insera alpina

Kertokaapa nyt totuus insera alpina maastopyörästä, millainen pyörä on kyseessä?

osat:

-renkaat KENDA 26x2,00"
-Vanteet Rigida ZAC-19 doublewall
-Vaihteisto Shimano Deore/FD-M330
-etujarrut Shimano BR-M415 mech disc
-Takajarrut Shimano BR-M415 mech disc
-Runkomateriaali 6061 alumiinihydroformed
-etuhaarukka RST CAPA-T8 joustohaarukka
-Ohjainkannatin Alumiini Ahead
107361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

romu. onpi ponppukeppi tuo etuhaarukkakin.

Äänestä
  • Kyllä pyörän pitää maksaa vähintään 10 000 € ennen kuin sillä voi ajaa.

    Joka vuosi kannattaa ostaa uusi kymppitonnin pyörä, koska uusi on aina paras, kunhan on kallein.

    Äänestä

  • Hifipyörääjä kirjoitti:

    Kyllä pyörän pitää maksaa vähintään 10 000 € ennen kuin sillä voi ajaa.

    Joka vuosi kannattaa ostaa uusi kymppitonnin pyörä, koska uusi on aina paras, kunhan on kallein.

    Itse suihkin tällaisella

    http://velospace.org/node/3753

    Ystävällisesti pyydän,

    haukkukaa se lyttyyn.

    Äänestä

  • tämäkään kirjoitti:

    Itse suihkin tällaisella

    http://velospace.org/node/3753

    Ystävällisesti pyydän,

    haukkukaa se lyttyyn.

    Siinä on ~459 grammaa liikaa painoa

    Äänestä

Mikä maastopyörä???

Äänestä

Aloitetaan haarukasta. Tuossa on jotain jenkki arvioita, mutta toisaalta tuossa hintaluokassa ei ole toimivia joustohaarukoita ja toisaalta ne ovat kuluvaa tavaraa, joten sen voi muutaman kuukauden pääsät vaihtaa.

http://www.mtbr.com/reviews/2007_forks/product_130083.shtml

Jarrut ovat mekaaniset halpis Shimanot, joilla tulee ihan hyvin toimeen. Mekaanisia levareita joutuu säätämään koko ajan, joten niitä ei voi sanoa huolettomiksi. Kun sen tiedostaa, niin ok.

Runko on joku perus alumiinirunko, eikä netissä näytä olevan pyörän painoa. Ilmeisesti painoa on riittävästi :-)

Lukkopolkimet kengät, valot ja pullotelineet tuohon ja keulan vaihto jossain välissä, niin sillä ajaa aikansa. Kiekot vähän mietityttävät, sillä halvoissa kiekoissa ihan perus puolaus olisi paras.

Vaihtoehto suurin piirtein samasta hintaluokasta jossa on jo lukittava haarukka ja todennäköisesti pykälää parempi runko:

http://www.pyorahuolto.com/taulu/show.php?n=10

Äänestä

Pojalla on tuollainen. Ajelee koulun ja kodin väliä, muuhun siitä ei kyllä oikein ole. Toisaalta eipä tuo juuri mitään maksakaan. Runko perus 7005 alumiinia, kiekot ja päällirenkaat painavat, juustohaarukka on ihan kivan näköinen... Kannattaa muuten huomioida jos tähän erehtyy, että näissä on todella lyhyt vaakaputki, 19" koossa 56cm.

Äänestä
  • joo osta ihmeessä, hintakaan ei päätä huimaa. Mulla toimii ihan hyvin ja jousia voi säätää.

    Äänestä

kylse kuulemma on tosi hyvä pyörä hintakin aika pieni ja lähes samanlaine insera timberline

Äänestä

ostin just tänää iha hyvi pelittÄÄ:) menin heti maastoo mut noi jouset o iha perseest ku pomppii helvetist tos ajos muute iha jees:)))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyllä kirjoitti:

Kertokaapa nyt totuus insera alpina maastopyörästä, millainen pyörä on kyseessä?

osat:

-renkaat KENDA 26x2,00"
-Vanteet Rigida ZAC-19 doublewall
-Vaihteisto Shimano Deore/FD-M330
-etujarrut Shimano BR-M415 mech disc
-Takajarrut Shimano BR-M415 mech disc
-Runkomateriaali 6061 alumiinihydroformed
-etuhaarukka RST CAPA-T8 joustohaarukka
-Ohjainkannatin Alumiini Ahead

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu