Murrosikä ja vanhempien ero

Musta morsian

Pitkä parisuhteemme näyttää olevan päättymässä. Minua askarruttaa kovasti, miten se vaikuttaa varhaisessa murrosiässä oleviin tyttäriimme. Tuomitsemmeko erollamme heidät elinikäiseen huonoon oloon vai selviävätkö he vähemmällä.

Kertokaa kokemuksistanne!

3

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niilo

      voisi olla asiantuntevampaa ja reilumpaa porukkaa...tässä asiassa.

    • elinikäisessä

      Miten niin elinikäiseen huonoon oloon? Eli nyt kun eroat(te) teidän tyttäristänne tulee niitä aseman kulmilla voimakkaassa meikissä ja raflaavissa vaatteissa notkuvia pimuja, joilla koulumenestys on surkea ja edessä teiniäitiys ja sosiaalihuollon elättinä olo?

      Vai meinaatko vain, että taloudellinen tilanteenne heikkenee niin paljon että lastenkin on luvottuva joistakin materialistista asioista, jotka aiemmin ovat olleet itsestäänselvyyksiä, esim. lomamatkat? Ja kielimatkat voivat olla haave vain enää?

      Kaikki riippuu sinusta tai teistä vanhemmista itsestänne, miten nuoret selivävät ja pärjäävät. Käsittääkseni pelkästään vanhempien ero ei ketään lasta tai nuorta ole syössyt huonoille teille - ne muut asiat, turvattomuuden tunne, rajojen ja rakkauden puute, välinpitämättömyys, vanhempien uupuminen, alkoholi, vaihtuvat tiheät irtosuhteet.... näitä voi olla niin yh-perheessä kuin kahden aikuisenkin perheessä.

      Se, mitä voi tapahtua, mikä voi olla kova kolaus on ylipäätään luottamuksen menettäminen. Maailma jysähtää vasten kasvoja liian lujaa. Kaikki mihin olet luottanut, minkä olet luullut olevan koskematonta - se hajoaakin.

      Omat lapseni olivat teini-ikäisiä kun kohtuullisen pitkään kestänyt liitto hajosi. VAnhempi lapsista otti sen kepeästi, hänellä ei sellaista tunnesidettä mieheeni ollutkaan (ei ollut lasten biol.isä) mutta nuorempi oli silloin orastavassa murrosiässä ja tunneside oli voimakkaampi, ja hänelle ero oli kova paikka.

      Kun myöhemmin sitten aloitin uuden suhteen, meni nuorella tovin aikaa nimenomaan siihen, että luottaa toiseen aikuiseen. Alkuun ei ollut edes samassa huoneessa, just ja just söi ja sitten taas lukkiutui huoneeseensa. Pikkuhiljaa alkoi olla aina enemmän meidän kanssa, samassa huoneessa (olohuone-keittiö)... annoimme nuoren edetä omaan tahtiinsa.
      Mitään isä-lapsi-suhdetta tästä ei tule, lapsi on jo sen verran iso murkku, mutta hyvä suhde heillä kuitenkin on. Kaverisuhdekaans se ei oikeastaan ole.. en osaa määritellä sitä.

      Taloudellisesti aloitin tuon eron jälkeen aika lailla nolla-tilanteesta, kokosin kotia kuin juuri itsenäistymään kotoaan muuttanut nuori konsanaan, kirppareita kierrellen, erona vain se että siinä oli ne lapsetkin.

      Paljosta olemme luopuneet, materiasta lähinnä, mutta paljon olemme saaneetkin. Esim. pienen kotimme ilmapiiri parani kertaheitolla ja välit lapsiin muuttuivat taas lämpimiksi. Juuri tuo nuorempi lapsista = nuorista oli ollut ylikiltti vallan, ja nyt kodin ilmapiiri antoi mahdolisuuden myös ns. negatiivisten tunteiden näyttämiselle, kiukutteluun, uhmaan ym.

      Pelkäsin itse tuota eroa nimenomaan taloudelliselta puolelta mutta turhaan pelkäsin. Materialistiseltakin puolelta olen saanut kyllä tilalle kaikenlaista, muuta, mukavaa ja nautittavaa elämää, nyt sitä vain arvostaa eri tavalla, kun mikään ei ole itsestäänselvyys.

    • avioerolapsi

      Tärkeintä on osoittaa tyttärillenne, että erosta huolimatta, molemmat vanhemmat välittävät heistä. Eron ei tarvitse vaikuttaa lasten ja vanhemman väliseen suhteeseen.

      Omat vanhempani erosivat ollessani 10-vuotias. En ole kokenut sitä pahana asiana, päinvastoin. Suhteet molempiin vanhempiin ovat aina olleet kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7987
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2270
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2186
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1759
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1250
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1236
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1153
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      843
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      798
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      747
    Aihe