Olisiko täällä osaavaa ammattilaista joka kertoisi minulle, että miten saan reisistä ja mahasta karistettua ylimääräisen löysän... Olen hoikka 21v.nainen, mutta jotkin kohdat eivät vain suostu sulamaan. Syön normaalisti ja terveellisesti, eli en laihduta, mutten paljoa syö mitään lihottavaakaan. Vähän siis jumppaa tarvittaisiin, mutta minkälaista ja kuinka paljon...?-ja ehkäpä jotain erityisruokavaliota ohelle? Auttakaa osaavat, pliis:) Kiitos etukäteen ja hyvää kesän odotusta:)
APUA TREENAAMISEEN OSAAVILTA?
4
682
Vastaukset
- DiRulla
Itselleni tämä asia valkeni puhuttuani monenkin urheiluaktiivin kanssa mukaanlukien ihan yliopistotason tutkijoita. En kuitenkaan väitä itse olevani asiantuntija.
Painonpudotuksen kannalta suorituksen pitää olla pitkä. Sanonta "kaikki mikä menee yli tunnin on todella tehokasta", pätee tähän. Olennaista on pitää syketaso kohtuullisena, että jaksaa. Ensin pitää polttaa verestä sokerit ja sitten maksasta glukoosit ja pikkuhiljaa poltto siirtyy rasvan puolelle.
Rasvanpolttoa ei tietääkseni voi juurikaan kohdistaa mihinkään tiettyyn vartalon osaan. Verenkierto poimii rasvamolekyylejä tasaisesti kaikkialta. Eniten tietysti sieltä, missä toimivia verisuonia on paljon ja vähiten sieltä missä niitä ei ole.
Esimerkiksi meillä miehillä syntyy äkkiä "jenkkakahvat", joista on todella vaikea päästä eroon. Itse olen melkolailla onnistunut siinä (kop kop). Ja juju oli tiputtaa painoa huomattavasti alkuperäistä tavoitetta enemmän. Tiputin rasvaprosenttini 22:sta noin 16:een. Vedin muutaman kilon lopullisen tavoitteeni alle ja sen jälkeen lisää massaa hallitusti lihasharjoitteilla ja tarkalla ruokavaliolla (proteiinia). En olisi kovin yllättynyt,jos tämä on suorastaan ainoa kikka näihin ongelmaläskeihin. Joissain läskialueissa kun ei juurikaan ole verisuonia. Ne paikat on pakko tappaa uuvuttamalla ja liioittelemalla.
Toinen puoli laihduttamisessa on tietty ruoka. Hiilareita pois ja hitaasti sulavaa ja hitaasti palavaa tilalle. Ihan Atkinsiin ei tarvitse mennä, mutta leivän ja perunan määrä on syytä tarkistaa. Ruoassa pätee seuraava aikas hyvin
- Rasvat 6-9 kcal/g
- Muut 3-4 kcal/g
Vaikka rasvoissa on paljon energiaa, niiden paino lautasella jää kuitenkin yleensä perin alhaiseksi.Lisäksi ne luovuttavat hitaasti energiaa. Sen sijaan leipä ja peruna ovat melkoisen petollisia. Hanki pieni keittiövaaka ja ala punnitsemaan syömääsi. Yksi leipä levite leikkele voi olla äkkiä 150-200 kcal. Peruna on vielä petollisempi. Lämpimän ruoan painosta peruna muodostaa järkyttävän suuren osan. Itse en syö enää ollenkaan perunaa.
Tsemppiä!
ps.
Muista vielä sekin, että naiset ovat turhan itsekriittisiä omasta ulkonäöstään. Olet todennäköisesti paremman näköinen kuin luulet olevasi.- hs87
Kiitos paljon avusta! Eiköhän lähdetä sitten vaan polttamaan:) Olisiko sulla vielä neuvoja esim. vatsa- ja reisi jumpasta? Minkälaisia sarjoja ja miten lepopäiviä... Itselläni ei ole kokemusta tämänlaisesta harjoittelusta ollenkaan, sillä ainoa liikuntamuoto jota olen tosissani joskus tehnyt oli tanssi.
Kiitos vielä kun jaksoit kirjoitella! - DiRulla
hs87 kirjoitti:
Kiitos paljon avusta! Eiköhän lähdetä sitten vaan polttamaan:) Olisiko sulla vielä neuvoja esim. vatsa- ja reisi jumpasta? Minkälaisia sarjoja ja miten lepopäiviä... Itselläni ei ole kokemusta tämänlaisesta harjoittelusta ollenkaan, sillä ainoa liikuntamuoto jota olen tosissani joskus tehnyt oli tanssi.
Kiitos vielä kun jaksoit kirjoitella!En minä osaa neuvoa erityisesti vatsa- tai reisiharjoituksia. Tärkeintä on aerobinen harjoitus: kävely, lenkkeily, rullaluistelu, hiihto, uinti, fillarointi. Aerobisen harjoittelun pitää muodostaa harjoittelun selkäranka. Lihasharjoitukset tulevat vasta toissijaisina.
Itse liahsharjoituksiin löytyy varmaan netistä hyviä sarjoja ja ainahan voi kuntosalilta ostaa personal trainerilta yksilöidyn ohjelman itselleen.
Korostan kuitenkin tuota aerobista harjoittelua. - hs87
DiRulla kirjoitti:
En minä osaa neuvoa erityisesti vatsa- tai reisiharjoituksia. Tärkeintä on aerobinen harjoitus: kävely, lenkkeily, rullaluistelu, hiihto, uinti, fillarointi. Aerobisen harjoittelun pitää muodostaa harjoittelun selkäranka. Lihasharjoitukset tulevat vasta toissijaisina.
Itse liahsharjoituksiin löytyy varmaan netistä hyviä sarjoja ja ainahan voi kuntosalilta ostaa personal trainerilta yksilöidyn ohjelman itselleen.
Korostan kuitenkin tuota aerobista harjoittelua.Tack :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12811178Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710341- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976578Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535691- 745102
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1514434Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai274259Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas774109Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1353655