oopperajuhlat

mitä päälle?

Mitä naisella pitää olla päällä Savonlinnan oopperajuhlilla?
Miehellä on tumma puku.
Puenko minä iltapuvun? Vai onko liikaa?
Ihan tavallinen siisti kesämekko millä menisi vaikka häihin?
Voi apua, tämä on vaikeeta... kun en koskaan ole seurannut oopperajuhlia ja nyt miehen työpaikka kustantaa liput, niin mentävähän se on!
Mutta pukeutmisesta ei ole mitään tietoa, jotain kuitenkin pitää päällä olla...

Jos olisi jotain vinkkiä, niin otan kiitollisena vastaan.
Emma

4

1112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asia

      Muuten en osaa sanoa, miten hienosti pitää pukeutua, mutta joskus olen jostain vinkkinä kuullut, että kannattaa varautua siihen, että Olavinlinnassa on kylmä illalla. Joten ihan pelkän kesämekon varaan ei kannattane laskea.

    • harrastetaan siellä

      Osin riippuu tietysti siitä, menettekö oopperan jälkeen jonnekin jatkoille vai nukkumaan.
      Iltapuku on mielestäni liikaa, itse olen viime vuosina käyttänyt housupukua, villasekoitetta. Ei tule kylmä ja jos sataa, ei helmat kuraannu. Kävelykengät. Jakun alle voi sitten laittaa pitkää tai lyhyttä hihaa, vähän ilman mukaan.
      Jos on hellettä ollut, niin Olavinlinnan kivimuuritkin on ehtineet lämpeämään ja tarkenee vähemmällä vaatetuksella, jopa sillä kesämekolla. Mutta se jakku kannattaa otta mukaan, oopperat loppuvat aika myöhään ja ainahan sitä illalla on hiukan viileämpää. En harrasta niitä mummohuiveja.
      Olen minä ollut siellä shorseissakin, mutta silloin oli poikkeuksellisen kuuma.
      Siis mukavaa ja lämmintä päälle ja muista, että sateella linnanpihalla on puroja ja lammikoita.

      • Emma

        Kiitos. Pelkäsin tuota iltapuku juttua, mutta onneksi ei nyt sellaista pidä hankkia.
        Siis siisti asu, jakku ja housut/hame.
        Iloista kesän odotusta.


      • blackmagictiger

        JOS JOSKUS MENIS KELLO 18 JÄLKEINEN TILAISUUS SLÄN OOPPERAJUHLAT NIIN MUSTA SMOKKI JA SEURALAISELLA VIHREÄ TURKOOSI ILTAPUKU


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      48
      1482
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1377
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe