Tuleeko aavasaksalle se lentomäki vai ei??
AAVASAKSALLE LENTOMÄKI?
tuleeko se??
191609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Hiihtoliiton päätoksellä lentomäki tulee Kemijärven Suomutunturille.
kuomu mäkikeskus, suunnitelma on valmis ja familla,rahasta kiinni vain,mutta suomenhiihtoliitto vanhoillisuudessaan antaa sen kuomumäki hankkeen toteutua ensin jossain muualla kuin Suomessa,--eihän niin avangaadista suunnitemaa uskalla toteuttaa ,ennen kuin joku muu aloittaa.--Kemijärvi tuskin uskaltaa aloittaa rättimäen rakentamista, koska Aavasaksan suunnitelmaa ei tulla lakeen alas.
Ylitornion k-hallituksen ja -valtuuston jäsenien.Eihän ole arvokasta alistua muutaman asiattomasti esiintyvän jukuripään esityksen kumileimasimeksi.Nostan hattua keskustan ryhmälle ratkaisustaan.Tieto Pohjolan sanomista 21.5.08
vain selustan suojaamiseksi tuleviin vaali skapoihin. Voidaan puhua paskaa edelleenkin, kun ollaan kumpaakin mieltä
jo sukset kuumana,mie haen lapion valmiiksi ja alan hyppään lujjaaa!!!
Syksyllä siitä jo hypätään.Mullakin on jo sukset tervattu valmiiksi.Ensihypyn hyppää Ylitornion kermasta joku.Kuka hän on siitä vielä väännetään kättä.
jaa ekkös sie ole kuulukhaan et eucen ja maake hyppäävät tandemhypyn,,reenaava salassa jossaki keski-aasiassa kunnan laskuun mutta viissaita oliva ko ostiva talon kunnan laskuun ettei tule hotellikuolemaa..
Sillä tulee se sittenkin jossain, ainakin virtuaalimuodossa. Älykäs kunnanjohtajamme ajaa asiaa vielä kohta jäätyään eläkkeellekin ja jopa unissaan torkkuessaan toimistossaan.
se tulee,kemijärvi ei ala rakentaan lentomäkeä kun luottomiehiin on mennyt usko paperitehtaan lopetuksen takia,se onkin hyvä että se tulis tänne meille,ei tuollaista hanketta kannatte heittää pois,kun se tuottaa menot vuodessa takaisin,ajatelkaa aivottomat vastustajar ja herätkää ja kuunnelkaa linnun laulua ulkona!!!!!!!!
alkaneet pintamaan poistoon vaaralla,varmaan alkaa mäen teko,tuskin ne ajankuluksi noin isoa aukkoa rinteeseen tekee
Olishan se kiva jos se sittenki tulis ... =)
Brysselin kaduilla on nähty (varma tieto) pieni punakka mies kyselemässä rahoitusta henki puhisten, joten yritystä on.
Ei se "tule" haaveilemalla. Se on tehtävä ja siihen tarvitaan RAHAA!!!
ei ole vielä selvitty meijeristäkään,jäähallissa on pohjaton rahanreikä, kestääkö kuntalaisten hartiat lisäpainetta lentomäen tuovista kustannuksista,saisivatko veronmaksajat kisoihin vapaaliput katsomoon ?Kolmikko ja heidän höynäyttämät intoilijat maksumiehiksi vaikka asuntonsa panttaamalla
on kyllä ollu ihan hyvä "sijoitus",jota tosiaankaan ei yksin ole kunnan rahoilla tehty,jos niin luulet.Ja koululaiset,jotka kuntalaisia ovat saavat käyttää ilmaiseksi hallia liikuntatunneillaan,jotta silleen.
Pyri sitten itse kunnanjohtajaksi ja keksi miten tänne kuntaan saadaan jotain toimintaa,kun ensimmäisen kivenkin olet valmis heittämään.
Eihän sitä mäkikeskustakaan yksin kunnan rahoilla
olisi rakennettu,mutta vaikka vastustatkin,ei ne rahat yksin sinun pörsistä pois olisi vai oletko kunnan suurin veronmaksaja?
on rahavaikeuksissa ja anoo kunnalta 10000 avustusta.Iso summa,mutta toivottavasti kunta tukee,koska halli todellakin on lasten ja nuorten käytössä jotka eivät jääkiekkoa harrasta,puhumattakaan harrastajista.Hallille pitäisi vain keksiä käyttöä kesä-aikaankin,jolloin tuottoa tulisi..
Taisi K-P tarjota auttavan käden Länsi-Rajalle. Nyt saapi kyytiä Piirainen, joka lajipäällikkönä junaili hommat ja valmentajat Riski ja Kyrö tehit niinkö käskethiin.
Kun saamma Piiraisen hyllylle, niin eikun uutta viritystä putkeen kunnallispäättäjät mäkikeskuksen kanssa.
minusta riippuu..
Jo 50 luvulla hyppyrimäki, mieki siittä joskus roikasin hypätä. Ei kannata AAVASAKSAA pilata hyppyrimäelä. Kävin viimeviikola kattomassa Kariniemen patsasta taas pitkästä aikaa,on Aavasaksa yksi suomen kauneimmista paikoista. Viisaampaa olisi saada pienimuotonen hotellialan palveluja tarjoava yritys, ois ees paikka missä sais käyä kahvit riipasemassa. Silloin tällöin tullee ajeltua kattelemassa tuttuja paikkoja.