Rasvaa pois

punttinti

Tämä tyttö on treenannut salilla kohta pari vuotta ja tuloksia on kivasti tullut! Nyt olisi aika luopua ylimääräisistä rasvoista (n.4-5kg) lihasten päältä; miten se onnistuu lihaksia hävittämättä? Vinkkejä?

9

1914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • funnyfunnyfunny

      Ton nikki weiderin mukaan se ei oo mitenkään mahdollista, mut suosittelen aerobisen tasavauhtisen treenin lisäämistä ohjelmaasi esim. tehokas kävely jne.

      • -weider-

        Hetkinen... Kuka on sanonut, ettei rasvan polttaminen ole mahdollista? En minä ainakaan..?
        Olen ainoastaan todennut, että optimaaliseen lihaskasvuun ei elimistö käytä rasvavarastojaan ja, että lihaskasvu sekä rasvan polttaminen yhtäaikaa on erittäin haasteellista ellei jopa toivotonta. On siis järkevää keskittyä lihasten kasvatukseen ja dieettiin erikseen kumpikin omalla jaksollaan.


    • gruugraaroo

      Ton nikki weiderin mukaan se ei oo mitenkään mahdollista, mut suosittelen aerobisen tasavauhtisen treenin lisäämistä ohjelmaasi esim. tehokas kävely jne.

    • -weider-

      Lyhyt oppimäärä dieettiin:

      Enpä nyt tiedä mitä tuo yksi täällä meuhkaa sillä totta kai rasvan polttaminen onnistuu. Siinä samalla menetetään silti yleensä parhaimmassakin mahdollisessa tapauksessa myös lihaksia.

      Aerobisia treenejä 4-6 päivänä viikossa n.30-60 minuuttia kerrallaan kohtalaisilla sykkeillä tai vaihtoehtoisesti HIIT treeniä, jos kyseinen menetelmä tuttu.

      Punttitreenit kannattaa pitää ennallaan, mutta dieetillä ei ole järkevää pyrkiä kehittymään painoissa tai lihaksissa vaan ennemminkin keskittyä siihen lihasten ylläpitoon, joka tapahtuu tekemällä samoja harjoituksia, kun ennen dieettiä ja mahdollisimman isoilla painoilla (Samoilla sarjapainoilla kuin lihastenkasvatuskaudella jos mahdollista).

      Ruokavaliosta sitten sen verran, että proteiinien saanti korkealle,riittävästi hyviä rasvoja (Rypsiöljy,oliiviöljy,kalaöljy jne), jotta aineenvaihdunta toimii. Hiilihydraattejakin on syötävä, mutta maltillisesti. Hiilihydraattien saanti kannattaa ajoittaa lähinnä aamuihin ja treenin jälkeiseen aikaan. Hiilihydraattien saanti a kannattaa välttää iltamyöhään ennen nukkumaanmenoa.

      Kaloreita sitten sen verran, että kokonaiskalorimäärä jää hieman vajaaksi kulutukseen ja saantiin nähden. Silloin tällöin pienen pieni tankkauspäivä (herkkupäivä), jotta glykogeenivarastot täyttyvät kunnolla ja mielenkiinto dieettiin säilyyn. Tällaisenakin päivänä on syytä kuitenkin muistaa, että on tarkoitus olla dieetillä.

      Mitä huolellisempi dieetin kanssa on sitä parempi lopputulos tulee olemaan. Dieettiin kannattaa käyttää aikaa ja hyvin maltillisin miinuskalorein pudottaa painoa. Tällöin säästyy lihasmassaa ja saadaan poltettua mahdollisimman paljon nimenomaan rasvaa.

      • punttinti

        Kiitos vastauksista!
        Noista aerobisista... Onko fiksumpaa vetää punttitreeni ensin ja aerobinen sitten, vai just toisinpäin? Ainakin yhden päivän viikossa pidän täyslepoa, joten joku päivä tulee 2 treeniä.
        Nyt rullaluistelukelien tultua nuo aerobiset ei pitäisi olla ongelma. Hölkkäys menee satunnaisesti, penikat ongelmana, mutta ohjatuista jumpista saa vaihtelua. Täytynee tutustua lähemmin myös tuohon HIIT:n.
        Ruokavaliosta... Proteiinia syön aika paljon, mutta tuossa hyvien rasvojen osastolla on korjaamista. Meneekö nuo hyvät rasvat "pilalle" kuumennettaesa, vai lisätäänkö kylmänä ruokaan? Helppoja ruokavinkkejä saa heittää!


      • -weider-
        punttinti kirjoitti:

        Kiitos vastauksista!
        Noista aerobisista... Onko fiksumpaa vetää punttitreeni ensin ja aerobinen sitten, vai just toisinpäin? Ainakin yhden päivän viikossa pidän täyslepoa, joten joku päivä tulee 2 treeniä.
        Nyt rullaluistelukelien tultua nuo aerobiset ei pitäisi olla ongelma. Hölkkäys menee satunnaisesti, penikat ongelmana, mutta ohjatuista jumpista saa vaihtelua. Täytynee tutustua lähemmin myös tuohon HIIT:n.
        Ruokavaliosta... Proteiinia syön aika paljon, mutta tuossa hyvien rasvojen osastolla on korjaamista. Meneekö nuo hyvät rasvat "pilalle" kuumennettaesa, vai lisätäänkö kylmänä ruokaan? Helppoja ruokavinkkejä saa heittää!

