Olisiko täällä osaavaa ammattilaista joka kertoisi minulle, että miten saan reisistä ja mahasta karistettua ylimääräisen löysän... Olen hoikka 21v.nainen, mutta jotkin kohdat eivät vain suostu sulamaan. Syön normaalisti ja terveellisesti, eli en laihduta, mutten paljoa syö mitään lihottavaakaan. Vähän siis jumppaa tarvittaisiin, mutta minkälaista ja kuinka paljon...?-ja ehkäpä jotain erityisruokavaliota ohelle? Auttakaa osaavat, pliis:) Kiitos etukäteen ja hyvää kesän odotusta:)
APUA TREENAAMISEEN OSAAVILTA?
4
690
Vastaukset
- DiRulla
Itselleni tämä asia valkeni puhuttuani monenkin urheiluaktiivin kanssa mukaanlukien ihan yliopistotason tutkijoita. En kuitenkaan väitä itse olevani asiantuntija.
Painonpudotuksen kannalta suorituksen pitää olla pitkä. Sanonta "kaikki mikä menee yli tunnin on todella tehokasta", pätee tähän. Olennaista on pitää syketaso kohtuullisena, että jaksaa. Ensin pitää polttaa verestä sokerit ja sitten maksasta glukoosit ja pikkuhiljaa poltto siirtyy rasvan puolelle.
Rasvanpolttoa ei tietääkseni voi juurikaan kohdistaa mihinkään tiettyyn vartalon osaan. Verenkierto poimii rasvamolekyylejä tasaisesti kaikkialta. Eniten tietysti sieltä, missä toimivia verisuonia on paljon ja vähiten sieltä missä niitä ei ole.
Esimerkiksi meillä miehillä syntyy äkkiä "jenkkakahvat", joista on todella vaikea päästä eroon. Itse olen melkolailla onnistunut siinä (kop kop). Ja juju oli tiputtaa painoa huomattavasti alkuperäistä tavoitetta enemmän. Tiputin rasvaprosenttini 22:sta noin 16:een. Vedin muutaman kilon lopullisen tavoitteeni alle ja sen jälkeen lisää massaa hallitusti lihasharjoitteilla ja tarkalla ruokavaliolla (proteiinia). En olisi kovin yllättynyt,jos tämä on suorastaan ainoa kikka näihin ongelmaläskeihin. Joissain läskialueissa kun ei juurikaan ole verisuonia. Ne paikat on pakko tappaa uuvuttamalla ja liioittelemalla.
Toinen puoli laihduttamisessa on tietty ruoka. Hiilareita pois ja hitaasti sulavaa ja hitaasti palavaa tilalle. Ihan Atkinsiin ei tarvitse mennä, mutta leivän ja perunan määrä on syytä tarkistaa. Ruoassa pätee seuraava aikas hyvin
- Rasvat 6-9 kcal/g
- Muut 3-4 kcal/g
Vaikka rasvoissa on paljon energiaa, niiden paino lautasella jää kuitenkin yleensä perin alhaiseksi.Lisäksi ne luovuttavat hitaasti energiaa. Sen sijaan leipä ja peruna ovat melkoisen petollisia. Hanki pieni keittiövaaka ja ala punnitsemaan syömääsi. Yksi leipä levite leikkele voi olla äkkiä 150-200 kcal. Peruna on vielä petollisempi. Lämpimän ruoan painosta peruna muodostaa järkyttävän suuren osan. Itse en syö enää ollenkaan perunaa.
Tsemppiä!
ps.
Muista vielä sekin, että naiset ovat turhan itsekriittisiä omasta ulkonäöstään. Olet todennäköisesti paremman näköinen kuin luulet olevasi.- hs87
Kiitos paljon avusta! Eiköhän lähdetä sitten vaan polttamaan:) Olisiko sulla vielä neuvoja esim. vatsa- ja reisi jumpasta? Minkälaisia sarjoja ja miten lepopäiviä... Itselläni ei ole kokemusta tämänlaisesta harjoittelusta ollenkaan, sillä ainoa liikuntamuoto jota olen tosissani joskus tehnyt oli tanssi.
Kiitos vielä kun jaksoit kirjoitella! - DiRulla
hs87 kirjoitti:
Kiitos paljon avusta! Eiköhän lähdetä sitten vaan polttamaan:) Olisiko sulla vielä neuvoja esim. vatsa- ja reisi jumpasta? Minkälaisia sarjoja ja miten lepopäiviä... Itselläni ei ole kokemusta tämänlaisesta harjoittelusta ollenkaan, sillä ainoa liikuntamuoto jota olen tosissani joskus tehnyt oli tanssi.
Kiitos vielä kun jaksoit kirjoitella!En minä osaa neuvoa erityisesti vatsa- tai reisiharjoituksia. Tärkeintä on aerobinen harjoitus: kävely, lenkkeily, rullaluistelu, hiihto, uinti, fillarointi. Aerobisen harjoittelun pitää muodostaa harjoittelun selkäranka. Lihasharjoitukset tulevat vasta toissijaisina.
Itse liahsharjoituksiin löytyy varmaan netistä hyviä sarjoja ja ainahan voi kuntosalilta ostaa personal trainerilta yksilöidyn ohjelman itselleen.
Korostan kuitenkin tuota aerobista harjoittelua. - hs87
DiRulla kirjoitti:
En minä osaa neuvoa erityisesti vatsa- tai reisiharjoituksia. Tärkeintä on aerobinen harjoitus: kävely, lenkkeily, rullaluistelu, hiihto, uinti, fillarointi. Aerobisen harjoittelun pitää muodostaa harjoittelun selkäranka. Lihasharjoitukset tulevat vasta toissijaisina.
Itse liahsharjoituksiin löytyy varmaan netistä hyviä sarjoja ja ainahan voi kuntosalilta ostaa personal trainerilta yksilöidyn ohjelman itselleen.
Korostan kuitenkin tuota aerobista harjoittelua.Tack :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie847363Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346563Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816353Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644152Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532532Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652238- 141552
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1441533- 1981260