egyptiin menossa

olen menossa egyptiin ensi vuonna ja haluisin päästä snorklaamaan tai sukeltamaan. En ole ikinä kokeillut sitä.
Kestääkö ne ulkomaiden sukelluskurssit koko viikon vai kuinka pitkiä ne ovat? ja minkä hintaisia? en haluaisi kuluttaa koko lomaviikkoa sukelluksen opetteluun mutta haluisin päästä katselemaan koralleja ja kaloja. Onko mahdollista mennä vain sukeltamaan ilman mitään pitkää opetusta? Osaisiko joku neivoa?

4

1186

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scuba2

      Heh, ensi vuonna... Miksi et käy sukelluskurssia suomessa jo ennen matkaa? Pääsisit heti mukaan sukellusretkille.

      Snorklaamaan voi mennä ilman mitään kurssejakin, ja näet niinkin paljon. Peruskurssit laitesukellukseen kestää n.3-päivää turistikeskuksissa.

      Suosittelen kyllä ehdottomasti käymään peruskurssin täällä suomessa. Ulkomailla ehkä vähän edullisempi käydä mutta silti. Jos kuitenkin päätät tehdä kurssin matkallasi, selvitä mitä firmoja matkakohteessasi on ja varaa paikka kurssille etukäteen niin pääset varmuudella mukaan.

      • kiitos tiedosta, minusta tuntuu että tuo snorklauskin riittää jos siinä kerran näkee koralleja ja kaloja yms.


      • Kumpaakin kokeillu
        babelo kirjoitti:

        kiitos tiedosta, minusta tuntuu että tuo snorklauskin riittää jos siinä kerran näkee koralleja ja kaloja yms.

        Egyptissä Punaisella merellä (omakohtaiset kokemukset Sharmista, mutta koskee aika hyvin myös esim Hurghadaa ja Gounaa) jo snorklaamalla näkee niin hienoja maisemia, kaloja ja muita mereneläviä, että kokematon luulee melkeen olevansa jossain luontofilmissä.

        Kannattaa etukäteen vähän selvitellä rantoja, hiekkaranta ei ole näkymien suhteen hyvä, vaan pitää olla korallia (tai kalliota/hiekkakiveä tms.). Ja monet firmat, esim. Colona jossa mahdollisesti myös suomenkielisiä oppaita, järkkää snorklausretiä (ja sukellus) esim. vedenalaisnäkymiltään upealle Ras Mohammadin alueelle.

        Jos sitten sukelluksen harrastajilta kysyy, niin nehän on tietysti sitä mieltä, että hotellien rannat ja snorklaus ei oo mitään - vaan kyllä se on jos aiemmin on lähinnä katellu kotomaan sameaa ja viileetä vettä jossa ei kaloista nää vilahdustakaan. Mutta tietysti kannattaa kokeilla
        sukellustakin, vaikkapa introsukellus, jossa harjotellaan vähän perusjuttuja ja mennään ohjaajan kanssa muutamien metrien syvyydessä.


    • Deepdiver

      Snorklaamalla näkee esim sharmissa koralleja ja kaloja vaikka kuinka paljon. Kannattaa kokeilla ns. introsukellusta. Siinä on 1-2 tunnin "pikaopetus" ja siitä veteen 0-10m syvyyteen n 40min. Kouluttaja huolehtii tasapainotuksesta yms. Sukelluskeskuksissa on suomalaisia kouluttajia myös. Redseacollegessa sharmissa on ainakin Reeta?
      Tyttäreni kävi intron ja innostui käymään kurssin myös intron seurauksena. Intron hinta oli muistaakseni aurinkomatkojen alen kanssa 34€. Kurssin OWD käymiseen menee 4-5 päivää riippuen miten edistyy. Kurssin päivä ohjelma n klo 08- 16.30

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      171
      3209
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      43
      2009
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      64
      2004
    4. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      1980
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1900
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      84
      1310
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      98
      1281
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1253
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      191
      1216
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      25
      1207
    Aihe