sankarimaratoonari

Kyllä oli hienoa katsoa tv:sta maratonia. Suomalainen sankarimaratoonari tavoitteli pistesijaa, oli 65. Kolminkertainen eläköön huuto sankarimaratoonarillemme.
2212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Utriainen oli talvella todella kovassa kunnossa. Hän juoksi 20 km aikaan n. 58 min. Sillä kunnolla on mahdollista juosta maraton aikaan 2.11-2.12. Utriainen asetti tavoitteensa jo talvella jolloin hän todella oli huippukunnossa. Utriainen sortui kuitenkin liikaan kilpailuun kuten myös hänen seurakaverinsa ja kilpakumppaninsa Francis Kirwa. Kaksikko kilpaili talven ja kevään aikana todella paljon. Kalevan kisoissa F. Kirwa oli täysin surkea vaikka hän vielä kevään SM-maratonilla voitti Utriaisen. Myös Utriaisen suorituksista näkyi Kalevan kisoissa selvästi se, että hän ei tule pystymään tavoitteisiinsa MM-kisoissa. Utriainen varmaan aavisti tämän itsekin, mutta ei halunnut perua tavoitteitaan ja lähteä kisoihin valmiiksi häviäjänä. Suomalaisilla ei taida olla kovin hyvin hallussa tuo levon ja rasituksen suhde, sillä myös Harju ja Pöyhönen joutuivat ylirasitustilaan.

Äänestä

Jaaha, montakos maratoonia on tullut itse juostuksi?

On aivan turha heittää tuollaista **skaa asiasta, josta ei tiedä pätkääkään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unkkiperheilija kirjoitti:

Kyllä oli hienoa katsoa tv:sta maratonia. Suomalainen sankarimaratoonari tavoitteli pistesijaa, oli 65. Kolminkertainen eläköön huuto sankarimaratoonarillemme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu