Shimano

Maantiepyöräilijä

Mitä mieltä olette, kun kaikkea olette jo kokeilleet.
Mitä eroa on maantiepyörän osasarjoissa, jos puhutaan Shimanon valmisteista?
Onko Dura-ace, Ultegra ja 105 toiminnaltaan aivan yhtä kelpoja? Mielestäni on.
Ja kysymys onkin vain osasarjojen eri massoista.
Ja tietenkin niiden hintaerosta luonnollisesti.
Olisiko helpompaa ja halvempaa pudottaa itsestään vaikkapa kaksikin kiloa, sillä voisi sitten kai säästää aika monta tuhatta eeroa?
Pullotelinekin hiilikuituisena maksaa 60€ ja siitä ylöspäin ja on vain 10-20g kevyempi verrattuna tavalliseen.
Onko kysymys vain snobbailusta?
Ymmärrän kyllä lajin huipulla tapahtuvan taiston kovuuden, ja valitettavasti siellä esiintyvän doupinginkin. Mutta kuitenkin..
Eikö lajin harratelijan kannattaisi vain satsata toimivaan ja nautittavaan kokonaisuuteen, jolla on kiva ajella oikeasti?
Aika harva meistä ajaa kai kilpaa kuitenkaan..
Tämäkin oli siis kysymys.

6

877

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vappujussi

      Ja vastaus, kyllä, kannattaa laittaa eurot sellaisiin osiin jotka ovat toimivia. Tuollaisen hiilikuitupelleilyn voi unohtaa tavallinen aktiiviharrastajakin. Joka urheilulajissa on näitä snobbailijoita ja hifistelijöitä joille fillarin polkeminen ei sinänsä ole mielenkiintoista mutta pyörän "pimppaaminen" sitten onkin sitä oikeaa pyöräilyä. Vauhtikin tuntuu näitten ihmisten silmissä ja puheissa olevan kiinni pelkästään siitä 50 gramman tiputuksesta joka tuli kun hankki tuon hiilikuituisen pullotelineen. Kyllä kaupat myy kun on ostajia ja näitä hifielviksiä kyllä löytyy alalta kuin alalta.

      Osasarjojen eroa ei käytössä huomaan kuin hifistelijä joka ei voi koskea osaan joka on vähintään sitä parasta, muuten tulee rakkoja ja pyörä ei vaan yksinkertaisesti kulje mihinkään.

      Huipulla tapahtuva sekuntipeli voi olla kiinni esim aerodynamiikan eroista rungossa, vaatteissa, kypärässä, taktiikasta jne. osasarjojen merkitys lopullisessa vauhdin saavuttamisessa ja lopputuloksissa on häviävän pieni, kuitenkaan huonoa ei kannata koskaan käyttää. Kannattaa siis kilpaurheilussakin keskittyä olennaiseen, ja varsinkin harjoitteluun.

      Harrastelijan kannattaa pysyä asioissa kuten mukava ajoasento, hyvä itselle sopiva kokonaisuus, toimivat ja luotettavat osat, ajoasut, kengät jne. Keveyden tavoitteluun ja muuhun turhaan ei kannata rahaa laittaa. Jos hifistellä joku haluaa niin ei sellainen ole edes pyöräilijä vaan "tekstiilipelle".

      Mietihän sitä: mitä hyötyä sinulle on siitä jos fillarisi olisi 500g kevyempi, ketä sen luulet kiinnostavan, ja teetkö sen itsesi vai muitten takia...

      • totta tuo

        ettei kolmannen luokan harrastelijan kannata / tarvi ostaa mitään Shimanon Kura-asen osaa. Kokemuksesta tiedän, että 105 toiminta on paljon huompaa kuin kuraasen, vauhtiin sillä ei kuitenkaan ole vaikutusta. Sama juttuhan pätee kaikkeen muuhunkin, autot, moottoripyörät, veneet jne ostetaan parempaa vaikka huonommallakin tulee toimeen. Jokainen ostaa sellaista tavaraa, mikä sopii lompakolle. Noin 30 vuotta pyöräilyssä mukana olleena olen opinut sen että ostan vain parasta, saan yhdellä ostokerralla sen minkä haluan. Usein käy niin, että harrastauksen " kasvaessa " tulee ostettua aina vain parempaa. Jos aloittaa ihan romuista, tulee kalliimmaksi ostaa pikkuhiljaa parempaa ja parempaa, siksi heti parasta-tulee loppupeleissä halvemmaksi.


      • vappujussi
        totta tuo kirjoitti:

        ettei kolmannen luokan harrastelijan kannata / tarvi ostaa mitään Shimanon Kura-asen osaa. Kokemuksesta tiedän, että 105 toiminta on paljon huompaa kuin kuraasen, vauhtiin sillä ei kuitenkaan ole vaikutusta. Sama juttuhan pätee kaikkeen muuhunkin, autot, moottoripyörät, veneet jne ostetaan parempaa vaikka huonommallakin tulee toimeen. Jokainen ostaa sellaista tavaraa, mikä sopii lompakolle. Noin 30 vuotta pyöräilyssä mukana olleena olen opinut sen että ostan vain parasta, saan yhdellä ostokerralla sen minkä haluan. Usein käy niin, että harrastauksen " kasvaessa " tulee ostettua aina vain parempaa. Jos aloittaa ihan romuista, tulee kalliimmaksi ostaa pikkuhiljaa parempaa ja parempaa, siksi heti parasta-tulee loppupeleissä halvemmaksi.

        Eihän toi "ostaa sellaista kun sopii lompakolle" pidä aina paikkaansa. Vai meinaatko että monikin ostaa itselleen tuon bemarin käteisellä ja jää rahaa vielä audiinkin? Kyllä se homma menee vaan todellisuiudessa siten että ihmiset ostaa tavaroita niitten arvostusasteikon perusteella. Eli bemarit, mersut ja audit on statussymboleita, niitä ostetaan vaikka ei olisi niin varaakaan, kunhan se egon jatke vaan on mahdollisimman suuri, hinnalla ei ole niin väliä. Fillarikulttuurissa näitä samoja egopelleilijöitä tulee vastaan harva se päivä, on Recordia ja Dura-acea ja on grammat viilattu. Harva kiinnittää enää huomiota esim kuinka hyvä pyöräilijä on, vaan siihen millä laitteilla ajetaan.

        Yleensä se menee niin että luulee tarvitsevansa ja sitten tajuaa että olisi se halvempi ollut varmaan yhtä hyvä... Itse olen täysin tyytyväinen nykyiseen kokoonpanoon vaikkeivat olekkaan huippuosia, mutta parempia en tarvitse.


    • cyclox

      Turha pohtia tuota. Saman tien voi ihmetellä miksi porukka ostaa "premium"-autoja vaikka tavallisempikin riittäisi. Siinä palaa helposti kymppitonneja ihan makuasioihin.

      Itse onnistuin ostamaan käytettynä huippupyörän Campagnolo Record -osilla. Kyllä sillä vaan on hieno ajaa, rullaa hyvin, vaihteet on täsmälliset eikä kaipaa säätöjä. Pyörällä on ajettu 30 tkm ja se on kuin uusi, ellei parempi. Eli joku hakkaa rahansa johonkin Audiin tms. ja joku toinen hipopyörään.

      • mieltä

        mitä sitä turhaan moittia, niitä jotka ajaa kalliilla pyörillä.itellä on dura-ace osasarjalla varustettu pyörä.tuttu autokauppias kun näki sen (moitti)pitääkö pyöräsi olla noin kallis(3500e)kysyin häneltä miksei hän aja ladalla,kun ajaa mersulla.


    • parempi on kalliimpi

      Jos sinulla on käsissäsi vaikkapa Shimanon SIS ja Deore -takavaihtajat, huomaat kyllä eron laaduissa.

      Sama ero tulee esiin vaihteensiirtäjän toimivuudessa ja kestävyydessä.

      Paremmat osat kaipaavat vähemmän säätöjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2150
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2053
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1822
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1498
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1404
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      558
      1181
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1005
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      942
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      936
    Aihe