hybridin vanteet

-Savage-

Saako hybridi-pyöriin sellaisia vanteita jotka ei vääntyis kovin helposti? Musta tuntuu että saan oman hybridini vanteet linkulleen turhan helposti =(. Varon kyllä rotvalleja ja muita töyssyjä mutta silti jouduin hiljattain oikasuttamaan etuvanteen. Neuvoja?

8

3120

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peejii

      mene kunnon pyöräliikkeeseen ja osta kunnon
      vanteet. Jos sun pyöräs on mallia "biltema" niin
      niissä on vanteet(kaikki muukin) mahdollisimman
      halpaa(huonoa) itse käytän pyörissäni mavicin
      vanteita eikä ne vaadi kuin ainoastaan pientä
      rihtausta pari kertaa vuodessa.

    • pyörittelijä

      Hankit sellaiset vanteet, jotka on kaksoisseinämällä varustettu. Jotkut halvat yksinkertaiset peltirinkulat menee solmuun pienestäkin töyssystä. Kannattaa myös katsoa, että pinnanreiät on holkitettu, eikä pelkät poranreijät. Eivät sitten ala niin helposti repeillä reikien kohdalta. Ja kun saat uudet kiekot pyörääsi, käytät ne sitten muutaman sadan kilometrin jälkeen kiristettävänä. Alussa uuden kiekon pinnat nimittäin löystyvät ja vanteeseen saattaa tulla heittoa. Oikein jännitettynä vanne kestää huomattavasti paremmin.

      Merkeistä ainakin Rigidan hybridivanteista allekirjoittaneella on hyviä kokemuksia.

      • -Savage-

        Kiitos neuvoista! Pyörässäni pitäis kyllä olla ihan ok vanteet, ei mitään mallia biltema =). Mitä muuta haittaa vanteen heitosta muutes on kuin se että pyörällä ajo ei ole kovalla vauhdilla kovin tasaista? Voiko yli 2 mm:n heitto rikkoa pyörää muutenkin?


      • pyörittelijä
        -Savage- kirjoitti:

        Kiitos neuvoista! Pyörässäni pitäis kyllä olla ihan ok vanteet, ei mitään mallia biltema =). Mitä muuta haittaa vanteen heitosta muutes on kuin se että pyörällä ajo ei ole kovalla vauhdilla kovin tasaista? Voiko yli 2 mm:n heitto rikkoa pyörää muutenkin?

        Tuskin se muuta pyörää rikkoo, mutta vanteen ja pinnojen kestävyyteen se vaikuttaa. Heitto johtuu siitä, että pinnat eivät ole oikealla kireydellä ja tasaisesti jännitettynä. Löysät pinnat katkeilevat helpommin. Myös vanne kestää kolhuja paremmin, kun pinnojen jännitys on oikein tehty. Lisäksi sivusuunnassa heittävä vanne ottaa helposti jarruihin kiinni ja jarruja joutuu silloin säätämään löysemmälle, mikä taas ei ole mukavaa niiden käytön kannalta.


    • Tomi

      ALEXin tekemät kaksoisseinämäiset v-vanteet on hinta/laatusuhteeltaan hyvät normaaliin hybridipyöräilyyn.
      Niitä käyttää aika moni pyörävalmistaja uusissa pyörissä.

    • jari

      Uteliaisuuttani kysyisin minkä merkkinen pyöräsi on?Tai ihan vaan oliko kallis pyörä ostaessasi?

      • -Savage-

        Pyörä on Nakamuran (Cross)Freerider, sellainen 24-vaihteinen vaaleanlila menopeli. Hinta oli noin 550 € ja ostin sen v. 2002 keväällä. Ei ole tullut katsottua vanteiden merkkiä...paljonkohan ne teidän suosittelemat vanteet muutes maksaa suunnilleen / pari?


      • Timo
        -Savage- kirjoitti:

        Pyörä on Nakamuran (Cross)Freerider, sellainen 24-vaihteinen vaaleanlila menopeli. Hinta oli noin 550 € ja ostin sen v. 2002 keväällä. Ei ole tullut katsottua vanteiden merkkiä...paljonkohan ne teidän suosittelemat vanteet muutes maksaa suunnilleen / pari?

        Itselläni oli 3 vuotta sitten Nakamuran paras hybridipyörä (Higlander Nexave 400) ja siinä ALEX V-vanteet. Kyllä ne vanteet minulla hyvin kesti, lieneeköhän sinun Nakamurassa jotkin toiset vanteet.

        ALEX on ehkä hinta/laatusuhteeltaan paras ostos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12501
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4680
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      145
      3670
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2768
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      108
      1671
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      103
      1524
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1461
    Aihe