Kuinka paljon te kävelijät liikutte viikossa?
Keskimääräinen tuntivauhti jne?
Kuinka paljon kävelijät liikutte viikossa?
6
489
Vastaukset
- Nimetön
Joka päivä 3 tuntia, ja vauhtia 5--6 km tunnissa !
Ja tietysti sauvojen kanssa, no ei oo lähteny kun vasta 18kg tänä vuonna, huono tulos vai mitä ????- .....
Jos pitää paikkansa niin olet ilmeisesti työtön vai mistä repäiset ne 3h/pv?
Itse kävelen päivittäin noin 1,5h, viikonloppuisin yleensä 2h - 2,5h paikkeilla. Ilman sauvoja ja vauhti on n. 4km/h. - sensio9
..... kirjoitti:
Jos pitää paikkansa niin olet ilmeisesti työtön vai mistä repäiset ne 3h/pv?
Itse kävelen päivittäin noin 1,5h, viikonloppuisin yleensä 2h - 2,5h paikkeilla. Ilman sauvoja ja vauhti on n. 4km/h.Joo nyt olen kyllä kohta alkaa työt, mutta liikuntaa en jätä pois, sillä tavoite tänä vuonna 40 kg pois joten se huonosti toimivalla vatsalla ei ole muuten mahdollista !
Toki ruokavaliossakin on muutoksia jatkuvasti, etsitään sitä optimaalia ruokailua, sillä kysymys on kohdallani pysyvästä tilasta, siis koko loppuiäksi !
Ensi vuonna otetaan vielä 10 kg pois, silloin olen indeksissä 24 joka on mun normaali paino !
En väitä ettei tää rankkaa olis mutta, hyvääkin se on tehnyt ja paljon vaikka välillä olo tosi kipee ja nuutunut, mut sen jälkeen tulee kyllä hyvä olo.
Tiedän ettei kaikille tälläinen sovi, ja sen ymmärrän, mutta tää on mun juttu, ja on toiminut toistaiseksi,miksi muuttaisin koska näin pääsen tavoitteeseen aikanaan !
Oikein hyvää kevättä ja kesää kaikille painon pudottajille, tsemppiä kaikille !
- -Miiukka-
Joka päivä 6km lenkki/50min ja viikossa 42km.
Tosin saatan viikonloppuisin vapaalla käydä samaisen lenkin heittään kahdesti. - poppeli
vaikkapa kävelyä on minimiliikuntasuositus. Tunti päivässä liikuntaa on riittävä määrä terveyden kannalta. Suurempi määrä ei lisää positiivisia terveysvaikutuksia. Laihtumiseen taas vaikuttaa tuo syöminen kaikkein eniten.
- fgfhdd
Mutta jos syö oikein paljon, silloin on varmaan hyvä viettää vaikka koko päivä lenkkipolulla seitsemän kertaa viikossa ja jos ei muutakaan tekemistä oo. Muuten tuo tunti päivässä on jo tosi hyvä. Itse en oikein "ehdi" oleen tuolla lenkillä tuntia päivittäin joten hoidan osan liikunnasta kuntopyörällä samalla kun katselen uutisia telkkarista. Hoituu kaksi asiaa samalla kertaa.
Rasvanpolttosyke on: 220-ikä ja näin saadusta summasta lasketaan 50 - 70 % kunnosta riippuen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847