Mitä naisella pitää olla päällä Savonlinnan oopperajuhlilla?
Miehellä on tumma puku.
Puenko minä iltapuvun? Vai onko liikaa?
Ihan tavallinen siisti kesämekko millä menisi vaikka häihin?
Voi apua, tämä on vaikeeta... kun en koskaan ole seurannut oopperajuhlia ja nyt miehen työpaikka kustantaa liput, niin mentävähän se on!
Mutta pukeutmisesta ei ole mitään tietoa, jotain kuitenkin pitää päällä olla...
Jos olisi jotain vinkkiä, niin otan kiitollisena vastaan.
Emma
oopperajuhlat
4
1148
Vastaukset 4
- asia
Muuten en osaa sanoa, miten hienosti pitää pukeutua, mutta joskus olen jostain vinkkinä kuullut, että kannattaa varautua siihen, että Olavinlinnassa on kylmä illalla. Joten ihan pelkän kesämekon varaan ei kannattane laskea.
- harrastetaan siellä
Osin riippuu tietysti siitä, menettekö oopperan jälkeen jonnekin jatkoille vai nukkumaan.
Iltapuku on mielestäni liikaa, itse olen viime vuosina käyttänyt housupukua, villasekoitetta. Ei tule kylmä ja jos sataa, ei helmat kuraannu. Kävelykengät. Jakun alle voi sitten laittaa pitkää tai lyhyttä hihaa, vähän ilman mukaan.
Jos on hellettä ollut, niin Olavinlinnan kivimuuritkin on ehtineet lämpeämään ja tarkenee vähemmällä vaatetuksella, jopa sillä kesämekolla. Mutta se jakku kannattaa otta mukaan, oopperat loppuvat aika myöhään ja ainahan sitä illalla on hiukan viileämpää. En harrasta niitä mummohuiveja.
Olen minä ollut siellä shorseissakin, mutta silloin oli poikkeuksellisen kuuma.
Siis mukavaa ja lämmintä päälle ja muista, että sateella linnanpihalla on puroja ja lammikoita.- Emma
Kiitos. Pelkäsin tuota iltapuku juttua, mutta onneksi ei nyt sellaista pidä hankkia.
Siis siisti asu, jakku ja housut/hame.
Iloista kesän odotusta. - blackmagictiger
JOS JOSKUS MENIS KELLO 18 JÄLKEINEN TILAISUUS SLÄN OOPPERAJUHLAT NIIN MUSTA SMOKKI JA SEURALAISELLA VIHREÄ TURKOOSI ILTAPUKU
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802147Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3681303Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu321246- 1411068
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa1561020- 103876
- 72811
- 45757
- 62751
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63702