ei näytä kovin hyvältä.
Helsingin ydinkeskustassa oleva museo KIASMA kärsii kroonisesta kävijäpulasta.
Voi vain kuvitella millainen
kävijäpula(=rahapula) Kotkan Wellamolla on edessään.
Museot ei todellakaan ole kannattavia investointeja näinä aikoina.
Wellamosta tuskin löytyy muita kävijöitä kuin kotkalaisia.
Pahempaa virheinvestointia ei olisi voinut tehdä.
Merimuseon
33
1375
Vastaukset
- t.uristi
pietarissa asukkaita suomen verran, kulttuurin ystävät venäjältä pitävät museon talouden tuottoisana!
- nyt!
On selvää, että Wellamo tulee merkitsemään kotkalaiselle veronmaksajalle jopa yhtä ylimääräistä veroprosenttia vuosikausiksi eteenpäin.
Venäläiset veivät viimekesänä perämoottoreita ison läjän, joten toki olisi hyvä jotain siltä suunnalta saadakin. Vaan tokkopa saadaan. - petroska
nyt! kirjoitti:
On selvää, että Wellamo tulee merkitsemään kotkalaiselle veronmaksajalle jopa yhtä ylimääräistä veroprosenttia vuosikausiksi eteenpäin.
Venäläiset veivät viimekesänä perämoottoreita ison läjän, joten toki olisi hyvä jotain siltä suunnalta saadakin. Vaan tokkopa saadaan.nyky venäläisillä korkea elintaso, ei täällä enää ainoastaa kaupoilla käydä, kyllä kulttuuriin sijoitetaan suuremmassa määrin nykyään!
- Juho Eerola
Merimuseon ja monen muun, sinänsä hienon pytingin, ansiosta tullaan Kotkassa vielä lopettamaan koululuokkia, vähentämään henkilökuntaa terveysasemilta, säästämään tien pidossa jne. jne..
- olla sentään yksi
tämmöinen hienompikin rakennus.mitä välii jos vero prossa nousee ?.
- Dassaultes
olla sentään yksi kirjoitti:
tämmöinen hienompikin rakennus.mitä välii jos vero prossa nousee ?.
Itse olen kikkaillut veroni Luumäelle. Saanpahan ainakin kivan etelän loman vaivanpalkkana!
Terveisin,
Kotkalainen veropakolainen - totta!
Näin siinä käy. Velkaa on kovasti ja korkoja saadaan maksella pitkään. Ja sitten on vielä lämmityskulut museoissa ja akvaarioissa vaikka muuten laitettaisiin kiinni.
Toisaalta homekoulujen oppilaat voisi siirtää sitten museoihin, eli ehkä rakennuksille jotain virkaa on... - kun jatkat niin
ääniä kunnallis vaaleissa heruu.
- Ei tule tulosta
olla sentään yksi kirjoitti:
tämmöinen hienompikin rakennus.mitä välii jos vero prossa nousee ?.
Nykyiseltä johtajalta ja henkilökunnalta, tottakai muutan kantani, jos näyttelyt ovat valmiit 11.08.2008.
- 20 työpaikkaa
Varmasti Suomen historian kalleimmat 20 työpaikkaa jotka saatiin Helsinkistä Kotkaan rakentamalla se monumentti rantaan!!
- henkilögunta
sitoutut glaaniin josta ei rehellistä ulospääsyä!
- Vertaileva
Merimuseon työpalkat maksaa valtio, heillä on osaamistakin.
Kymenlaakson Museon työntekijöiden palkat maksaa kotkalainen veronmaksaja ja osaaminen, ainakin tähän mennessä, on ollut hyvin kyseenalaista. - valtion henkilökunta
Vertaileva kirjoitti:
Merimuseon työpalkat maksaa valtio, heillä on osaamistakin.
Kymenlaakson Museon työntekijöiden palkat maksaa kotkalainen veronmaksaja ja osaaminen, ainakin tähän mennessä, on ollut hyvin kyseenalaista.montako työntelijää yhteensä vellamossa?...mitin vaan et kyllähän kotkalaiset sirkuksen maksaa paitsi jos venäläiset säkeittäin rahaa tuovat ni sitten tasottuu!
- jesjes.
Erittäin hyvin tiedät tulevaisuuden jes jes ja näyttää toi joku peruss olevan ja selvännäkijä.
Maretariumissa oli 50.000 kävijää 2007 no missä Kotkalaisessa paikassa kävi yhtä paljon kertoisitko pliis.
Paljonko toi 50.000 kävijää jättää rahaa alueella kerrotko pliis.
Kymäristä luin, että valtio maksaa merimuseosta Kotkalle vuokraa vuodessa hieman yli 1 milj. euroa 47 vuoden ajan eli lähes 50 milj euroa sehän on enemmän mitä rakennus maksaa.- Maretarium ja kaikki muu
Huolimatta siitä että yritetään tuoda julkisuuteen luvut positiivisesti, niin tappiota on Maretarium tehnyt joka vuosi. 50 000 kävijää.. Joopa joo.. Koululaisryhmät vapaalipuilla, monta kertaa samoja kävijöitä jne, jne.
Kylmä talouden fakta on se, että siihenkin pytinkiin kuluu enemmän rahaa kuin mitä se tuottaa. Toriparkit ja merimuseot seuraavat perässä. Koulujen lopettamiset, neuvoloiden supistamiset ja tienpidon heikkeneminen Kotkan reuna-alueilla tulee jatkumaan, kuten tässä ketjussa jo eräs kirjoitti. Kohta varmaan otetaan ryhmä myanmarilaisia pakolaisia, jotta saadaan valtiolta lisää rahaa Merimuseon seinille ja voidaan kokoomusgryndereille palkata puolalaisia ja virolaisia rakennusukkoja minipalkalla hommiin. - täysin totta
Maretarium ja kaikki muu kirjoitti:
Huolimatta siitä että yritetään tuoda julkisuuteen luvut positiivisesti, niin tappiota on Maretarium tehnyt joka vuosi. 50 000 kävijää.. Joopa joo.. Koululaisryhmät vapaalipuilla, monta kertaa samoja kävijöitä jne, jne.
Kylmä talouden fakta on se, että siihenkin pytinkiin kuluu enemmän rahaa kuin mitä se tuottaa. Toriparkit ja merimuseot seuraavat perässä. Koulujen lopettamiset, neuvoloiden supistamiset ja tienpidon heikkeneminen Kotkan reuna-alueilla tulee jatkumaan, kuten tässä ketjussa jo eräs kirjoitti. Kohta varmaan otetaan ryhmä myanmarilaisia pakolaisia, jotta saadaan valtiolta lisää rahaa Merimuseon seinille ja voidaan kokoomusgryndereille palkata puolalaisia ja virolaisia rakennusukkoja minipalkalla hommiin.että museot ovat vain hetken huumaa. Eli parin vuoden aikana maksimissaan ihmiset ovat ne nähneet ja kiinnostus on kadonnut. Osa Kotkalaisistakin käy korkeintaan pari kertaa ja sillä selvä. Olisi tärkeää että Tapio Heino tours saisi laivaliikenteen käyntiin ja kulttuurisatamahanke kylpylöineen ym. saisi tuulta purjeisiin ja sijoittajat innostuisivat sillä kaupunki on tuhlannut jo rahaa liiankin kanssa. Nämä tekijät yhdessä tukisivat toisiaan ja Kotkastakin tulisi oikea matkailukaupunki. resurssit ovat kyllä mahtavat mm. luonnon puolesta.
- laskea?
Jos Helsingin ydinkeskustassa ei riitä museoissa kävijöitä niin miten sitten jossain Kotkan pussinperän takapihalla.
Maretariumin 50.000 kävijän tuotot ei kata edes akvaarion henkilökunnan palkkakustannuksia saatikka lainojen kuluja ja kiinteitä kuluja.
Jos luet Kymäriä ja uskot kaiken mitä siinä kirjoitetaan..käy sinua sääliksi.
Perehdy ensin merimuseon kustannusrakenteeseen, lainakuluihin yms ja riskeihin ennen kuin kiljut riemusta. - pysty..
wonterghem kirjoitti:
Karhuvuoren S-marketissa jo keskikaljan myynnille pääsee tuohon tulokseen.
ei juippi tiedä asioita kun täytyy tollasta heittää
- emeritus-ritus
Museot eivät tuota mitään vaan vaativat jatkuvaa tukea yhä enemmän. Tällä tukiautomaatilla veronmaksajien velkaurakka ei lyhene, sillä maksettava velka suurenee vuosi vuodelta emmekä säästy veronkorotuksilta milloinkaan.
Ihmetellä täytyy kymmenien työntekijöiden ja suurten tilojen ylläpitämistä kun samaten kouluja lopetetaan ja vahnustenhoidossa vaipoistakin tingitään.
Onko oikein?!!- sosialidemokratian
mielestä on ja piste.
Lisäksi pakkolunastutetaan konserttitalo vielä kaupungilla niin johan saadaan sosialidemokraattien kassalippaat täynnä veronmaksajan rahaa.
Oikein on, oikein... - iänestäjä
sosialidemokratian kirjoitti:
mielestä on ja piste.
Lisäksi pakkolunastutetaan konserttitalo vielä kaupungilla niin johan saadaan sosialidemokraattien kassalippaat täynnä veronmaksajan rahaa.
Oikein on, oikein...paljon olis kirveellä töitä pesulla!
- tietoa
sosialidemokratian kirjoitti:
mielestä on ja piste.
Lisäksi pakkolunastutetaan konserttitalo vielä kaupungilla niin johan saadaan sosialidemokraattien kassalippaat täynnä veronmaksajan rahaa.
Oikein on, oikein...Ei sitten mitään tietoa koko jutusta. Juuri Pesun
populisti politiikkaa. - on keplottelua...
tietoa kirjoitti:
Ei sitten mitään tietoa koko jutusta. Juuri Pesun
populisti politiikkaa.mielessä, eihän kaupungin tehtäviin kuulu järjestää tulonsiirtoa demareille vaikka näin Kotkassa kaiken aikaa tapahtuukin...tähän kieroutuneeseen tilanteeseen täytyy tulla joskus stoppi kunhan saadaan ihmiset ymmärtämään demaripolitiikan kierous ...pakosta tultava muutosta joskus!
- Asko Kervinen
Museossa ei kannata mikään, koska taloudellisesta vastuusta ja veronmaksajien sietokyvystä ei tarvitse kantaa huolta. Rahaa riittää aina - yleensä sitä enemmän, mitä näennäisempi projekti on.
Ex-museomestarina en lakannut koskaan ihmettelemästä rahan pilluuta esimerkiksi henkilökunnan terapiaan, johon palkattiin varjoksi psykologina esiintunyt Kellberg, jolle maksettiin palkaa siitä, että enemmistö henkilökunnasta sitoutui aivopesuun ongelmien piilottamiseksi.
Uskoisin, että Kotkalla on maan kallein esineitten hoitolaitos, josta moni sairaalapotilas ei voi kun haaveilla.
Mitä turhempi hanke, sitä varmemmin rahaa löytyy aina.- sä sanot...
... lyhyenterävästi ja ymmärrettävästi missä solmukohat niinku mättää, olen just samaa mieltä!!
- Väärää hoitoa
Pitäisi palkata ammattinsa osaavaa henkilökuntaa.
- iiris.s
Väärää hoitoa kirjoitti:
Pitäisi palkata ammattinsa osaavaa henkilökuntaa.
haluu terapiaa museon hulvattomasta sirkuksesta:)
- kun maretariumilla??
mitäpä kaupungin johto siitä välittää,kun kuntalaisia rokotetaan veroilla ym ym,mutta eiköhän se hiljentymisen aikakin vielä koita,ja alkaako sitten salailu asioissa mikä näyttää olevan hyvinkin yleistä suomessa,seuraava sivu lainaus eok:lta.jossa suomi salailee asioitaan.
http://www.eok.fi/eok/ - Asko Kervinen
kun maretariumilla?? kirjoitti:
mitäpä kaupungin johto siitä välittää,kun kuntalaisia rokotetaan veroilla ym ym,mutta eiköhän se hiljentymisen aikakin vielä koita,ja alkaako sitten salailu asioissa mikä näyttää olevan hyvinkin yleistä suomessa,seuraava sivu lainaus eok:lta.jossa suomi salailee asioitaan.
http://www.eok.fi/eok/Kaupungin johto ja kuntalaisten valitsemat valtuutetut vetävät yhtä köyttä kuntalaisia vastaan. Ei aina, mutta hyvin monesti. Tähän nähden ihmiset ovat pitkämielisiä ja suurin osa tyytyy vallitsevaan tilanteeseen ja asiat jäävät sillensä.
Kotkan ongelma onkin museo pienoiskoossa. Kaikki menee hyvin siihen saakka jos kukaan ei reagoi väärinkäytöksiin eikä mielivaltaan. Kun tähän lisätään veronmaksajien passiivisuus, kuntatyöntekijöiden aivopesu ja alamaisajattelu, ei vallan väärinkäytölle ole rajoja. - HAHAHAHA.
Asko Kervinen kirjoitti:
Kaupungin johto ja kuntalaisten valitsemat valtuutetut vetävät yhtä köyttä kuntalaisia vastaan. Ei aina, mutta hyvin monesti. Tähän nähden ihmiset ovat pitkämielisiä ja suurin osa tyytyy vallitsevaan tilanteeseen ja asiat jäävät sillensä.
Kotkan ongelma onkin museo pienoiskoossa. Kaikki menee hyvin siihen saakka jos kukaan ei reagoi väärinkäytöksiin eikä mielivaltaan. Kun tähän lisätään veronmaksajien passiivisuus, kuntatyöntekijöiden aivopesu ja alamaisajattelu, ei vallan väärinkäytölle ole rajoja.JA HAHAHAHAHAHAH voi voi
- lisättävää
Asko Kervinen kirjoitti:
Kaupungin johto ja kuntalaisten valitsemat valtuutetut vetävät yhtä köyttä kuntalaisia vastaan. Ei aina, mutta hyvin monesti. Tähän nähden ihmiset ovat pitkämielisiä ja suurin osa tyytyy vallitsevaan tilanteeseen ja asiat jäävät sillensä.
Kotkan ongelma onkin museo pienoiskoossa. Kaikki menee hyvin siihen saakka jos kukaan ei reagoi väärinkäytöksiin eikä mielivaltaan. Kun tähän lisätään veronmaksajien passiivisuus, kuntatyöntekijöiden aivopesu ja alamaisajattelu, ei vallan väärinkäytölle ole rajoja.se et näistä asioista joku puhuu oikeilla sanoilla varmaan ärsyttää,mut eipä tohon lisättävää hirveesti,kotkalaiset sais herätä jo oikeesti!
- valmistellu
sitä,mikäs se kolmas demari olikaan??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa913616Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292383Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1412028Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34881- 44811
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30800Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet4744Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen60744- 40697
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87676