saako siilille antaa maitoa?

Näin pihalla yhden, ja tulin hakemaan kermaa kun ei maitoa ole.

Siili ehti kadota joten koira joi kerman.

Ihan kuin olisin joskus kuullut että siilille ei saisi antaa maitoa. Tietääkö kukaan? Saako kevytkermaa antaa, se olisi ollut hylakermaa?
111120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

perusmaitoa ainakaan, mutta koiranmuonaa siilit syövät mielellään (makkaraa tai papanoita _liotettuna_).

Äänestä
  • siili :D

    Äänestä

  • koiralle antaa maitoa?

    Äänestä

niin saat tietää vastauksen.

http://www.google.fi/search?hl=fi&q="saako siilille antaa maitoa"&btnG=Hae&meta=

---->

http://www.saunalahti.fi/~iinap/noora/muuta.html

"Saako siilille antaa maitoa?
Siili on laktoosi-intolerantikko, eikä näin ollen siedä maitotuotteissa olevaa laktoosia. Siileille voi kuitenkin tarjota laktoosittomia tai hyla- tuotteita, kuten esim. raejuustoa."

Osta siilille hyla-maitoa.

Äänestä

Kai sille laktoositonta maitojuomaa ja laktoosittomia tuotteita saa antaa. Muistaakseni hylakin on liian voimakasta, mutta en ole varma.

Äänestä

kraanasta tulevaa vettä, muut ravinteet siili saa luonnosta.

Ellei sitten kyse ole hylätystä poikasesta

Äänestä

täyskasvuisille eläimille ei sais maitoa antaa, varsinkaan meidän käsiteltyä maitoa joka voi pistää eläinten vatsat pahastikin sekaisin. Vesi riittänee ja silakoita tai kissanruokaa voi pistää tarjolle, jos haluaa siilistä kaverin mutta kyllä ne yleensä hyvin löytää ravintonsa itsekin :)

Äänestä
  • siilikaveri, se kävi iltaisin hakemassa ruokaa kädestä.

    Kivempiä kuin ihmiset noin yleensä ottaen. Mitäs on noin urbanisoitunut :)

    Äänestä

  • gek-ko kirjoitti:

    siilikaveri, se kävi iltaisin hakemassa ruokaa kädestä.

    Kivempiä kuin ihmiset noin yleensä ottaen. Mitäs on noin urbanisoitunut :)

    on hyvin usein mukavampia kuin ihmiset, ne on niin mutkattomia. Samaa voi sanoa harvasta ihmisestä...

    Äänestä

oletpas eksynyt väärälle palstalle ! :oo "miesten logiikka" jossa puhutaan siileistä :D?

Äänestä

Meiän mummo ainakin tehnyt mannavelliä siileille ja hyvin on kelvannut. En tiedä luvista, mutta ei ne sen nopeammin kyllä kupsahtaneetkaan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


gek-ko kirjoitti:

Näin pihalla yhden, ja tulin hakemaan kermaa kun ei maitoa ole.

Siili ehti kadota joten koira joi kerman.

Ihan kuin olisin joskus kuullut että siilille ei saisi antaa maitoa. Tietääkö kukaan? Saako kevytkermaa antaa, se olisi ollut hylakermaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu