enemmän kuin esimerkiksi kännykän tekijä Nokian matkapuhelintehtaalla 3-vuorotyössä. Ja työtahti on todella kova.
Kumpi työ teidän mielestänne on arvokkaampaa ?
Kumpi työ teidän mielestänne on arvokkaampaa ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kännykäntekijä tekee tietysti arvokkaampaa työtä kuin työvoimavirkailija, koska hän maksaa veroja palkastaan valtiolle. Mm. kännykäntekijän verorahoilla maksetaan työppärin työntekijöiden palkat. Yksityinen sektorihan se tätä maata pyörittää, vaikka monia ammatteja ei arvosteta yhtään. Pitäisi muistaa, että verotuloilla maksetaan koko julkisen sektorin toiminta.
Siis tienaako kolmivuorotyössä kuukaudessa vähemmän kuin työkkärin päivätyössä? Ei VOI olla mahollista!?
Mulle maksettiin tilille kerran kuukaudessa 1298 euroa, eikä se sivumennen sanoen ollut läheskään tarpeeksi työmäärään ja itse työhön verrattuna.
Tuttavapiirissäni on esim. ravintoissa työskenteleviä, ja he saavat kuukaudessa käteen saman verran kuin mulla oli bruttopalkka. Eikä ravintoissa edes tehdä 3-vuorotyötä.
Miten ihmeessä Nokian kokoonpanotyöstä voi niin huonosti jäädä käteen, että työkkärin palkat muka on parempia. En usko tuota millään.
Vielä on tuoreessa muistissa se valtava parku, mikä Turussa nousi, kun työkkäri alkoi ohjata työttömiä kännyköitä kokoomaan töihin. Sellainen ei sopinut turkulaisille työttömille ei sitten millään. Tosin se palkka on ainakin enemmän kuin kelan korvaus, mutta eipä silti kelvannut.
...istuskelusta, netissä surffaamisesta ja ihmisille pään aukomisesta on kyllä siinä neljä kertaa liian paljon.
Olen kuullut että virkailija tienaa lisineen n. 2000 e bruttona.
Brutto n.1500 euroa....Kyllä vitutti painaa öitä töissä, kun siitä saatava korvaus mitätön. Työ toki oli helppoa kokoonpanotyötä, mutta silti.
Enää en lähtisi, ennenmmin olen vaikka työtön, vaikka se jotain vituttaakin, mutta eipä haitanne minua.