Bongasin tänään kaupasta jätskihyllystä Grandi mehujään. Vissiin joku uus, kun sisältää täysmehua, luonnonvärejä ja 30% vähemmän sokeria. Kaloreita on 35 per puikko. Olin päättänyt herkutella jollain pienellä ja menin jätskihyllyyn. Mietin jotain ihanaa kermaunelmaa, mutta grandin vaivaset 35kcal sai mut ottaan sen, vaikken yleensä tykkää mehujäästä. Ei ollu edes kovin vaikeeta hillitä itseään niiden ihanien kermajäätelöiden suhteen!
kevyt herkku!
totototototot
51345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
en ookaan ennen tullu ajatelleeks et mehujäässä noin vähän kaloreita. täytyykin alkaa syömään. ja mehujäästäkin kun saa nautintoa pitemmäksi aikaa ku jostain suklaapatukasta tms.
vois alkaa itekin tehä mehujäitä. joskus oon tehny valion rasvaisista (80 kcal/100g) jugurteista mehujäitä, ja on kyllä hyviä, tosin niitä ei viitsi ihan liian montaa päivässä syödä.
on kyseessä jos Grandi mehujää sisältää 22 grammaa hiilihydraatteja 100 grammassa ja nekin tulevat lisätystä sokerista.
se energiamäärä joka ratkaisee, dieetistä riippumatta. 35 kilokaloria on musta aika vähän herkusta=).
puhunkin ei-tavallisesta grandista(kuten edellä sanoin, että on 30% vähemmän sokeria, kuin normi grandissa). 100gssa on 14g hiilihydraatteja, yhdessä puikossa8,3g
nuolaise lusikan selkäöpuoli kosteaksi ja pyyhkäise kaakaojauheessa. Sokerittomassa on vähemmän kaloreita ja saa syödä vaikka miten paljon koska 100g jauhetta on tosi iso määrä :))