        Omasta mielestäni paras vaihtoehto on aamulenkki tyhjällä vatsalla. Ennen lenkkiä kyllä voi juoda kupin kahvia ilman maitoa,sokeria jne.. Toki suosittelen, että juot pari lasia vettä ennen tällaista aamu aerobista!

        Aerobisesta salitreenien yhteydessä:
        Yksi tapa on 15 minuuttia lämmittelyksi ennen voimaharjoituksia ja 15 minuuttia loppuverryttelyksi . Toki voit treenata aerobisen erikseen ja suosittelen se salin jälkeen.

        Rasvoista: Olen kyllä kuullut, että esimerkiksi paistamisessa rypsiöljyn ominaisuudet heikkenevät, mutta en itse pidä tätä isona ongelmana. Ennemmin kannattaa kiinnittää huomio kokonaisuuteen kuin tällaisiin pikkuseikkoihin. =)

        Kovaa tahtoa ja onnea valitsemallasi teillä! =)


      • pari kysymystä

        Millaisilla painoilla dieetin aikainen punttitreeni? Eli esim. kuuden toiston maksimit, vai vaikkapa kahdeksan? Jos sanotaan normaalisti on "peruskuntokaudella" sarjoissa 8-10 toistoa, voimakaudella tai "kilpailukaudella" vähemmän? Oisko sellaisessa syklisessä ajattelussa ideaa, että pk-kautta seuraisi pienempien toistojen ja isompien painojen "kilpailuihin valmistava kausi", jota taas "kilpailukausi" vielä pienemmillä toistomäärillä, jolloin tapahtuisi tuo dieetti. Pitäisikö tämän jälkeen pitää parin viikon tauko kuten yleensä kilpailukauden jälkeen, vai siirtyä suoraan taas "peruskuntokaudelle".

        Eli toisin sanoen, miten yhdistäisit dieetin tuollaiseen normaaliin kilpaurheilijatyyppiseen sykliseen voimaharjoitteluun? Tavoitteena siis lihasmassan kasvu, rasvaprosentin pienennys, ja urheilijamaisen räjähtävän voiman tuottaminen eikä vain hitaiden tunkkimaisten poseerauslihasten.

        Erona kuitenkin varsinaisen urheilijan harjoitteluun siinä, että lihasmassan kasvulla suurempi paino - kun taas urheilija varsinkin painoluokkalajeissa ei tätä varsinaisesti tavoittele. Tai vaihtoehtoisesti painoluokattomissa voimalajeissa kuten kuulan työntö, antaa sen rasvaprosentin olla korkealla.

        Saa tarjota linkkejä tai kirjallisuuttakin aiheesta.


    • Nimetön

      varmasti osan lihaksistasi. Suosittelen aamuaerobista eli herätys, lasi vettä ja lenkille n. 10-15 min. Ei tarvi olla mitään tappovauhtia vaan rauhallisesti hölkkäilet. Lenkin jälkeen sitten terveellinen aamupala.

      • Homo Sapiens

        Dietti ei poista ihmisestä lihasta!

        Ihminen on suunniteltu niin nerokkaasti, että ylimääräinen energia varsinkin rasvasta ja sokerista saatu varastoidaan kehoon vararasvaksi pahan päivän varalle. Ihmisen keho on täydellisesti sopeutunut kivikauden niukkuuteen Afrikan savanneilla. Ruoka piti saada varastoitumaan mahdollisimman tehokkaasti, kun sitä joskus harvoin oli tarjolla. Rasva ja hiilarit rasvaksi, joista hiilareita käytetään jokapäiväisen toiminnan ylläpitämiseksi. Proteiinia ei voinut varastoida rasvaksi, koska sitä käytetään lihasten kehittymiseen ja lihasmassan ylläpitoon. Lihaksia taas tarvitaan liikkumiseen, raatojen löytämiseen, ja alkeelliseen metsästykseen. Olisi siis erittäin epäonnista, jos nälässä riutuva ihminen menettäisi lihaksensa, joiden avulla pitäisi päästä hankkimaan ravintoa!

        Siksi voi kaikessa rauhassa kehittää hyvät lihakset ja sitten sen jälkeen dieetillä poistaa liiat rasvat ilman että lihakset pienenevät tai katoavat. Jos joku väittää, että lihakset pienenevät dieetissä, niin hän on vain luullut omaavansa suuremmat lihakset kuin ne ilman rasvaa ovat. (Toki aina voi överöidä, myönnän, että äärimmäisellä laihduttamisella saa myös lihakset pienenemään, mutta rasva lähtee AINA ensin!)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2150
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2053
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1822
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1498
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1404
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      558
      1181
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1005
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      942
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      936
    Aihe