Kysyisinki,että onko Nicorette valmisteista oikeesti apua??Kellään kokemuksia ko.tuotteesta.Joku vaa napsahti päässä ja mietiskelin,että jospas lopettaskin sen röökaamisen.:)Jotkuhan lopettaa siittä vaan,multa se ei kyl taida iha silleen vaan onnistua.:(
Mä olen ajatellu lopettaa tupakanpolton
Ninnuska78
31850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
apua ole.
Siirry suoraan nuuskaan, huomattavasti vaivattomampaa.
siirtyä toisesta riippuvuudesta toisee.:)Meinaat ettei Nicorette oikeesti auta,höh mikäs sitten?:(
terveyselintarvike tupakkaan verrattuna. Keuhkoon ei tarvitse vetää tervaa ja häkää. Siinä purkissakin lukee "Voi vaurioittaa terveyttäsi" kun tupakkiaskissa lukee "Tupakka tappaa". Sosiaali- ja terveysviranomaisetkaan ei siis ole varmoja nuuskan haitallisuudesta. Ei myöskään aiheuta ympäristölle savuhaittoja.
vaihdella.Viel meinaan mennä takapihalle tupakille.Iloinen motoristikin saapui kotiin ja aihetta juhlaan..sakkolappu.:(jeps..tarvii mennä kuulostelemaa miten suuri pikavoitto rapsahti ja tupkki seuraksi.viel toistaiseksi.:)
kiitokset kaikille vastanneille!!:))se jyrisevä ukkonen astui juuri ovesta sisään,moiks.
lääkäriltä reseptilääke, se ainoo oikee tapa. Nicoretet ja muut ovat vaan leikkimistä.
http://www.pfizer.fi/eroontupakasta/Pages/irtiriippuvuudesta.aspx
mitenkä se sitte vaikuttaa muitten lääkkeitten kanssa?Lääkäriltähän sekin sitte selviää kyl..sä olet jo toinen joka sanoo ettei Nicorette auta.
oon kokeillu 'kaikki' korvaushoidot läpi, eikä niistä mikään siihen röökin himoon oo auttanu mitenkään erikoisesti. Moni tuttu on lopettanu Zybanilla, mut toi Champix on aika uus lääke, et siitä en tiedä muutku, et on viel parempi kuulemma kuin Zyban.
Se kuuri maksaa jtn 150 euroo, et se kaiken muun hyvän lisäks viel puolilmanenkin, mut motivaation se silti tarvii. Mul ei nyt kesää vasten sitä motivaatiota ole, syksyl taas koitan lopettaa ja sit haen kyl reseptin lekurilta, ei jaksa enää leikkiä.
motivaatioo vaikka mihin.Tuntuu et on virtaa täys ja sais aikaan mitä vaa mihin ryhtyy.:)Silläpä mä sen nyt meinaan alottaakin nyt kun se tuntuu mahdolliselta..jos lykkään syksyyn voi olla ettei sitte olekkaa enää fiiliksiä alottaa.:(
mutta huonolla menestyksellä. Laastareista tuli ihottumaa ja purkkaa jyystin niin, että leukaperät oli kipeenä. Paras on ollut inhalaattori, sai samalla käsille jotain tekemistä ja oli vähän kuin tupakkaa imutellessa...
sitte sitä purkkaa.Pikkasen pelottaa mitenkä noi vaikuttaa ehkäisylaastareiden kanssa.Voiko niistä tulla jotai yhteisvaikutusia tai haittoja sillee yhteiskäytössä??:/
onko niissä jotain rajotuksia, mutta pakkauksesta tai netistä varmaan selviäisi.
tyhmäähän tää röökaaminen on ja hitsin kallistakin jos rupee laskeskelee mitä muuta mä silläki rahnalla saisin.:)
talvella helpompaa toi lopetuksen yritys, kun kylmällä ei tee kauheesti mieli ulos. Tsemppiä sulle lopetuksen kanssa :)
mä olen näin keväällä mielellää ulkona niin paljon,kun ikinä vaan mahdollista.:)Helposti tulee kaivettuu käsilaukusta tupakka suuhun kahvin jälkneen tai ihan tos seurana,kun poikakaveri hiippaa tupakalle.:/
Tsemppiä täs tarvitaanki,helppoo se ei ole mut yritän.:)Hyvin jos kävis,niin saisin omalla esimerkillä Petskunki lopettaa.Älä unta nää se sanoo kummiski tähän keissiin.:)
sitä mä söin neljä vuotta polttamatta yhtään kessua.
Nykyisin menee sekä purkkaa (viikolla) että röökiä (viikonlopulla).
Siihen purkkaankin siis jää koukkuun, mutta on se röökiä pienempi paha.
mieltä et mieluummin sitä purkkaa,kun sitä tupakkaa.:(Mitenkähän onnistuu,kun poju vetää tupakkaa tiuhaan tahtiin.Siis tiuhempaan,kun minä ja sitte kuinka vaikeeks menee jos toinen polttelee siinä likellä?:/
minulla, kunnes sitten sorruin..
tärkeintä kuiteski edes yrittää.:)Sittenpähän sen näkee et mitenkä siinä yrittämises käy.
sit yrittää koko loppuikä.
sinnitellä loppuikä ettei laita uudestaan suuhun,jos siitä eroon kerran pääsiski.:)
toinen polttaa parisuhteessa ja itse on joskus polttanut. Lopetin, olin pitkään polttamatta, sitten kerran humalassa.. ja. Sama juttu käynyt kaverillekin. Eli kannattaa valita röökitön mies.
Miten onnistua helposti lopettamisessa..
hehheh..
tässä se tulee:
aina kun tekee röökiä mieli, ni syöt yhen savukkeen :D
ei me kauaa, ku ei enää tee mieli röökiä suuhun laittaa :D
Toimii takuuvarmasti.
poppakonsti.Ei varmaa teksi tupakkaa mieli,kun pureskelee tupakanpurut suuhunsa ja oksentaa päälle.;)Jospa mä yritän ensiks jotai toista keinoo..mut aika paha oli:)) *nauraa kovaan*
oletko joku esson paarin asukas :)
esson asukas ole.:)Siipeilen kyl täl hetkel toisten nurkis ja tääl ei ole kyl vaikeeta saada kaveria tupakalle..et siin mieles paha paikka.
mutta tiedän muutamia joilla toiminut, tosin ovat jääneet nicoretti purkkaan koukkuun, mutta onhan niistä oltava apua, koska niitä edelleen myydään ja suositellaan käytettäväksi.
Mä aloitin säännöllisen röökin polton 18-vuotisena ja lopetin sen tuohon raskauteen saman tien eli 29-vuotisena aloin tätä jo 16-kuukautista poikaa odottaa. Sitä ennen lukuisia kertoja yritin ja yritin, mutta raskaus oli vasta se mihin loppui, eikä tee edes nykyään mieli vaikka muut polttaiskin.
Siskopuoli lopetti tupakan polton kans vasta,kun oli raskaana.Sen vauva synty keskosena,en tiedä sitten et vaikuttiko sen alkurauskauajan tupakointi kuinka paljon keskosuuteen.Saattohan syyt olla muustakin..
Mä jotenki olen vaa alkanu kelaa,että mitä ituu tässä käryttämisessä oikeestaa on??Rahaa palaa ja terveys menee.vanhana on ihokin sitte sellanen tasasen harmaa ja kelmee.:(
pitäisköhän tohon sanoa kiva kuulla. :DD
No mulla meni kolmella päivällä yli ja reilu nelikiloinen ja yli puol metrii pitkä. Oishan sitä aikasemminkin lopettanut, mutta kun heti ei tiennyt edes olevansa raskaana. En mä sillä sitä kirjoittanut. Paras se on lopettaakin ihan oman itsensä vuoksi.
Ei siinä röökäämisessä ole mitään iloa, ihan sama kui laittaisit suoraa niitä seteleitä palaa, ainoana erona, ettei setelin polttaminen heikennä sun maku-ja hajuaistia ja vanhenna ennen aikaisesti ja rööki kellastuttaa hampaita ja sormia/kynsiä, sen lisäksi tupakoitsijan henki haisee ja iho pahalta...ja vaikka mitä muuta... :))
huono puoli on siinä, että nikotiinin vaikutus verenkiertoon kestää aikansa, verattuna keuhkoihin vedettyyn savuun.
Nikotiinilaastari vastavasti antaa nikotiinia jatkuvasti.
Itse lopetin siten, että vaihdoin kevytykkösiin ja vähensin pikkuhiljaa polttokertoja.
Huomasin samalla, kun tupakanhimo iski ja jätti polttamatta, katosi tupakanhimo 15 min sisällä.
Sinänsä hassua, poltin viimeksi 1993 ja pari viikkoa sitten teki jälleen mieli polttaa.
Kaikki kuitenkin kiinni omasta tahdosta.
Tuttu täti lopetti hypnoosin avulla tupakoinnin.
hallilla on isännän lisäksi lopettanut Zybanilla aika moni muukin. Sivuoireina on ollut lähinnä muita haluja, joihin viittaisin lähinnä levottomina juttuina :D Sitten on Champix, mutta maailmalta kuuluu kummia, joten kannattaa varmaan selvittää sen sivuoireista ensin.
Lomarahat tulee muuten äkkiä tienattua, kun laittaa purkkiin sivuun sen, mitä ennen meni päivässä tupakkaan.
Tsemppiä!
kun aikoinaan lopetin, niin mä vaan lopetin ja oli niin perkeleen vaikeeta. Hiukan helpotti, kun aloin pistää joka päivä sen tupakka-askin hinnan säästöön matkakassaksi.
Yhtenä apukeinona toimii kuntoilu, siis kunnolla kun vetää vaikka juoksemalla ittensä "piippuun" niin hetkeen ei tee mieli röökiä.
Mä tein sen terveydellisistä syistä, keuhkosyöpä kun on vittumainen tapa hukkua.