ONKO TYÖ ORJUUTTA?

Ajatelkaa, teette töitä tunti tai kuukaisipalkalla silloin sinä ajankohtana ja niin kauan kuin niin työnantaja määrää. Onko kyse orjuudesta? Ihmisarvoista se ei ainakaan ole, koska työnantaja periaatteessa säätelee ihmisen vapautta ja vapaa-aikaa. Miksi ei voisi olla niin, että työntekijä ilmoittaa milloin voi tehdä työtä työnatajalle? Olemmeko me suomalaiset kieroon kasvatettuja ja emme tiedä ihmisoikeuksiamme?
7888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä ihmiset ovat aika lampaita. Itse olen jo heti alusta asti ymmärtänyt tämän että jos on toisella työssä toinen määrää kaiken -ellei ole neuvotteluvaraa jossain. Vaikka oikeastihan työnantajan pitäisi ottaa työntekijät huomioon...

Itse yritän päästä toiminimellä tekemään töitä, joten olisin oma pomoni. Siihen olen koulutuksellani tähdännyt, katsotaan. Ensin olen toisella harjoittelemassa ja työssä toki tarpeellisen ajan.

Muiden firmoissa voi olla hyvänä puolena osaaminen, jos pomolla sattuu sitä olemaan.

Äänestä
  • Tietyt asiat firmoissa vaan pitää hoitaa, että koko systeemi pyörii ja sitten ottaa huomioon se mihin aikaan asiakkaat tavoittaa. Aikojen kanssa voisi kuitenkin joustaa että saa valita ja jaksamisen mukaan työaika. Ja onko liikeidea minkälainen.

    Varmaankin turhiakin juttuja toteutetaan joissain firmoissa, eli kannattaisi miettiä mikä on tärkeää ja missä taas teetetään turhaa hommaa joka ei vie yritystä mihinkään. Ja mikä on mielekästä. Parsooniakin on erilaisia ihmisissä, toiselle sopii toinen ja toiselle toinen juttu paremmin -ihmiset itse tietää.

    Äänestä

Työnantajahan hallitsee ihmistä työsuhteessa ollessa asettamalla aikatauluja jne, jne.
Sumen työelämä on sairasta jos suoraan sanotaan!Suomen sotienjälkeinen jälleenrakentaminen on saatu päätökseen jo parikymmentä vuotta sitten viimeistään, ja silti kiansa juokseee rahan perässä ja lunastaa itselleen paikkaa yhteiskunnassa suorittamalla. Köyhä ja työtön kuolee onnellisempana ja henkisesti rikkaampana, sanokaa minun sanoneen!

Äänestä
  • Otsa hiessä sinun tulee leipäsi ansaita. Tämähän lukee jo suuressa kirjassa

    Äänestä

  • sinun tulee.... kirjoitti:

    Otsa hiessä sinun tulee leipäsi ansaita. Tämähän lukee jo suuressa kirjassa

    mutta saisi niit muitakin raamatun oppeja noudattaa. Eräs tärkeimmistä rehellisyys ja toisen ihmisen ja elämän kunnioittaminen esimerkiksi niitä työaikoja suunnitellessa!

    Äänestä

  • totta jooo kirjoitti:

    mutta saisi niit muitakin raamatun oppeja noudattaa. Eräs tärkeimmistä rehellisyys ja toisen ihmisen ja elämän kunnioittaminen esimerkiksi niitä työaikoja suunnitellessa!

    jos otsa hiessä pitäisi ansio hankkia sen 160m tuntias kuukaudessa...Mutta kun nykypäivänä se otsa tupopaaolemaan hiessä 24/7 ja 31/kk ja 12/v. Se siitä ihmisarvosta. Joka asiassa kusetetaan, eräs niistä ikälisät!

    Äänestä

Ei se voi olla nin että normaali työssäkäyvä ei voi tienata niin paljoa kuin joku tienaa päivässä niin paljon kuin normaali työssä käyvä elämänsä aikana. Tämä on vain 2000 luvun orjuutta eroa on vain vähän. ennen sai ruokaa työn palkaksi. Nyt saat juuri maksettua katon päänsipäältä jonka joku toinen omistaa ja jos et maksa lennät ulos, ja ruokaa juuri sen verran saa ostettua ettei jää itselleen yhtään rahaa. Niin onko tämä orjuutta vai ei?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mielestäni on! kirjoitti:

Ajatelkaa, teette töitä tunti tai kuukaisipalkalla silloin sinä ajankohtana ja niin kauan kuin niin työnantaja määrää. Onko kyse orjuudesta? Ihmisarvoista se ei ainakaan ole, koska työnantaja periaatteessa säätelee ihmisen vapautta ja vapaa-aikaa. Miksi ei voisi olla niin, että työntekijä ilmoittaa milloin voi tehdä työtä työnatajalle? Olemmeko me suomalaiset kieroon kasvatettuja ja emme tiedä ihmisoikeuksiamme?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu