Eteenpäin kääntyneet olkapäät?

miten paremmaksi.?

Minulla on eteenpäin kääntyneet olkapäät ja varmaan sen myötä myös ryhti näyttää huonolta. Kaipailisinkin ohejeita, miten parantaa ryhtiä ja näin ehkä saada olkapäitä myös taaemmas? Eli mahdollisesti joitain kuntoliikkeitä kotona sekä salilla tehtäväks, millaisia sarjoja ja minkä kokoisilla painoilla?

Kiitos.

11

4901

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunt

      ei niitä liiketä voi täältä naytää ja opettaa, vaikka osaisi. Paras mennä fysioterapeutin vastaanotolle, hän opastaa oikein henkilökohtaisesti juuri sinulle sopivat jutut.

    • asiaa auttaa
    • Aguila

      Venyttely tietysti mutta kokeile ihan päivittäistä riipuntaa.
      Käsillä vaan kiinni esim. rekistä tai renkaista ja riiput/roikut siinä niian kauan kuin ote pitää.

      • auta!!

        Ei valitettavasti auta venyttely / roikkuminen pelkästään!!

        Se ei oo muuta kun salille kehittämään kuntoa.
        Ja heti akluun vaan raskaita perusliikeitä, kuten kyykky, maastaveto, punerrukset ym.
        Hommaat oman ohjaajan joka laatii sinulle oikean ohjelman!


      • Aguila
        auta!! kirjoitti:

        Ei valitettavasti auta venyttely / roikkuminen pelkästään!!

        Se ei oo muuta kun salille kehittämään kuntoa.
        Ja heti akluun vaan raskaita perusliikeitä, kuten kyykky, maastaveto, punerrukset ym.
        Hommaat oman ohjaajan joka laatii sinulle oikean ohjelman!

        Apinoilla ei ole eteenpäin kääntyneitä olkapäitä.
        Eivät tiettävästi käy salilla kukaa heistä.
        Roikkuminen auttaa se ei ole mikään uskon asia.
        Voit myös kokeilla Elmon suosikki liikettä yhdenkäden ristiriipuntaa.
        Toki kuntosali harjoittelu pitää kehon hyvässä kunnossa.


    • kuva 5
      • että katso

        kuvat 5 ja 6


      • kunt
        että katso kirjoitti:

        kuvat 5 ja 6

        jotta osaisit tehdä tuonkin harjoituksen, kuten paljon tärkeämmät rintalihaksen venytykset oikein, eikä vain jotakin huiskia sinnepäin, mene ammattitaitoisen fysioterapeutin vastaanotolle, täältä et tule ikinä juuri sinulle oikeita ohjeita löytämään,


      • kuntoilijaX
        kunt kirjoitti:

        jotta osaisit tehdä tuonkin harjoituksen, kuten paljon tärkeämmät rintalihaksen venytykset oikein, eikä vain jotakin huiskia sinnepäin, mene ammattitaitoisen fysioterapeutin vastaanotolle, täältä et tule ikinä juuri sinulle oikeita ohjeita löytämään,

        Oletko käynyt salilla tekemässä pelkästään penkkipunnerusta? Se on hyvin yleinen syy miksi olkapäät tulee eteenpäin. Kun ei tee tasapuolisesti liikkeitä niin tapahtuu tuolleila. Eli siis, kun teet pelkästää penkkiä niin lihaksesi supistuvat rinnan kohdilta ja vetävät olkapäitäsi eteenpäin. Jos rupeet tekemään liikkeitä vaikkapa ylätaljalla niin olkapäiden pitäisi "tasoittua" ja "palata" takaisin omalle paikalleen. Tämä on hyvin yleistä varsinkin nuorten poikien keskuudessa, joiden tavoitteena on hyvät rintalihakset. Eli suosittelen salille menemistä ja muista aina tehdä ne "lihasparit", eli lihasparejahan ovat hauis - ojentajalihas, lähentäjät - loitontajat, etureidet - takareidet.. jne.


      • vielä lisään
        että katso kirjoitti:

        kuvat 5 ja 6

        siis, sinun täytyy vahvistaa olkavarren kiertäjälihasryhmästa (rotator cuff) infra spinatusta ja teres minoria. näiden tehtävänä on kiertää olkavartta ulospäin. vahvista näitä ja venytä rintalihaksia ja hartian etuosaa. tämä rotator cuff kuuluu olkavarren kiertäjälihasryhmään jotka ovat TODELLA tärkeitä lihsryhmiä. niitä ei vaan näytä treenattavan punttiksella hirveesti. pelkkä yläselän treenanus ja varsinkaan roikkuminen (tarkoittaa lihaksen venyttämistä, miksi venyttää lihasta mikä ei todellakaan ole kireä, vaan mitä pitäisi vahvistaa) vaikuta tähän (http://www.eorthopod.com/images/ContentImages/shoulder/shoulder_rotator_cuff/shoulder_rotator_cuff_anat02.jpg, katso kuinka lihassyyt menevät).sitten näitä treenataan kun ilmenee ongelmia olkavarressa. selvennän vielä, punttiksella pitäisi harjoitella VARSINKIN kropan heikkoja lihasryhmiä eikä keskittyä vain vahvistamaan jo ennestään vahvoja lihaksia. jos puhutaan ylävartalosta, kiereyttä ja (heikot)rintalihaksissa-heikot yläselänlihakset (ja rotator cuff alueella). siispä tuloksena huono ryhti ja sis.päin kääntyneet olkavarret.muista, venytä ja vahvista tarvittaessa.


    • kyllä..

      Elikkä jos kyse on siitä että olet kuntosalia harrastava niin syynä on luultavasti tuo että on penkkiä ja rinnan lihaksia tehtyä liikaakin. Ehkä hieman selkeämmin sanottuna kuin äskeinen sun tulis pitää lihastasapaino kunnossa elikkä selälle enemmän treeniä ja rinnalle sitten venyttelyä.. Otappa vaikka hieman enemmän selkäpainotteinen kuntosaliohjelma. Selällähän niitä töitäkin tehdään :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3597
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2637
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2353
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      257
      2184
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1922
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1491
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe