Kuten otsikko jo sanoo mikä on meikkipohja ja mitä siihen kuuluu?
Mikä on meikkipohja?
3
697
Vastaukset
- Kva
Meikkipohjaan kuuluu noin tiivistetysti sanottuna meikkivoide ja puuteri. Eli pohja jolle alat meikkaamaan.
- N33
Meikin teko alkaa aina puhtaista kasvoista. Meikin alle tulee aina kosteusvoide tai päivävoide. Jos iho on kovin rasvainen koko kasvoilta tai esim. t-alueelta (otsa, nenä ja leuka) voi seuraavaksi laittaa meikin pohjustusainetta samoin silmäluomille.
Seuraavaksi valitaan meikkivoide ihotyypin ja värin mukaan. Väri katsotaan leukapielestä ei kämmen selästä. Meikkivoiteen on tarkoitus sulautua ihon väriin niin, että saat meikille kauniin pohjan :) Meikkivoiteen levityksen jälkeen (voit levittää sen sienellä tai sormin)katsot onko kasvoissa mitään korjattavaa ja mitä itse meikkivoide peitti?
Jos haluat peittää näppylöitä, akne arpia mitä meikkivoide ei peittänyt laitat meikkivoiteen päälle peiteainetta peittääksesi näpyt. Jos haluat peittää tummia silmänalusia laitat valokynää tai valovoidetta meikkivoiteen päälle tummiin silmän alusiin. Valolla voit myöskin korostaa poskipäitä, kulmaluuta, häivyttää syviä uurteita, juonteita jne. Älä laita luomelle meikkivoidetta jos se on kosteutta/hoitava - saatat itse aiheuttaa sen ettei luomiväri kestä!!!
Kun kaikki meikkivoide ja peiteaineet on kasvoilla kiinnität meikkipohjan irtopuuterilla mielellään värittömällä vippaa apuna käyttäen - jos sinulla ei ole irtopuuteria saat kivipuuterista irtopuuteria pyöräyttämällä huiskaa kivipuuterissa :)
Markkinoilla on myös ns. hehkuvoiteita niitä käytetään sellaisenaan kosteusvoiteen päälle - ruskettuneella iholla kaunis tai sekoitetaan meikkivoiteen sekaan.
Huomioi! että kesällä käyttämässäsi meikkivoiteessa on suojakerroin tai ainakin käyttämässäsi kosteusvoiteessa...silloin meikki suojaa kasvojasi myöskin auringolta - kaupungilla kävelessä!
Tuliko tässä riittävästi tietoa...ja toivottavasti ei ollut liian sekava :)- aloittaja
kiitos molemmista viesteistä ja ei ollut sekava :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta633204Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422437
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa992150- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271790- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841397- 391290
- 811132