Saako miestä lyödä?

Tämä todella kiinnostaa minua.
Jos mies lyö naiselta nenän toiselle poskelle, onko naisella oikeus lyödä takaisin?
16679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

kysehän on itsepuolustuksesta. Se on asia erikseen kannattaako se, mieshän voi lisauttaa takasin niin että hampaat lentää mäkeen.

Äänestä

lyöty nenä poskelle niin hän ei kyllä lyö ketään vähään aikaan.Vedet silmissä on paha lyödä.

Äänestä

Itseään saa puolustaa, mutta jos uhkaava tilanne on jo mennyt ohi, ei saa turvautua väkivaltaan. Silloin kyseessä olisi eri pahoinpitely tai hätävarjelun liioittelu.

Äänestä

Hammurabin lain mukaan varmaan olisi, mutta Suomen lain mukaan kostaminen taitaa olla huono juttu.

Äänestä

Saa. Potkasee vaikka munille niin että tähtiä näkyy :)

Oikeesti.. naisella on oikeus lyödä miestä takaisin ja jos homma on toistepäin eli että nainen aloittaa ja lyö miestä, niin mies saa luonnollisesti vetäistä takaisin.

Äänestä
  • sitten ihan omat lait.

    Äänestä

  • nleed kirjoitti:

    sitten ihan omat lait.

    Jos joku lyö niin tottakai sitä saa ja itse asiassa täytyykin lyödä takaisin jotta oppii. Jotut eivät opi niin kauan kun muita vaan sattuu mutta kun alkaa omat poskiluut oleen sisässä kivun kera, niin johan kirkastuu ajatus "näin ei saa tehdä, sehän sattuu".

    Äänestä

  • Papeete1 kirjoitti:

    Jos joku lyö niin tottakai sitä saa ja itse asiassa täytyykin lyödä takaisin jotta oppii. Jotut eivät opi niin kauan kun muita vaan sattuu mutta kun alkaa omat poskiluut oleen sisässä kivun kera, niin johan kirkastuu ajatus "näin ei saa tehdä, sehän sattuu".

    tekstiä,oletko ihminen ollenkaan?

    Äänestä

  • naisten pilluun potkimiset myös?

    Äänestä

Suomessahan on kautta aikain ollut tapana yrittää alentaa miesten arvoa ja muutenkin tämä on täysfeministinen valtakunta.

Miehet pitäisi hirttää munistaan ja polttaa roviolla pääsiäisnoitafemujen tanssahdellessa riemurinnoin siinä ympärillä.

Siihen tämä maa on mennyt.

Äänestä

siitä tulee pahoinpitely. Muutenkin aikuisten pitäisi osata keskustella suulla, ei käsillään.

Siksi toiseen se eka lyönti voi jo tappaa ja siten on tuha selitellä, että en mä tarkottanu.

Itsepuolustus on sitten jo eri asia.

Äänestä

Itsepuolustus on sallittua jopa suotavaa

Äänestä

on haastaa mies pahoinpitelystä oikeuteen ja hakea lähestymiskieltoa.

Myös samassa taloudessa asuvalle voi hekea lähestymiskieltoa, jolloin tuo l.kiellon saanut joutuu vaitaa maisemaa, vaikka omistaisi asunnon.

Äänestä

..on kaikkien kannalta parasta, että katotaan homma loppuun asti. Eli kummalta lähtee taju tai henki ensin.

Äänestä

Exäni löi minua muutaman kerran. Olisinko saanut lyödä takaisin?

Äänestä

tyhmään kysymykseen tyhmä vastaus SAA ja niin lujaa kun naiselta lähtee kun naiset on heikompia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselijä.. kirjoitti:

Tämä todella kiinnostaa minua.
Jos mies lyö naiselta nenän toiselle poskelle, onko naisella oikeus lyödä takaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu