Vihdoin meikäpappa paineli kauppaan ja osti uudet luistimet. Vanhat Salomonin Trainerit on palvelleet vuodesta toiseen urheasti, osottautuneet varsin hyviksi peleiksi.Pyörät vuosia sitten ostetut halvat 80mm tarvikepyörät
Nyt mukaan tarttui K2 Celenenat (on niin pieni jalka, ettei "miesten" luistimia ole hyllyissä)
Sitten ei kun kokeileen.
Herranen aika, nehän meinasi lähteä alta! Vauhti on ihan hurjaa!
Vakilenkkini taittui vanhoilla luistimilla 46-52 minuutissa, näillä eka lenkki (totutellessa) helposti 38 minuuttia!
Uskomaton ero, vaikka pyörissä 10mm kokoero, ilmeisesti kokonaisuus on niin paljon parempi noissa uusissa luistimissa.
Upeaa, nauttikaa muutkin, tämä on upea laji!
Vitsi tää on hieno laji!
6
1276
Vastaukset
- DiRulla
Rullis rulaa!
Tänään taas mennään. Nokka baanalle ja eteenpäin ilman päämäärää paikasta toiseen, sinne missä asvaltti kutsuu eniten :) - luistimille
Hyvä ja pidä pilke silmäkulmassa jatkossakin!!!
Nykyluistimet ovat jo aika mukavia ja vauhdikkaita. Kiskot ovat alumiinia ja pyörät parempaa uretaania, jossa on kimmoisuutta ja pitoa. Sitä paitsi pyörät ovat selvästi isompia kuin vuosia sitten. Tärinät katoavat selvästi ja rullaus kasvaa silmissä. Laakereiden merkitys on ehkä pienempi tässä kokonaisuudessa, vaikka nekään eivät saa leikata kiinni;)
Ja eikun menoksi! Itse nautin eniten keski- tai loppukesän lenkeistä, kun kuntoni on tavallisesti parhaimmillaan, aurinko paistaa, ilma on tyyni, kello noin 18-20 illalla, satakieli visertelee matkan varrella - lyhyesti sanoen ilma on kuin linnun maito. Kiire ei saa olla mihinkään vaan rullaluistinten kiekot hyrräävät alla kevyesti peruskuntolenkkiään. Tässä on sitä jotain. Terapiaa ja rentoutumista. Ja palauttelua. Silloin ryppyotsaisuus on kaukana.- asenne.,-
juuri noin sitä pitää,yleensä tällä palstalla on muutamia tiukkapipo-rullaajia jotka vain kommentoivat muitten tekemisiä..
- Eki.
Itse tosin tykkään painaa - Illemmalla, siten että lenkki päättyy hämärään.. vaihtoehtoisesti alkaa hämärässä - Silloin ne linnut vasta laulaakin ja vaikka ollaankin pääkaupunkiseudulla on pöyräteiltä pahimmat ruuhkat poissa(04:00-)tosin hirviä/peuroja ja erityisesti pupuja on liikkeellä.
Se linnunlaulu muuten loppuu keskikesällä(Keväällä linnut flirttailee ja alkukesästä kommunikoi poikasten kanssa), poikasten poistuttua pesästä loppuu laulukin.. - pohjosessa
Eki. kirjoitti:
Itse tosin tykkään painaa - Illemmalla, siten että lenkki päättyy hämärään.. vaihtoehtoisesti alkaa hämärässä - Silloin ne linnut vasta laulaakin ja vaikka ollaankin pääkaupunkiseudulla on pöyräteiltä pahimmat ruuhkat poissa(04:00-)tosin hirviä/peuroja ja erityisesti pupuja on liikkeellä.
Se linnunlaulu muuten loppuu keskikesällä(Keväällä linnut flirttailee ja alkukesästä kommunikoi poikasten kanssa), poikasten poistuttua pesästä loppuu laulukin..hämärään asti reenaus kestää toukokuusta elokuuhun, mutta yöttömässä yössä sitäki makiampaa.:-)
- alkuperäinen kirjoittaja
Kiitosta vaan.
Voi kun eilen oli sade kostuttanut senverran, etten päässyt lenkille. Tänään yritän perheeltä lenkille livahtaa, vaikka vähän myöhempäänkin.
Ai että! Veit sanat suustani. Melkein jo tuntui nenässä se kesäisen alkuillan tuoksu ja korvissa se rauhoittava rullien rollaus-ääni;
Ei kiirettä, aikaa oman itsensä kanssa, upea kesäilta, linnunlaulu, eri tuoksut metsän ja järven kohdalla.
VAU!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242203Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352112Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161835Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601516Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341415Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5641202Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501015Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse351952Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949