Mitä mieltä olette silarien hankkimisesta 45-50 -vuotiaana? Onko yleensä yläikärajaa? Nuorena laihana olin lähes rinnaton. Lasten saamisen jälkeen olen ollut melko tyytyväinen rintoihini, ne päinvastoin kuin monella muulla kasvoivat raskauksien myötä, ja ovat nyt A 80-85. Rintojen muoto ja ryhti on myös vielä hyvä. Olen kuitenkin pitkä 175cm nainen, ja minua pukisivat vähän isommat rinnat, vaatteetkin istuisivat paremmin. Nyt myös alkaa olla varaa suurennokseen - nuorena ei ollut.
Olen myös miettinyt kuppikokoa. En halua isoja rintoja, ne eivät sovi persoonaani. Onko lopputulos b-c -kuppi näin pitkälle naiselle liian pieni, ja onko tämän kokoinen suurennos ja muutos yleensä leikkauksen arvoinen? Olen ajatellut 2 dl implantteja. Onko täällä muille yhtä pitkille tehty suurennoksia?
Kiitos mahdollisista vastauksista!
Olen myös miettinyt kuppikokoa. En halua isoja rintoja, ne eivät sovi persoonaani. Onko lopputulos b-c -kuppi näin pitkälle naiselle liian pieni, ja onko tämän kokoinen suurennos ja muutos yleensä leikkauksen arvoinen? Olen ajatellut 2 dl implantteja. Onko täällä muille yhtä pitkille tehty suurennoksia?
Kiitos mahdollisista vastauksista!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se vielä että olen normaalipainoinen, BMI 23.
Tietenkin voit laittaa silikonit, mikä ettei? Itse olen 44-vuotias ja laitoin viime vuonna Tallinnassa.
Tuo sinun kaavailema silikonien koko vaan mietityttää. Kovin tuntuu pieneltä, kun olet kuitenkin kohtalaisen pitkä nainen. Moni katuu, että laittoi liian pienet, hinta on kuitenkin se mikä on.
Itse laitoin 300cc:n, eikä todellakaan ole rinnat liian suuret, jopa päin vastoin.
Käy Laatukirurgian konsultaatiossa ja keskustele siellä, mikä olisi oikeampi koko sinulle. Voihan olla, että siltikin tuo sinun kaavailema koko on riittävä. Ei muuta kuin menoksi.
Me nelikymppiset naiset olemme naisia parhaassa iässsä. Nyt jos koska kannattaa panostaa itseensä, jos se vaan on taloudellisesti mahdollista. No tässä iässä se yleensä on.
Itse olen menossa leikkaukseen toukokuussa. Varaa ihmeessä aika konsultaatioon! Laatukirurgia lienee mainio paikka, itse olen menossa operoitavaksi Jyväksylään, Plastiikkakirurginen sairaala KL, kirurgi Asko Salmi.
Olen samaa mieltä aikaisemman kommentin kanssa, että ajattelamasi implantin koko on pieni. Pitkänä naisena sinulle tulisi varmasti parempi lopputulos isommalla implantilla (300cc tai jopa enemmän), riippuu tietysti oman rintasi koosta ja muodosta.
Onnea matkaan!
Tietenkin voit mennä toimenpiteeseen, mutta 2dl silikonit ovat pienet ja luulen, että sinulle todella pienet.
Itse arvioisin sinulle noin 300-400c:n implantit, itse tietenkin päätät, mutta usein on niin, että aluksi otetaan varovasti liian pienet ja sitten pari vuotta myöhemmin mennään uudelleen ottamaan suuremmat ja näin tulee tuplamaksu.
Olen sinua pari senttiä pidempi ja laitoin Tallinassa 500 cc. Eivätkä ole yhtään isot pituuteeni nähden. Aluksi olivat turvonneet pari viikkoa ja silloin kävi mielessä, että tuliko rinnoista valtavat, mutta kun parannuin ja turvotus hävivi, koko oli juuri sopiva. 200 cc on tosi vähän, luulisin että joku 400 cc vois toimia paremmin.