energiageelit

miten kannattaa

Olen valmistautumassa ekalle maratonilleni ja mietin tuota energiatankkausta juoksun aikana. Kannattaisiko juoksun aikana vain juoda urheilujuomaa vai pelkästään vettä ja välillä energiageeliä?

Olen ymmärtänyt että urheilujuoma ja geeli eivät ainakaan sovi yhteen. Mitenkäs sellainen että joka toisella juomapisteellä urheilujuomaa ja muilla vettä ja geeliä?

4

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8937503957uuuuuu

      Geeliä voi nautti muuallakin kuin juomapisteissä. Laita pussi hakaneulalla housunkaulukseen ja revi irti vaikka kilsa ennen juomapistettä ja imeskele rauhassa. Turha geeliä on nauttia juomapisteen hulinassa, kun on vielä se mukikin kädessä.

      Kai se vesi raikastaa geelin siirappimaisuuden jälkeen, mutta saa geeliä ja urheilujuomaakin ottaa yhdessä, jos siltä tuntuu ja maistuu.

      Kaikki sopivaisuudet riippuvat henkilöstä, kunnosta ja säästä. Eli harjoittele tankkausta ja opi kantapään kautta. Näin löytyy se oma sopiva tapa.

      Niin, maratoonariksi ei tulla kolmessa kuukaudessa standardiopein, ei ehkä kolmessa vuodessakaan.

    • mmm

      Itse tein niin, että otin geelin joka n. 10 km kohdalla, satakunta metriä ennen juottopistettä. Sai sitten vedellä huuhdeltua geelin maun poijes suusta.

      Ensimmäisen juottopisteen ruuhkan ohitin oman vesipullon turvin. Seuraavilla pisteillä otin lasillisen urkkajuomaa ja toisen vettä.

      Geelit sekä kisassa tarjottava urheilujuoma kannattaa testata jo etukäteen harjoituslenkeillä. Ei sitten perälauta petä kriittisellä paikalla.

    • geelin ja urkan sopivuus

      Itse en ainakaan lähtisi maratonille pelkän veden ja geelin varassa. Urkkajuomaa sekä rusinoita ja suolakurkkuja kannattaa nauttia matkan varrella.

      Oma vatsa sietää geelin ja urkan sekaisin, mutta olen kyllä välillä ottanut vettäkin juotavaksi. Kannattaa kokeilla ennen matkaa, että meneekö maha sekaisin urheilujuomasta ja geelistä.

      • voi jättä

        paljon parempi kun jättä suolakurkun pois ja korvaa sen suolatapulla on paljon tehokkaampi tapa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2180
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2084
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1829
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1509
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1407
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      562
      1194
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1011
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      945
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      945
    Aihe