Noista edellisistä viesteistä sellainen kysymys, jota täällä jokunen kirjoittaja ei miellä "naisen miellyttämistä".
Ok. meidän pitää myös miellyttää/halua olla toisen kanssa, sillä tavalla, mitä itsekkin haluaa. Mutta se ei ole itsetarkoitus!
Sovinistisesti ajattelevat, narsistit kertokaan meille naisille, miksi se on niin vaikeaa "antautua"?
Liian kiperä kysymys, tai vaikeasti muotoiltu.
Ok. meidän pitää myös miellyttää/halua olla toisen kanssa, sillä tavalla, mitä itsekkin haluaa. Mutta se ei ole itsetarkoitus!
Sovinistisesti ajattelevat, narsistit kertokaan meille naisille, miksi se on niin vaikeaa "antautua"?
Liian kiperä kysymys, tai vaikeasti muotoiltu.
Vastaukset 23
Vanhimmat
vaikea luopua.
siitä kait se loppujen lopuksi on kysymys.
Voiko mikään tapahtuma tai pettymys tuoda ajatteluun toisenlaista ajattelua?
sellaisena kuin todellisuus on voisi ehkä muuttaa asiaa.
Ja mihin?
muttei uponnut?"
että osuko vaiko ei osunu, ei ainakaa tunnu missään.
Sitä paitsi mun narsistinen sovinismini on sitä luokkaa, ettei sovinistinarsisti sitä riitä edes kuvaamaan. Naiseni kyl lupas kehitellä sopivan nimikkeen.
Vastaa ny mihin pitäs antautua? Naiselleko? Vai naisten vallalle?
Antautua rakastelulle kenties?
no kyllä mä rakastelun osaan. Ja hyvin osaanki.
homma hanskassa. Sinä päätät miten se tapahtuu. Olet vallankahvassa.
emmä päätä mitään, tiedän vaan miten se tapahtuu. Tiedän asioiden eron.
tilanne hallussa.
ku ei se riitä, että mul yksin olis tilanne hallussa, toisellakin pitää olla.
itse asialle on parempaa. Sellainen vaan tapahtuu.
Tilanne voi olla hallussa ilman ylimääräistä kontrollointiakin.
antautua itse tilanteelle.
Ja ennenkuin tajuaa, ettei osaa tilanteelle antautua, ni ei sille voi tehdä mitään. Pitää ensin tajuta, ettei osaa, sitte sen vasta voi oppia. Tai ei sitä tarvi edes oppia, ku se on olemassa, mut se on vaan mennyt piiloon ja se vaan pitää kaivaa esiin.
Se vaan on niin itsestäänselvä, että se on jopa vaikee asia. Tai mulla ainakin se tapahtu sillai, että halusin kovasti antautua tilanteelle, mut en vaan yksinkertaisesti siihen kyennyt, sitä vaan pelkäs liikaa, siis sitä tilannetta.
ei ole enää yksilön hallinnassa.
täysin ymmärtää kysymystä.
Kenen on siis vaikea antautua? Miesten vai naisten? Ja kenen pitää miellyttää?
Oli hiukan epäselvästi muotoiltuja lauseita...
Luin aloittajan viestin kahteen kertaan, enkä edelleenkään ymmärtänyt sen sanomaa miehisillä putkiaivoillani.
mun sokkeloiset seittiaivotkaan :)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=3500000000000010&posting=22000000035307162
kysymys taisi olla liian lennokas
menen pois
"ei millään pahalla"
kuin tuon vois pahalla ottaa. Jos ei kerran rakastella 'jatkuvasti', ni se on sitte aivan sama mitä sängyssä tehdään.
hankalasti muotoiltu, mutta vastataan nyt.
Siis niinhän se menee, että kyllä molempien pitää yrittää miellyttää toista, eihän siitä muuten mitään tuu.
Ei parisuhde tai edes paneminen ole mikään helvetin kilpailu, missä yritetään päästä toisen niskan päälle.
Minussa oleva halu tuottaa toiselle nautintoa, perustuu puhtaasti itsekkääseen oman nautinnon hakemiseen, ei siinä ole mitään "uhrautumista".
Heh, mutta mä olenkin itsekäs paskiainen :)