Postin mukana tömähti lattialle halpahallin mainoslehtinen jossa takavuosien "muodokas missi" Janina F. esitteli vaatteita. Tulipa mieleen, ettei tuo nainen olisi tuossa mallina, jos ei olisi tuttu missi- ja laulaja-ajoilta. Muihin malleihin verrattuna vaikutti nykypäivänä kovin rouvamaiselta emännältä, enkä kyllä kutsuisi hoikaksi hänen tyyppiään. Muta mitäpä mieltä ovat miehet, onko juuri tuo naistyyppi, mitä Janina nykypäivänä edustaa se miesten ihanne, hänellähän on ainakin muotoja? Vai onko rouvamaisuutta/emäntämäisyyttä tullut jo liikaakin? En nyt löytänyt linkkiä Janinan nykykuosista, mutta saa linkittää. Nuoruudenkuvathan ei nyt liity tähän...
Rouvamainen olemus
mitäs tykkäät?
9495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kaikki naiset muuttuvat ajan myötä "rouvamaisiksi", samoin kuin kaikki miehet ajan myötä ukkoutuvat. Nuoreksi meistä ei jää yksikään.
On naisia, hoikempaa tyyppiä kuin Janina, joista ei tule koskaan rouvamaisia, vaikka rouviksi ryhtyisivätkin. Esim. pienirintaiset pysyvät helpommin tyttömäisinä, lisäksi vaatetyyli ratkaisee. Enkä tarkoita iki-pissiksenä pysymistä.
Myös elämänasenne ratkaisee. Jos on konservatiivinen täti jo nuorena, niin vanhenee aikaisin.
sitä tyttömäistä tyyppiä. Silti ikääntyminen näkyy minunkin kropassani. (Varmasti myös sinun kropassasi, vaikka olisitkin urheilullinen.)
http://static.iltalehti.fi/viihde/hehkuva1MH_vi.jpg
Jos olisin parikymppinen miehenalku, ajattelisin varmaan kuin sinäkin. Mutta kun olen samaa ikäluokkaa ja nähnyt hänen vanhenevan pikkuhiljaa, en miellä häntä mitenkään tätimäiseksi. Päinvastoin, hän on oikein hyvän näköinen ikäisekseen. Kun katselen ikäisiäni naisia töissä, kaupassa, kadulla tai ravintolassa, niin harvoin törmää upeampaan ilmestykseen.
Siksi toisekseen täytyy muistaa, millaiselle kohderyhmälle Janina vaatteita kauppaa. Itsensä ikäisille ja vanhemmille naisille. He ostavat todennäköisemmin tuotteita, joita esittelee edes jotakuinkin heidän ruumiinrakenteellaan varustettu nainen. Vai miksi hieman ylipainoinen, varhaiskeski-ikäinen nainen ostaisi anorektisen teinimallin esittelemiä vaatteita?
Taidat kysellä vähän hölmöjä.
Mulla on pari lasta ja olen Janinaa selkeästi vanhempi. Mä pidän hänen nykytyyliään kyllä mun makuun vähän tanttamaisena, jos suoraan sanotaan. Kaunis nainen on ollut ja on mutta olemus on jotenkin muuttunut turhan tätimäiseksi. Toi ylläoleva kuva oli kyllä poikkeuksellisen hyvä. Olen nähnyt myös noi mainoskuvat ja samaa mieltä ap.nkanssa. Kukaan ei varmaan tiedä tällaista suomalaista sarjakuvataiteilijaa kuin Kati Kovacs, mut hän on mielestäni todella tyylikäs suomalainen nainen. (synt. -63!)
kuka Kati Kovacs on ja KYLLÄ, on kaunis nainen ja tyyli tosi jees!
Oletko varma, että Janina pukeutuu siviilissäkin samoihin rytkyihin kuin mainoskuvauksissa?
mitään mummoja bylsi