Kertokaa omin sanoin.
Missä teidän Jumalanne asuu?
Que¨
27850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
välissä.
Ajatellen, että olen itse oma jumalani.
samoin ajattelen
Ei missään ja kaikkialla.
Kävit lukemassa ajatukseni alun.
:)
on sinun yksinoikeudella. Samaan on päätynyt moni muukin. Samaan päätyy jokainen.
tuskin on.
Sieltä se sitten tuottaa positiivista mieltä kaikille kansakunnille.
Miksi juuri siellä?
että tykkää olla syvällä.
budjetissa sekä Veikkaustoimistolla. Ja perkeleen pihi jumala onki.
Totuudessa.
Kaikkialla. Aistin Hänet jotankin parhaiten luonnossa, näen vastaantulijoiden kasvoissa, jopa niissä laitapuolenkulkijan surullisessa silmissä, kuulen Hänet lintujen laulussa, tunnistan jonkun ihmisen kauniissa sanoissa ja hyvissä teoissa ja istuessani kallioilla ihailen Hänen mittaamatonta temppeliään ilta-auringon laskiessa yöhön...
... keväisin niin silmät sulkiessani ja nenän kautta hengittäessäni voin hymyillä ja huokaista : "Väkevä on Jumala!"
kauniilta.
vaikka olet tosissasi, sinua kalvaa epäilys. Saat nautintoa pilkasta. Tai ehkä et olekaan tosissasi. Sinua huvittaa vain pilkata. Niin suuri on huuto sisälläsi. Vai pieruko se on?
Mieti toisenkin kerran.
Se nimenomainen paskanlemu tarkoittaa loppukädessä sitä että väelle saadaan ruokaa ja että ihmisellä on kuin onkin yhteys maahan.
Ja kun Jumala asiaa tarkastelee - hän näkee että niin on hyvä.
*läväyttää kristityn käteen kourallisen tuoretta ja lämmintä totuutta*
sisälläni.
jotain, mitä et omista.
omistamisesta,,..oli kyse, missä mun jumala asuu..jokaisellahan se asuu sisimmässä. Ja tää ei ole mulle kynnyskysymys mihinkään eikä väittelyn aihe.
enkä ole sellaista pohtinut. Se ei ole oleellista. Riittää että tunnen läsnäolon siellä missä liikun.
asuminen on niin tämän maailman termi :)
Jumala on elämässämme läsnä, mikäli haluamme ja toivomme ja mielemme on sen mukainen, mutta asuminen... miten voisimme puhua siitä?
Jumala asuu siellä missä on energiaa.
Dokumentti Zeitgeist.
http://www.zeitgeistmovie.com/
Suomeksi tekstitettynä:
http://video.google.com/videoplay?docid=-7810993921354002750&q=suomenkielinen&ei=EOUcSL_lEIaCiwKj6ODGAQ
eiköhän tuo mainos ole saanut jo tarpeeksi tilaa. Kristinuskon jotkut juhlat on tehty korvaamaan vanhoja pakanallisia kultteja.
Kerro välillä jotain oikeasti uutta. Suosittelen myös vierailemaan yliopiston kirjastossa.
"eiköhän tuo mainos ole saanut jo tarpeeksi tilaa."
Ei ole.
Money talks.
Jumalan olemassaolo tuntuu melko epätodennäköselle,koska eihän sitä ole kukaa koskaan tavannu.Miks se sitten antas kaikkien kauheitten asioiden tapahtuu maailmassa,jos se olis olemassa??Mä en kyl voi sanoa uskovani Jumalaan.:)