Vastausmailin odottelu

Kauan teillä on kestänyt host-perheen vastaaminen ensimmäiseen mailiin minkä olette perheelle lähettäneet?

Sain au pair worldissa kyllä-vastauksen ja lähetin perheelle mailia, mutta ei ole vielä tullut mitään takaisin. tosin siitä on vasta muutama päivä, mutta kun ei malttais odottaa ja miettiä onko perhe kiinnostunut vai ei... kuinka kauan yleensä on järkevää odottaa? ettei mee muut kiinnostavat perheet ohi jos jää odottelemaan "ykkösvaihtoehdon" vastausta?
2441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulle ne oikeasti kiinnostuneet perheet vastasivat jo seuraavana paivana, jos ei mahd. niin ilmoittivat etta ovat tyyliin vkl poissa ja vastaavat kun paasevat koneelle.

Jos perheesta ei kuulu mitaan tyyliin muutamaan paivaan (ota huomioon tietty viikonloput) niin sitten kannattaa unohtaa se perhe. Eihan siina ole mitaan jarkea jaada odottamaan yhta perhetta kun tarjolla on monia muita!
Ja varmasti loydat itsellesi kivan perheen!

nimimerkilla; kivan perheen loysin

Äänestä

Kannattaa olla yhteydessä useaan perheeseen eikä vain jäädä odottelemaan yhden perheen vastausta. Itselläni kaikki perheet eivät edes vastanneet sähköpostiin minkä laitoin vaikka vaikuttivat kiinnostuneilta joskus jopa itse kysyivät ensin. Useimmat kyllä vastaavat muutaman päivän kuluessa mutta toisilla voi kestää reilusti yli viikon. löysin ainakin itse todella mukavan perheen vaikka profiilin perusteella eivät ykkösvaihtoehtona aluksi olleet. Kannattaa siis olla yhteydessä moniin perheisiin ennen kuin päätät minne mennä. Toivottavasti löydät mukavan perheen itsellesi:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Salla- kirjoitti:

Kauan teillä on kestänyt host-perheen vastaaminen ensimmäiseen mailiin minkä olette perheelle lähettäneet?

Sain au pair worldissa kyllä-vastauksen ja lähetin perheelle mailia, mutta ei ole vielä tullut mitään takaisin. tosin siitä on vasta muutama päivä, mutta kun ei malttais odottaa ja miettiä onko perhe kiinnostunut vai ei... kuinka kauan yleensä on järkevää odottaa? ettei mee muut kiinnostavat perheet ohi jos jää odottelemaan "ykkösvaihtoehdon" vastausta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu