Reisilihasten ongelma

kesäksi 2189 kuntoon

Täällä nämä kategoriat ovat vähän huonosti toteutettu joten laitan tämän kysymyksen tänne joka liittyy lähinnä vain kävelyyn.

Mulla on sellanen ongelma kun olen kävelemässä pidempää matkaa niin sisäreidet tulevat kipeeksi. Ne tavallaan hankautuvat toisiansa vastaan ja sitten loppupäivän ne ovat niin arat etten pysty kävelemään normaalisti. Mikä tässä mättää? Onko se liikunta-allergiaa vai mitä? :D

Harmittaa kun yrittää lisätä liikuntaa ja tämmöinen sitten estää liikkumisen intoilun kun joka kerta tulee tällainen ongelma.

3

1819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eppo

      Jollakin oli joskus samanlainen ongelma, mutta vain hametta käyttäessä, silloin neuvottiin talkkia ja ties mitä. Itse asiassa aiheesta nousi kauhea sota kun joku väitti että reidet hinkkaa yhteen vain lihavilla. No mut ei siitä sen enempää. Mut kuinka ne voi edes tulla kipeiksi kun on housukangas välissä, eihän ne oikeestaan edes hinkkaa toisiaan vasten. Voisikohan siihen ns. turtua, että kävelee vaan sitkeästi jos iho vaikka tottuis. Ei nyt toki vereslihalle asti. Muuta en osaa neuvoa.

      • -Somebody-

        Tällä tuskin tarkoitetaan tälläista hankausta. Tämä voi olla jos ei ole aikaisemmin kävellyt pitempiä lenkkejä jolloin lihakset helposti rasittuvat uudenlaisesta liikunnasta. Se kuitenkin loppuu kun lihakset tottuvat siihen. Pitää kuitenkin antaa lihasten palautua täysin kävelyn jälkeen.


    • Eppo

      Niin, eli aloittajalle vielä tarkentava kysymys. Onko kipu siis lihaksissa vai ärtyykö iho? Jos kyse on lihaksista niin sittenhän se on tietysti täysin eri asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe