Työpaineet ja suhde

surusilmä

Mulla on tällä hetkellä ihan hirveät työpaineet, ja tiedän niitten jatkuvan koko loppuvuoden. Ajattelen työasioita ihan koko ajan ja eilen heräsin miettimään, että ne menevät nyt mieheni edelle. Rakastan kyllä miestäni, mutta taidan rakastaa työtäni enemmän. Sama on tapahtunut jokaisen miehen kohdalla, kenen kanssa olen seurustellut.

Ehkä en sitten osaa rakastaa tarpeeksi. Mutta niin se menee, että kun töissä on kaikki hyvin, myös parisuhde voi mainiosti. Tällä hetkellä ei huvita seksi eikä hempeily, kun muut asiat on vallanneet mielen. Mitenköhän saisin "relattua"? Onko muilla samanlaisia kokemuksia?

7

935

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiribati

      vappua lukuun ottamatta seuraava vapaa arki-iltani on toukokuun puolen välin jälkeen, useimmat lauantait olen töissä tai koulutuksissa ja sunnuntai-illat kuluvat ainakin kerran kuussa kokouksissa. Vapaata otan sitten mielellään pitkien viikonloppujen verran kerrallaan ja silloin lähden ulkomaille, koska en pysty rentoutumaan ellen ole sähköpostien ja kännykän tavoittamattomissa (laitan kännykän tylysti kiinni reissujen ajaksi).

      Lisäksi olen tosi huono tekemään kompromisseja; haluan viettää lomani omilla tavoillani, valita itse elokuvani joita katson, viettää vapaa-aikani juuri siten kuin minua huvittaa jne. Siispä olen todennut parhaaksi nauttia elämästäni juuri tällaisena, en enää edes hae sellaista kumppania, joka sopeutuisi tähän elämäntapaan koska hän jäisi väistämättä kakkoseksi eikä se olisi häntä kohtaan reilua.

    • tärkeää elämässä

      Sinun pitäisi ratkaisa elätkö tehdäksesi työtä vai teetkö työtä elääksesi.
      Jossain vaiheessa tulee äkkipysähdys, kun terveys alkaa reistailla niin kuin minulla.
      Verenpaineet koholla ja sydänoireet laittavat miettimään elämän tärkeysjärjestystä.
      Loppuunpalaminen tulee jossain vaiheessa.
      Onko työ kuitenkin niin tärkeä, että sen takia kannattaa terveys uhrata.

      • samaamieltä

        Olet täysin oikeassa. Jos työ alkaa haitata parisuhdetta/perhe-elämää - tai sitten terveys järkkyy/unettomuus on jatkuvaa työpaineiden vuoksi jne. ...silloin olisi aika pysähtyä ja laittaa elämän ensimmäiset asiat niille kuuluvaan järjestykseen.

        Itselläni on tärkeysjärjestys: lapset ja parisuhde (tällä hetkellä tuore suhde), lähimmät ihmiset, koti ja työ siellä viimeisillä sijoilla.
        Tietysti "helppo sanoa" näin palkansaajana, yrittäjät usein ovat niin kiinni työssään ja toisaalta ahneus nostaa päätään, jolloin helpommin sokeutuu sille muulle normaalielämälle
        tarpeineen.

        Liian moni ero johtuu toisen tai molempien uppoutumisesta työlle, työlle ja työlle. Ne rakkaimmat läheiset jäävät vaille paljosta. Vähän vähemmilläkin koneilla ja vehkeillä pärjää, kun osaa nauttia Rakkaudesta ja elämän muista nautinnoista!


    • nainen.

      Naisia rassaa mitä kaikki jutut keskimäärin helpommin kuin miehiä. Sitten he kohtelevat miestään kuin ilmaa ja ihmettelevät miksi hän nyt petti minua. No jos seksielämä ei toimi kuukausiin ja toinen on välinpitämätön niin on aivan tervettä harkita parinvaihtoa. Jos sitten joku toinen nainen tulee tyrkyttämään itseään niin voi olla että mies lähtee tämän mukaan.

      Parishteenne ei todellakaan voi mainiosti jos sinua ei nappaa koko mies, eikä seksi. Älä elä harhaisessa maailmassasi.

    • neitonen__80

      Samantyyppisten ongelmien kanssa painin itsekin. Teen pitkiä päivä ja - putkia kerrallaan ympäri maakuntaa ja pidän sitten muutaman päivän vapaata. Viikon tai kaksi lomaa on yleensä neljännesvuosittain, ilman näitä ei jaksaisi. Ongelma on se, ettei sitten vapailla (-kaan) tahdo jaksaa vehdata miehen kanssa vaikka mieli tekisi. Ihanasti hän on jaksanut vierellä kulkea mutta huono-omatunto painaa, sillä tiedän hänen kaipaavan säännöllistä seksielämää.
      Pidän töistäni ja tarvitsemme tulojani mutta parisuhde kärsii, kas siinä dilemma.

    • Lanah

      On ongelma työpaineiden kanssa, mutta inhoan työtäni. Tai tarkemmin sanottuna työilmapiiriä missä työskentelen. Ratkaisun tiedänkin jo. Haen uutta työtä. Parisuhteeni sekä terveyteni on minulle todella arvokasta. Rakkaani on ollut tukenani ja kuunnellut monet itkuni siitä kuinka kamala olo taas on. En jää tähän tilanteeseen itseni vuoksi ja rakkaani vuoksi. Hän ansaitsee minut sellaisena mitä oikeasti olen kun en ole nurkkaan ahdistettu, työpaikkapiinattu, hullun johdon orja. Ja minä haluan pitää terveyteni ja nukkua yöni hyvin.

    • aada*

      saat vain relaamalla! Vaikka työ on tärkeää, se ei ole koko elämä. Järkyttävää lukea, ettei hirveät työpaineesi hellitä kuin vuoden lopussa! Herää, nyt on vasta toukokuun 1.! Linnut laulavat ja aurinko paistaa: unohda työkiireet keskittämällä ajatuksesi töihin vain työaikana. Harrasta, liiku, tapaa ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe