Mitä eroa on aidolla nahkapallolla ja komposiittipallolla paitsi hinta? Onko kalliimpi nahkapallo tosiaan hintansa väärti?
Entä onko aitoja, Koripalloliiton hyväksymiä nahkapalloja jossakin päin Suomenmaata myytävänä junnukokoina kun meidän kulmilla ei ole kuin näitä synteettisiä (ja kumisia)?
Millä pallolla Korisliigaa pelataan?
Nahkapalloko
2
850
Vastaukset
- korisd44
Nahkapallo on laadokkaampi, pehmeänmpi ja niinkuin nimikin kertoo eri materiaalia.
En tiedä aidoista... Mutta täälä kymenlaaksossa on muutamassa paikkaa.
Korisliigassa pelataan mielenstäni nahkapallolla - Lissu
Hei
Nahkapallo on hyvä valinta, kun haluaa satsata hyvään koripalloon. Wilsonin kunnon nahkapallo maksaa 60€ ja noita muita saa halvemmalla... Itsellä on wilsonin reacton pallo hinta 30 € ja on palvellut jo monta vuotta.
Sanoisin että jos junnu pelaa vielä pallolla numero 5 en välttämättä ostaisi nahkapalloa. Pojilla numero 6 on sellainen jonka ostaisin halvempaa esim juuri reaction (Koska pojilla viimeinen pallonkoko on 7). Mutta tytöille ostaisin suoraan 6 pallona kunnon wilsonin. Kestää monta vuotta sisäkäytössä.
Itsellä vielä ensinmäinen nahkapallo vielä käyttökunnossa (Tosin koko uudistuksen myötä liian iso).
Lyhyesti Mini - Mikro ikäisenä ei välttämättä nahkaista
C-pojat jos ei raaski uhrata niin keinonahka tai esim raection.
C-tytöt aina naisiin saakka. Kerran se vaan kirpasee kun ostaa kunnon pallon ja käytössä monta vuotta sisäkäytössä.
B-pojat Ostaa kunnon pallon ja käytössä monta vuotta sisäkäytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17210618Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510129Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1077062Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2305568- 1815251
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784406- 872962
- 1702866
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1172841Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662681