Miten jos lopettaa kurssin kesken

Jos sattus lopetttaan jonkun kurssin kesken eikä ilmoita siitä työkkärille, niin voiko silloin tulla suoraan tuo 5 kk karenssi?
3311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei ole ollut. Niin minun käsittääkseni selviät 2kk karenssilla. Se on ihanlaissa säädetty juttu. Eikä ne voi sitä työkkärissä mitentkään muuttaa pidemmäksi tai lyhyemmäksi minun mielestä.

Äänestä
  • Pelkällä karenssilla ei enää selviä sellainen,joka on ollut sillä kelan kuppasella työmarkkinatuella yli 500 päivää, eli yli 2 vuotta. 5kk rangnaistustyössäoloehto on tiedossa siinä tapauksessa heti.

    Ei mitään karensseja säälistä, vaan heti kerralla sossun asiakkaaksi. 5kk työssäoloehtoa on tarkoitettu kannustavaksi, eli että kannustaa sossun elättiä hakemaan vähintään 5kuukaudeksi jollekin kurssille tai töihin. Siitä hyvästä pääsee taas kärivstelemään sillä kaikkein heikoimmalla työttömyyskorvauksella eli työmarkkinatuella. Ei hääviä.

    Jos alkuperäinen kysyjä saa kelan peruspäivärahaa taikka kassaltaan ansiosidonnaista, niin selviää karenssilla. Paitsi jos on vuoden sisällä saanut aikaisemmin karenssin,niin määrätään 3kk rangaistustyössäolohto. Pääsee vähän vähemmällä, kun on paremman tason korvauksilla.

    Mikä vois olla syy että lopettaa kurssin kesken, ellei syy ole se, että on löytänyt työtä? Eipä siinä muita vaihtoehtoja voi ollakaan kuin karenssit ja työssäoloehdot, ellei töihin ole menossa.

    Äänestä

...Jos sattus lopetttaan jonkun kurssin kesken eikä ilmoita siitä työkkärille...

Mistähän kurssista on kyse? Jos kyse on sellainen kurssi, jonne olet mennyt työkkärin kautta, niin kyllä kouluttaja keskeyttämisestä työkkärille ilmoittelee.

Jos sen sijaan on joku kurssi, jonne olet mennyt omaehtoisesti ja kyse lähinnä harrastekurssista, josta työkkäri ei tiedä mitään, niin eihän siitä silloin mitään sanktioita voi tulla.

Jos kyse on työkkärin osoittaman kurssin keskeyttäminen, niin riippuu tilanteestasi, mitä seuraa.

5 kk:n rangaistustyössäoloehto seuraa, jos olet alle 25-v ja ammattikouluttamaton. Jos olet yli 25-v tai ammattikoulutettu, niin 5 kk:n rangaistustyössäoloehdon saat, jos olet saanut työmarkkinatukea yli 500 pvää tai olet pudonnut päivärahoilta ja saanut työmarkkinatukea 180 pvää.

Jos sen sijaan olet yli 25-v ja olet saanut työmarkkinatukea alle 500 pvää tai saat päivärahaa, niin selviät 2 kk:n karenssilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleeko 5 kk karenssia kirjoitti:

Jos sattus lopetttaan jonkun kurssin kesken eikä ilmoita siitä työkkärille, niin voiko silloin tulla suoraan tuo 5 kk karenssi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu