Työpaikkani liiketoiminta myytiin ja siirryin vanhana työntekijänä yritykseen. Yrityksessä on alkanut YT-neuvottelut. Onko vanhoilla työtekijöillä mitään suojaa lomautuksia vastaan..?
Onko mitään suojaa?
3
1098
Vastaukset
- ole...
vanhana työntekijänä joudut yt-neuvotteluihin siinä missä muutkin.
- kokemusta on
Ei tosiaan ole, voi olla jopa heikommat mahdollisuudet jäädä . Minut irtisanottiin 27v työssäolon jälkeen ja nuoremmat vajaa vuosi ym, työsuhteessa olevat saivat jäädä. Tietysti työnantajia on erilaisia, mutta näinkin voi käydä, koska kuitenkin ihannoidaan nuorta työvoimaa.
Nyt notkun työttömänä ei saa uutta työtä eikä vielä pääse eläkkeelle. Terve tuloa leipäjonoon. Nöyryyttävä olotila.- huokausta vain
ei se noin yksiselitteistä ole! riippuu työehtosopimuksesta mutta lomautukset ja irtisanomiset pitää keskittää nuorempiin ja kellä ei ole huoltovelvollisuutta eli perhettä. jos näyttöjä löytyy ja on munaa niin voi lähteä viemään asiaa eteenpäin ja firma on kusessa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1862733- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261183Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083