paljonko liikunnasta pisteitä?

ture

oon alkanut laskeen pisteitä ja ruokien piste määrät on tiedossa mut voisko joku kertoa paljonko kävelystä saa hyvitettyä? esim. reipasta kävelyä tunti?

2

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyttöön

      Varmaan yhden kokonaisen, muutaman pilkun ja lisäksi puolipisteitä. Välillä kannatta liikkua oikein huutomerkin verran, ettei tule kysymysmerkiksi. Kaksoispistekin voisi olla ihan kiva.

    • liikkuva Painonvartija

      riippuu painostasi sekä liikunnan tehosta. Teho taas määräytyy sen mukaan, miltä liikunta sinusta tuntuu (nouseeko syke, hengästytkö, hikoiletko). Kevyestä liikunnasta esim. 70-kiloinen saa tunnissa 2 pistettä, kohtuullisesta 3 ja rasittavasta 7. 80-kiloisella vastaavat pisteet ovat 3, 4 ja 8. Liikunta katsotaan kevyeksi Painonvartijoiden mukaan, jos et hengästy etkä hikoile lainkaan. Kohtuullisella tasolla syke nousee hiukan, mutta puhuminen on vielä vaivatonta. Rasittavassa liikunnassa puhuminen onnistuu vain katkonaisesti tai ei lainkaan.

      Lajiesimerkkeinä kevyistä Painonvartijoiden liikuntaoppaassa mainitaan rauhallinen kävely ja venyttely, kohtuullisesta reipas kävely ja uinti ja rasittavasta aerobic ja sauvakävely. Mutta avainsana edellä mainittujen lisäksi on"oman tuntemuksen mukaan". Eli jos liikunta tuntuu sinusta raskaalta, se katsotaan rasittavaksi jne. Kukaan muu ei määrittele sitä puolestasi.

      Omasta liikunnastani voisin ottaa pari esimerkkiä: Lihaskuntopainotteisesta jumppatunnista merkkaan kohtuullisen mukaan (hiki tulee, mutta ei hengästy) ja esim. spinningistä rasittavan mukaan (siinä ei kertakaikkiaan pysty puhumaan välillä, varsinkin jos sattuu vaativan ohjaajan tunnille. Itse melkeinpä hakeudun niille aina kun voin.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe