Tänä aamuna oli niin kylmä että näpit melkein jäätyi kun ajoin autolla töihin. Illalla kiertelin kauppoja etsiskellen sopivia käsineitä talveksi kun edelliset lähes uudet katosivat viime keväänä. Kannattaako Sauson käsineistä maksaa 40-50€ kun ihan laadukkaat kotimaiset nahkakäsineet saa 20€. Sausothan tosi ihanat mutta, harmittaa jos hukkaan ne jonnekkin.
Sauson nahkakäsineet
11
3075
Vastaukset
- Sari
Mulla on kahdet Sauson käsineet, mustat ja harmaat. Käytän niitä mitkä sopii parhaiten asukokonaisuuteen. Minäkin olen käyttänyt tällä viikolla hanskoja aamuisin kun olen autoillut töihin. Kyllä Sauson käsineet ovat ainakin autoillessa ihan kivat. Ovat niin pehmeät ja ohuet mutta silti lämpimät. Ennen käytin tavallisia hanskoja mutta minusta ne tuntui paksuilta ainakin Sausojen jälkeen.
- "Nahkakäsine mummo".
Joo,itsekin käytän mustia nahkakäsineitä!.
Nuoriso ei paljoa piittaa nahkakäsineistä,vaikka ne ovatkin lämpimät jne.Mistä se mahtaa johtua,että nuoriso,nuoret alle 30-35 -vuotiaat eivät käytä nahkakäsineitä,vaikka ne ovat paremmat,kuin lapaset?. - Nahkafriikki
Mustat taitavat olla kuitenkin yleinen väri nahkakäsineissä,joka on kieltämättä yleinen? ja "silmäänpistävä! väri positiivisessa mielessä!.
;) - Sari
Nahkafriikki kirjoitti:
Mustat taitavat olla kuitenkin yleinen väri nahkakäsineissä,joka on kieltämättä yleinen? ja "silmäänpistävä! väri positiivisessa mielessä!.
;)Aivan, minäkin käytän enimmäkseen mustia. Tosin ne harmaat, ovat aika tumman sävyiset. Pimeässä ei huomaa eroa, näyttävät mustilta.
- Nahkafriikki.
Sari kirjoitti:
Aivan, minäkin käytän enimmäkseen mustia. Tosin ne harmaat, ovat aika tumman sävyiset. Pimeässä ei huomaa eroa, näyttävät mustilta.
Mistä mahtaa johtua,ettei alle 25-20-vuotiaat käytä nahkakäsineitä?.Kaduilla kun liikkuu,niin melkein kaikilla 16-20-vuotiaat (sillä välillä) käyttävät villatumppuja mm.?.
- leatherboy
Nahkafriikki. kirjoitti:
Mistä mahtaa johtua,ettei alle 25-20-vuotiaat käytä nahkakäsineitä?.Kaduilla kun liikkuu,niin melkein kaikilla 16-20-vuotiaat (sillä välillä) käyttävät villatumppuja mm.?.
Taitaa syy olla nuorison laatutiedottomuus pukeutumisessa.
Ja myös rahan puute, tyylittömyys.
Toki parhaat käsineet valmistetaan aidosta nahasta. - Sari
Nahkafriikki. kirjoitti:
Mistä mahtaa johtua,ettei alle 25-20-vuotiaat käytä nahkakäsineitä?.Kaduilla kun liikkuu,niin melkein kaikilla 16-20-vuotiaat (sillä välillä) käyttävät villatumppuja mm.?.
Kieltämättä osa nuorisomuodista on kamalaa, ainakin näin yli kolmikymppisen näkökulmasta.
Kun olin itse teini 80-luvulla, silloin nahka oli muodissa. Sekä tytöilla ja pojilla piti olla nahkatakki. Pojilla bootsit ja tytöillä piikkikorkosaappaat. Jos oli villatakki, villapaitoja tai lapaset ym. leimattiin nynnyksi. - Jaana
Kiitos vinkeistä. Ostin eilen ihan tavalliset kotimaiset nahkakäsineet. Valitsin ne paksummalla finnfill vuorella jotta niitä voi käyttää myös pakkasilla.
- Tyttö -85
Kertokaa mielipiteet ja perusteluita?,ovatko nahkakäsineet lämpimät.
- Anonyymi
Kyllä ovat, tietenkin riippuvat vuoresta. Itse suosin ohutuorisia ja autoilessa jopa vuorettomia.
20 vuotta sitten Sauson sormikkaat oli laadukkaita ja kestäviä.
- Anonyymi
Tässä nyt puhutaan ajokäsineistä, mutta todella lämpimät sain Nahka-Albertilta, nämä lammasvuoriset.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3689780Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat916161Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3765801SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1464221Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33542Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien803126Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal783070Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62856Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72788- 1142768