa nielaissu sut :)
Olitko jo reissussa?Pohjoses meinaan...
Aloin jo melkein kaivata sua :)
ja töissä kiirettä. Mitä sulle kuuluu? :D
sähän nyt nopee sälli oot?!Mut senhän mä nyt tiesinkin jo :)
Mitäs minä...sitä samaa.Kesää odotellessä ;)
Välissä pakko tehdä töitä ettei nyt pelkäks biletykseksi mene...no ei vain.Ihan hyvin menee.
kevätlomaa odotellessa. Nopeus on lempinimeni. Sattui sopivasti kohdalle. ;D
http://www.youtube.com/watch?v=nyOpN60qQ5A
on sit jotain mukavaa tiedossa :)...loma siis.
Nopea juu..mut kai sen nyt arvaskin ettei sunlainen hemmo kauaa yksin pyöri ;)
Harmi vaan...ei sit keritty nähdä :)
kohdalle vai kuka?!
kenet se tapas siellä stadissa kahvin merkeis ja sit ne matsas täällä palstalla.
et se olis just se?
yhen Katrin kanssa!
ei pidä paikkaansa. Väärä nimi ja väärä paikkakunta. :D
on kyllä tuttu. Enempää en kerro. :D
yksinkertasii eikä tajua puhetta! :(
olla yksinkertasia tolloja,kun sille päälle sattuvat.
Ne kun ei ookkaa samat kaikille. Sie sanot pitäväs vaan hauskaa, mut jos eteen sattuu just "SE" uros niin se hauskanpito muuttuu...
Joka jätkä sit luulee olevasa se joka kolauttaa ja on omasta mielestään varsinainen lottovoitto, mut nainen ei vaan sitä tajua.
Enhän itekkää lähde saalistamaan, vaan pitämään ainoostaan hauskaa...
joka jätkä olevasa lottopotti?? *Nauraa*
sen tajuaa...ja mukavia miehiä tuolla on tavannutkin :)
Ihan potenttiaalisia kykyjä...enkä sinänsä halua miehiä moittia,kaikki oikeushan sitä on juttelemaan tulla ja vongata minkä haluaa,mutta jos sanoo ettei muuta ole just silloin etsimässä ni kyllä sen pitäis parilla lauseella perille mennä ettei tarvi samaa asiaa vääntää koko iltaa samalle tyypille.
Mäkin yritän yleensä olla ystävällinen ja sanoa kauniisti mutta joskus ne päreet sit palaa kun asia ei mene perille ja sit voi tulla kyllä rumaakin tekstiä...eikä se ole itsestäkään kovin mukavaa..menee ilta pilalle :(
tapaamaan ihmisiä, ottamaan rennosti,..vaan miehet on välillä tosi törkeitä. Käskevät tuntematonta naista odottelemaan, mikä minusta on äly hassua, mä meen ainaskin ja lähen silloin ku huvittaa. On tosiaan saalis-olo,..luolamiehet liikenteessä :). ja kun ei oo mitään merkkiä, että on varattu..
joskus oon miettiny et pitäis vaan laittaa se vanha kihlasormus sormeen kun radalle lähtee ;)
Vaan eipä sekään mitään auta...puolet niistä miehistä mitä nyt on vastaan tullut omaa samanlaisen...joko se on sormessa tai sit jostain kumman syystä taskussa :)
Jos ne tekee alotteen niin se ei tasan onnistu jos ne menee sillä "anteeks että olen olemassa, sori että oon syntyny" asenteella juttelemaan. Vaan kyllä niitten on uskottava omiin mahdollisuuksiin ja sit ku siihen otetaan pari rohkasu ryyppyä niin miehen itseluottamus painuu just noihin mittoihin.
Siis nää on niitä tyyppejä jotka ei ymmärrä sanaa ei , se vaan heijastuu sit siihen että nainen ei tajua mitä menettää mut vieläpä mie yritän vongata pikkaisen... Joo siis virhe virheen perään, mut ku ei oo näkemystä ja pelisilmää niin reisillehän se menee...
Se pitää lähtee vaan liikkeelle sillä asenteella.
oikein kiiltää silmissä ja äänikin on erilainen, vai tää kevätkö sen tekee?
Olis mullakin noi ikivanhat sormukset tuolla, vaan ne on muuta tarkoitusta varten säästetty. Ja mitä varatumpi, sen tavoiteltumpi..niistä kun pääsee niin helposti eroon. Nää asiat on aina hyvä pitää mielessä. Ja sitten miehet valittaa aina miten huonosti menee vaimon kanssa, on jotain kränää ja ovat surkeita,..sitä lohdutusta vailla. Se on tietty ryhmä baarissa, joka vastaan tulee. Siinä ois kait kuuluisan kakkosen paikka tarjolla, lohduttajaksi.
näitä on nyt nähty...ja aika säälittäviä on nämä 'kotona menee heikosti'-yritykset.Yks lähti nosteleen sillä kun kysyin et soitetaanko vaimolle ja kysytään onko se samaa mieltä ;)
Yrittäjiä riittää kaikenlaisia,valitettavasti :(
tapaamassa kavereita, kannattaisi sekin ottaa huomioon itseään tyrkyttäessä.
ei se oo virhe mennä semmosta iskemään jos se ei selkeesti esitä olevasa varattu... Mistä sen muka voi tietää kuka seukkaa ja kuka ei.
Huteja pamahtaa välittömästi, ellei sit heittäydy passiiviseks ja oota vaan naisten tekemiä alotteita...
riippuu niin miehestä. Toiset ymmärtää, toiset ei. Voihan sitä jutella ihan niitä näitäkin, ilman oletuksia mistään, jopa lapsettomien sinkkunaisten kanssa.
että se riippuu miehestä :)
Ja onneksi teitäkin on vastaan tullut jotka asian ymmärtää :)
missähän voi silleen jutella? Mun kokemuksen pohjalta ei ainakaan ravintolassa..ne on iskupaikkoja nykyisin.
Tai sitten pitäs heti sanoo, en oo vapaa, mutta kiva olis sun kanssa vaihtaa kuulumisia. Mitähän tapahtuis? Tyyppi vois katsoo vähän pitkään.
Mut en valita, tuntuu hyvältä että on vientiä, tunnustan.
No ei tapahtuis mitään, tai sen verran tapahtuis, että juteltais. Ap:kin tos sano, että sil on kokemusta mun tyyppisten miesten treffaamisesta.
mulle voi sanoa tasan tarkkaan noin ja silti voidaan jutella niitä-näitä, ei siinä sen kummempaa tapahdu.
Katsos kun ravintolaan lähtee sillä asenteella että juttelee avoimesti kaikkien ja kaikenlaisten ihmisten kanssa, eikä illalle ole mitään pakottavia tavoitteita, niin voi ihan tyytyväisenä herätä seuraavana päivänä. Tapahtui illalla sitten mitä tapahtui.
Jos meikäläinenkin lähtis ravintolaan joka kerta sillä asenteella, että naista olis saatava tai vähintään mielenkiintoisen tapauksen puhelinnumero ja treffit seuraavalle viikonlopulle, niin itteensä olis jo niin pahasti pettyny, että se katkeruus olis varmaan rusentanu miehen.
ei meitä ny välttämättä ni kovin paljo ole. Pitää jonkin verran opetella kuuntelemaan naista, että tietää mitä se haluu, tai on haluamatta. :)
Näinhän se on.Ja oonhan mä jo sun kans nämä keskustelut käynyt,jotta tiedän että sä ainakin ymmärrät :)
eri luokkaa ;D. Mut olin äskettäin baarissa ja vaikka oli hauskaa, en tykkää, että käsketään odottamaan, ett myöhemmin pitäs sit taas olla valmiina tanssimaan ja hengailemaan.
Sitten näytetään nyrpeetä naamaa ja käydään antamassa haukut, että minnekäs hävisit? Ja ihan vieras ihminen, en oo ikinä nähnyt. Toisaalta huvittavaa..voi olla, että en käy baarissa pitkään aikaan, ei ollu kiva, vaikka seurue olikin mukava.
en ollu ku 99%:n varma tuossa aikasemmin, mut nyt oon satavarma, että ollaan asiasta/asioista keskusteltu. :)
jos et muka olis jo tunnistanut ;)
Vähemmän olen seuraillut ja vielä vähemmän kirjotellut,mut aattelin että tunnistat varmasti kuitenkin.Kuis tökkii noin muuten?
sitten sattuu just nuo miehet ;). Mut ei se mitään, mä tuun kaikkien kans toimeen, ihan kaikkien.
siel baarissa mitään ole, jos ei sit tanssimaan haluu mennä. Mut mua ei baarissa mikään enää oikein muu kiinnosta ku se kaikkein pimein nurkka, jossa saa olla rauhassa. Oon mäkin kyl ihmeellinen tyyppi, pitää mennä baariin olemaan rauhassa. Noh, ehkä siks mä en niin enää siel käykään.
>Sitten näytetään nyrpeetä naamaa ja käydään antamassa haukut, että minnekäs hävisit? Ja ihan vieras ihminen, en oo ikinä nähnyt.
Olet sä varma, ettei se ollu nainen joka sua tanssimaan haki?
että nyt on iha hyvä juttu, ku ei töki oikein mikään. Sillohan kaikki justihi, eikä niinku melekeen, ku ei oo yhtään muttaa, eikö ni?
Itseasiassa, ei oo pitkä aika, ku meinasin paiskata sua meilillä ja kysellä kuulumisia, mut se vaan sit jostain syystä jäi. Mutta, tilanne on sulla ilmeisesti aikalailla ennallaan? Vaiko?
se oli mies :). Tarkoitus on rentoutua, eikä mennä kuulemaan käskytystä..
Pimee nurkka? Mitähän sä siellä puuhailet? Ai niin, sä välitit, että oon liian utelias, uplss..ei kysellä.
Maailma on täynnä vaihtoehtoja, baarejakin,..voi valita toisenlaisen paikan. Ja opetella olemaan kova mimmi.
hyvä jos ei töki eikä muttia ole :)
Juu aikasta ennallaan kaikki.Ihan ok fiiliksellä :)
Kämppä myytiin ja asiat hoidettu alta pois.Eli ei tarvi toisen naamaa juuri enää kattella...jos ei vahingossa vastakkain tulla...ihan hyvis väleis(kohteliais ainakin) exän kans ollaan.Eipä tarvi turhista takuta kun ei se mitään auta eikä ketään hyödytä.Olkoon onnellinen hän omalla tahollaan,niin mäkin olen ja alan olla :)
Aika ihmeissäni olen mitä kaikkea sitä keksii kun on vapaa ja kesä edessä ;)
maailma täynnä, ei me ton ap:n kanssakaan baarissa juteltu. Voinen tässä kohtaa sen jo tunnustaa, ku olen itekin asiasta varma.
>Pimee nurkka? Mitähän sä siellä puuhailet?
No mä istun siellä ja ihmisiä tulee juttelemaan, ja sit ne menee pois ja uusia tulee tilalle jne, jatkuva kiertokulku.
Vähä niinku tääl palstallaki. ;)
Mitähän kaikkee kivaa sä oot oikein kesäksi suunnitellu? ;)
Noh, mä utelen meilissä täs joskus sit lisää, et ei tarvii vastata.
teeppä niin :)
Ei tarvi ihan kaikkea täällä kertoa ;)
Vaan eipä kauheasti näytä tota kevättä/kesää pukkaavan kun täällä on satanu lunta koko päivän :(
mä elättelen toiveita kelkkailemaan pääsystä huomenna, mut saas nähdä.
että pääset.Aika huono talvi sen suhteen :(
Vaan mä oon jo niin kypsä tuohon lumen tuloon...sais jo sulaa helvettiin kaikki :)
osti feikkikihlasormuksen ja sai olla enemmän rauhassa mitä sinkkuna.
joskus kokeilla :)
Kyllä se ainakin silloin tepsi kun se sormus oikeasti kuului tohon sormeen...
noin