Hyvä palvelu

Onko outoa?

Jos saan hyvää palvelua esim. vaatekaupassa niin mulle tulee siitä ihan fyysisestikin todella hyvä olo.

Kampaajalla on ihan taivaallista, varsinkin kun on mukava kampaaja, joka juttelee ja samalla tekee hyvää työtä.

Joskus ihan leijuin, kun lähdin ravintolasta, missä oli palvellut todella mukava tarjoilija.

Tää on niin hassua. Varmaan oudosti selitetty, mut jos jollakin muulla on tällaista, niin tietää varmasti mitä tarkoitan.

Ja tähän ei liity mitään seksuaalista todellakaan.
2242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joo, tiedän tunteen. En koskaan ole ihan leijunut, mutta hyvä olo mukavasta ja ihminen-ihmiselle -asiakaspalvelusta.

Mulla on tästä kokemuksia sekä asiakkaana että asiakaspalvelijana. Kyllä huomaa, kuinka asiakkaan ilme kirkastuu, kun "palvelee" hyvin ja sillai luonnollisesti, ettei siitä tee mitään suurta numeroa. Katsoo silmiin, hymyilee, kuuntelee mitä toinen sanoo ja on valmis juttelemaan muustakin kuin käsillä olevasta palvelusta.

Oon tehnyt asiakaspalvelutyötä (vaativaa myyntityötä spesiaalituotteiden kanssa) kohta 15 vuotta. Siinä ajassa on jo oppinut olemaan asiakkaan kanssa asiallinen, mutta kuitenkin oma itsensä.

Luulen, että se hyvä olo on ainakin osittain sitä, että ihan vieras ihminen on hetken aikaa kiinnostunut (hyvä as. palvelija on ns. aidosti kiinnostunut)asiakkaan ajatuksista ja tarpeista.

Todella hyvä olo tulee myös myyjälle, kun saa ns. hankalan asiakkaan naaman rentoutumaan. Hankalat asiakkaat ovat harvassa, mutta sitäkin haastavampia. Ns. normaaliasiakkaita on suurin osa, ja heidän kanssaan voi joskus olla jopa hauskaa. En ihan edes ymmärrä asiakaspalvelijaa, joka ei viitsi olla asiakkaalle ystävällinen. Se on niin pienestä kiinni.

Äänestä

On tosi hienoa kun joku myyjä on joskus tosi ihmeellisen mukava... Ehkä se on jotain sellaista, että huomaa kuinka myyjä aidosti arvostaa asiakasta ihmisenä ja haluaa tämän parasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja fiilis? kirjoitti:

Onko outoa?

Jos saan hyvää palvelua esim. vaatekaupassa niin mulle tulee siitä ihan fyysisestikin todella hyvä olo.

Kampaajalla on ihan taivaallista, varsinkin kun on mukava kampaaja, joka juttelee ja samalla tekee hyvää työtä.

Joskus ihan leijuin, kun lähdin ravintolasta, missä oli palvellut todella mukava tarjoilija.

Tää on niin hassua. Varmaan oudosti selitetty, mut jos jollakin muulla on tällaista, niin tietää varmasti mitä tarkoitan.

Ja tähän ei liity mitään seksuaalista todellakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu