Onko tämä pettämistä?

Ketomansikka

Avopuolisoni kirjoitti Parisuhde-keskusteluun noin kuukausi sitten seksiongelmistamme. Varmistin tekstin ja suhteemme samankaltaisuuden tajuttuani vielä mieheltäni, että hän on varmasti kyseessä.

Ongelmani on, että valittelujen jälkeen eräs sinkku tarjoutui hänelle seksikumppaniksi, johon mieheni vastasi välittömästi kyllä ja antoi sähköpostiosoitteensa. Mieheni mielestä menettelyssä ei ole mitään ongelmaa, onko ongelma todellakin vain omassa päässäni?!

Loppuhuomautus niille, jotka kaivavat tekstin esiin: seksiongelmamme eivät ole niin yksiselitteisä, miten mieheni ne esittää.

Pitäisikö minunkin toimia niin? Parisuhteessammehan on alusta asti ollut sääntö, että molemmille on samat säännöt ja se joka ottaa vapauksia, anta samalla luvan myös toiselle, tosin pettäminen on ollut tämän säännön ulkopuolella.

8

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskollinen itselleen

      ´ongelmahan ´ on jokaisen omassa päässä.
      Pettäminen on pettäjän ongelma, ja
      pettäjän on turha kaataa omaa paskaansa petetyn päälle.

      Ja kun petetty viel ymmärtäisi ja
      pystyisi olla tekemättä siitä omaa ongelmaansa.
      JOo helppo sanoo, tiedän..

    • minttu

      ..mutta valitettavan todennäköisesti miehesi yrittää hakeutua pettämään sinua.Luultavasti hänelle ihan sama kenen pöksyihin yrittää.Ja valitettavasti on niin että aina löytyy toinen epätoivoinen....siis joku kaunis päivä hän pettää.

      • Ketomansikka

        Arvaa vaan onko pyörinyt mielessä...
        Tällä hetkellä luottamusasiat pyörii kokoajan päässä. Etenkin kun kyseiseen tilanteeseen jouduttiin varsin pienistä asioista. Hänelle syy oli liian vähäinen seksielämä (n. 2 kertaa viikossa), joten hän katsoi, että se oikeuttaa etsimään seuraa netistä (nettisuhteita), jos siltä tuntuu. Toki vähäinen seksi vaivasi minuakin, mutta koska näimme kesätyöni ja hänen työnsä harrastustensa takia vähän toisiamme, luotin, että asia korjautuu syksyllä. Vaan hänpä ei jaksanut odottaa tai puhua asiasta normaalivonkausta enempää (kommunikointiongelma).

        Miten voisin siis luottaa häneen vaikeammissa tilanteissa, kuten mahdollisen sairastumisen tai raskauden aikana, jolloin seksi ei välttämättä maistu yhtä hyvälle kuin nyt? Hän sanoi selkeästi kriisin alussa, että jo puolen viikon odotus on sietämätön parisuhteessa.


    • whisper

      Luuletko omistavasi kumppanisi?
      Jokainen tekee omalla vartalollaan mitä haluaa, eikä se kuulu kenellekään. Seksillä ja rakkaudella ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, vaikkakin joskus viihtyvät yhdessä...

      • Ketomansikka

        Ei tässä mistään omistamisen halusta ole kysymys.
        Suhteita on erilaisia ja jos molemmat yhteistuumin sopivat, että sivusuhteet on ok, sitten ne on ok.

        Kyseessä nyt vain sattuu olemaan tilanne, että molemmat ovat suhteen aloittaessaan yksimielisesti sopineet, ettei vieraassa sängyssä pomppiminen kuulu tähän parisuhteeseen. Hän on lisäksi äärimmäisen mustasukkainen mm. siitä, että sekasaunat (huom, ne eivät liity millään tavalla seksiin, pelkästään saunomiseen porukassa) kuuluvat opiskelijayhteisöni perinteisiin ja olen niistä mieheni takia luopunut.

        Siten, jos mieheni uittaa sopimuksista huolimatta kulliaan vieraassa pillussa, minulla on totta helvetissä oikeus tietää asiasta!

        Ja viimeisestä kommentistasi: satun kuulumaan niihin naisiin, joiden mielestä seksi ja rakkaus liittyvät erittäin olennaisesti toisiinsa.


    • minttu

      että miehesi on kyllä kaikenkaikkiaan pettämiseen taipuvaista sorttia,nimittäin tuon saunomis-jutunkin perusteella.Usein nimittäin on niin että ne jotka pettävät pelkäävät tulevansa itsekkin petetyksi.Ja sen seksin vähyyden suhteen:2kertaa viikko on osalle pareista ihan ok.Sitäpaitsi miehesi olisi varmasti voinut karsia aikaa seksiin vaikka niiltä harrastuksiltaan.

      • päivänpaiste

        Hyvin sanottu.
        Mitä lujemmin toinen pitää kiinni ja yrittää kahlita, niin sitä varmemmin hän on se joka niitä vapauksia käyttää.
        Tiedän sen omasta kokemuksesta.
        Miehelleni en salli mitään... mut itelle kyllä :)


    • korppikotka

      ottaen sehän menee juuri noin: Itselleen ei voi ottaa vapauksia suomatta sitä toiselle ja jos miehesi pettää eikä se ole hänelle ongelma (= huono omatunto esimerkiksi...) niin ongelmahan on sinun.

      Sinun ei pidä tietenkään pettää, ellet tunne siihen tarvetta ja vaikka tuntisit ja ryhtyisit tositoimiin niin se ei enää olisi missään muodossa pettämistä vaan tasapuolisuutta toista kohtaan.

      Mikä tuossa hämää onkin se että jos molemmat sekstailette tahollanne niin parantuuko keskinäinen seksielämänne koskaan? No, en mene väittämään, ettei se olisi mahdollista. Kaikenlaistahan sattuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe