Tämä on väärä osasto asialleni, mutta en löytänyt parempaakaan. Olen hiljattain eronnut 17 vuotta kestäneestä suhteesta. Nykyiseen "vapauteen" kuuluu kaikki tunteen ja olemisen kirjot.
En ole valmis vielä uuteen vakavaan parisuhteeseen, mutta tarpeet ne on eronneellakin liki nelikymppisellä miehellä. Minulla on muutama erittäin hyvä ystävä, niin miehiä kuin naisiakin, joiden kanssa voin puhua kaikista niistä asioista joista parisuhteessakin. Mutta eivät hyvät ystävät suutele, eivät hyväile, ihot eivät saa nauttia toisistaan, ystävien kanssa ei rakastella.
Olen miettinyt onko mahdollista luoda toimiva eroottinen ystävyyssuhde - suhde jossa voisi nauttia toisen ihmisen läheisyydestä, hyvästä seksistä ja intohimosta ilman, että heti pitää suunnitella jotain 40 vuoden sopimuksia. Suhde joka tapahtuisi tunteella siinä hetkessä ahdistamatta kuitenkaan millään pakolla. Suhde joka antaisi paljon enemmän kuin ottaisi.
Yhdenyön suhteista en ole koskaan innostunut. Eroni jälkeen olen paennut suhteista jotka ovat alkaneet olla liian vakavia.
Eikö vakavan parisuhteen ja yhdenyönsuhteen välissä voisi olla molempien hyvät puolet? Paijausta ja hellyyttä tarpeeseen, seksiä ja intohimoa. Luotettavaa raskaudenehkäisyä. Pelottomuutta sukupuolitautien tarttumisesta.
Kertokaa minulle että tuo voi olla totta. Kertokaa minulle sekin että jossain vaiheessa tulee tunteet mukaan ja yleensä eri aikaan, mutta silti eroottinen ystävyys on mahdollista ja kaunista edes hetken.
Eroottista ystävyyttä, onko sitä?
9
1122
Vastaukset
- Toinen eronnut
Minäkin olen eronnut pari vuotta sitten, ja tuttavapiirissäni on paljon eronneita. Jotkut haluavat heti uuteen parisuhteeseen, mutta moni näppinsä polttanut etsii kuvaamasi kaltaista mukavaa seksisuhdetta (kumppania kunnioittaen), jossa voisi silti vapaasti hengittää pelkäämättä sitoutumista.
Olen "seurustellut" useammallakin tavalla, mutta mitään vakaata seksisuhdetta (enkä muutakaan) ole onnistunut luomaan. Kaikki sujuu vähän aikaa ihan hyvin, mutta sitten tulee ongelmia. Harvoin olen ollut miehen kanssa samaa mieltä suhteestamme. Toinen haluaa enemmän/vähemmän kuin toinen.
Tunnen itseni roistoksi sanoessani tämän, mutta parhaiten on toiminut suhde ukkomieheen. Seksiä saa eikä tule sidotuksi, mutta seksiä ei saa viikonloppuisin ja juhlapyhinä. No, joskus on oltava ilman!- pohjmies
*Toinen eronnut * Olet siis nainen :) minä kolmas eronnut olen taas mies. Olisipa mukava tutustua ystäväpiiriisi .
Samanlainen roisto olen , suhde naimisissa olevan kanssa . Ihan hyvä olisi , jos löytyisi luotettavaa seksiseuraa ja ystävyyttä samassa paketissa. Pitäisi olla jossakin sellainen yhteisö , josta voisi samanmieliset hakeutua toistensa seuraan .
- frendi
Kyllä, sellaista voi tapahtua. Täytyisi vaan sinun tapauksessa löytää itsetunnoltaan vahva,aikuinen nainen.(vaikka ikä olisi mikä...)
Sehän olisi varmaankin ihanteellinen tilanne sinulle.Saisi puhua hyvälle ystävälle, sekä saisi sitä seksiä. Tiedän kokemuksesta että kovin pitkään ei "jaksa" ilman seksiä.
Siis molemmille sielun ja ruumiin hoitoa.Vau!=)
Minulla kävi niin,että mies sitten rakastui, aika nopeasti, mitä en olisi uskonut.Koska itse pidin häntä Ystävänä, ja hain tunteitani. Tilanne ratkesi sitten aikanaan, ja nyt on kihlat..On myös suhteita, jossa ollaan hyviä ystäviä, mutta toinen osapuoli löytää Sen Rakkauden, ja fyysinen puoli loppuu..
En tiedä, toivotaan sinulle hyvää suhdetta, ilman kahleita.Se tekisi varmasti hyvää sinulle=) - Nainen1961
Minulla on nyt 3v. kestänyt seksisuhde
mieheen, joka kyllä seurustelee, mutta saa
harvoin seksiä.
Tunteita ei tule kummallekaan, (toivottavasti),
niin ollaan alussa jo päätetty.
Minä tein aloitteen, olin tuntenut hänet
2v. siihen mennessä.
Toivon ratkaisua tilanteellesi,
kyllä tämä ainakin meillä toimii :) - Elina
olla eroottista ystävyyttä eikä ainakaan vakkarisuhteen ja yhdenyön suhteen välimuotona, jossa yhdistyisi molempien hyvät puolet.
Ihminen on onneksi psykofyysinen kokonaisuus. Parhaimman nautinnon saa seksistä sellaisen ihmisen kanssa, jota rakastaa ja johon tuntee intohimoa ja ystävyyttäkin. Silloin taas, kun on kohdannut tällaisen ihmisen ei mielellään ala suunnitella yhteistä tulevaisuutta (seuraavaksi 40 vuodeksi :D) jonkun toisen kanssa?- Vili
Niin, no jos on terveet kädet niin mihin sitä naista tarvii?
Tumputtaa menemään, niin kyllä se siitä. - Konsta
Elina, tottahan minäkin pidän ehdottomasti parhaana vaihtoehtona seksille ja rakastelulle tehdä se rakastamansa ihmisen kanssa. En vain koe olevani valmis sitoutumaan tässä vaiheessa. Satun vain tykkäämään kaikesta fyysiseen läheisyyteen kuuluvasta, myös siihen kuuluvasta henkisestä yhteydestä. En ole etsimässä suhteita varattujen ihmisten kanssa, en myöskään usean ihmisen kanssa.
Enkä ihan näin vähällä ole valmis luopumaan ajatuksesta.
- milla
Vastauksista päätellen kysyntää olis molemmin puolin. Eihän mikään koskaan samana pysy.
- konsta
Tähänastisen aloittamani keskustelun perusteella voisi päätyä toiseenkin lopputulokseen, mutta aion edelleen uskoa samoin kuin sinä.
Mistäs sinut milla saakaan kiinni... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6517996Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672283Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332199- 1471775
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251262Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511243Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101165Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65849Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59815Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7754