Valtiota

apuun joo joo...

Voi hyvät uusavuttomat teitä.
Esimerkiksi Oulussa avattiin viime viikolla uus kaapelitehdas kun vanha lopetettiin viime vuonna ja sadat sai kenkää.
Koko pulju pantiin nollasta pystyyn eikä vallattu vanhaa tehasta ... ei varmaan ollut ilmaista sekään.
Ottakaa siitä mallia. Jos teidän pisnes todellakin on niin hyvää kuin kuulostaa niin uutta pystyyn vaan. Kyllä rahoittajia hyvälle idealle löytyy ettei tarvi valtiolta itkiä tai sosialisoida.

3

278

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sympatisoija

      Itsellänikin oli alkuun sympatiat vahvasti kemijärveläisten puolella, mutta mitä pidemmälle prosessi on mennyt - niin on tullut jotenkin sellainen tunne, että ääntä kyllä pidetään - mytta vähän sellainen tunne, että pitäisi saada "valmiiksi katettu pöytä, mihin käydä syömään". Ei muuallakaan kaiketi tehtaita ole tästä vaan haltuunotettu, vaikka onkin lopetettu. Mikäänhän ei estä jatkamasta tuotantoa omiin nimiin uusissa tiloissa ja koneilla.

      Rahaa on tarjolla jos minkälaisiin hankkeisiin,mutta ideoita ei ainakana vaikuta syntyvän maailman miljoonista mahdollisuuksista muuhun oikein muuhun kuin sellunkeittoon - tai ei ainakaan ole mediassa muusta kuultu. Tämä on mielestäni kyllä hieman jopa irvokastakin.

      Ja toi on totta, rahaa löytyy varmasti bisneksiin - en ainakaan itse epäile - investoijilta hyviin ja kannattaviin ideoihin. Sijoittajat janoavat rahoilleen tuottoa ja jos idea on hyvä, miksi sitä rahaa ei löytyisi. Johan sitä nyt on tarjolla rakennemuutostarkoituksissa.

      Mutta onnea ja menestystä, sitä aina tarvitaan - etenkin uudelle sellutehdashankkeelle, kuten muillekin mahdollisille hankkeille.

    • paperimiehetkin

      Kyllä paperimies on niin avuton ettei se näe
      kun oman napansa , vaikka kovin harva oikeasti
      sitä näkee. Mutta peili avuksi.

    • pirun kiire

      teillä on,katotaan ansin peli loppuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2233
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      2131
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1847
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1524
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1417
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      565
      1216
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1018
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      353
      959
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe