Maailman vanhin mies asuu Kaukasiassa, ikää on 118 vuotta! Hän mainitsee korkean ikänsä salaisuudeksi terveelliset elämäntavat. Hän ei tupakoi, on raitis ja syö hapanmaitotuotteita, viljaa ja valkosipulia.
Että tällainen tapaus.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/83560.shtml
Että tällainen tapaus.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/83560.shtml
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin kysyisin onko hän koskaan syönyt yhtään terveysvaikutteista margariinia, jotain kevytkeijua tai kolesterolia alentavaa teollisuusrasvaa? Onko hänen syömänsä viljan joukkoon sekoitettu siirappia, glukoosia tai maissitärkkelystä. Onko hän tietoinen kuinka montaa E-alkuista sallittua lisäainetta hän syö päivittäin.
Hänen juomansa piimä on varmasti hyvää eikä mitään rasvattomasta, pastöroidusta ja homogenoidusta maidosta valmistettua hapatetta.
Piimää voin minäkin suositella. Kun haen maitoa joka viikko luomutilalta niin valtaosa maidosta tulee hapatettua kefiiriksi ja viiliksi. On hyvää ja terveellistä. Luonnollisia tuotteita.
No ei tietenkään ole noita margariineja syönyt tai saanut e-lisäaineita ainakaan siinä määrin mitä vaikkapa suomalaiset saavat. Mutta valikoivaan tyyliisi unohdit tuon viljan, eli hiilaireita on mennyt ihan varmasti reilusti ja terveenä on pysynyt, joten se teoroistasi, jotka muuten ovat suurimmaksi osaksi omaa keksintöäsi ja päätelmiäsi.
selvyyden vuoksi pitää kertoa se, että kyllä viljat sopivat aivan mainioisti kehitysmaille ja nälänhädäntorjuntaan, vaikka nyt Myanmarin tulvien uhreille, mutta aina kun elintaso nousee niin pitäisi vähentää viljan osuutta ruokavaliossa. Korkean elintason länsimaille ne ei sovi ollenkaan ja siksi meillä lihotaan. Sen vuoksi pitäisi siirtyä viljasta ja perunasta vähähiilihydraattisiin kasviksiin
Ehkäpä tuon miehen 118-vuoden iän salaisuus on juuri runsas, monipuolinen ja ennen kaikkea päivittäinen viljatuotteiden syönti. Mainiosti näyttää vilja tehneen tehtävänsä tämän miehen henkilökohtaisessa nälänhädän torjunnassa. Ei ole vaivannut diabetes eikä sepelvaltimotautikaan...
Tärkeintä lienee se, että hän ei maininnut lihaa eikä rasvaa pitkän ikänsä selityksenä.
Veto sinulta.
Vai sopii katasrofien uhreille. Olet todella pöljempi kuin luulinkaan.
Siirry sinäkin.