Doping

tilu

Mitä mieltä dopingista?! Miksi huippuurheilijat mahtavat käyttää sitä? Jätä mielipiteesi...kiitos! :)

8

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antsa

      Miksikö huippu-urheilijat käyttävät dopingia?
      Tavoitteena on tietenkin paremmat tulokset ja kilpailujen voittaminen. Ne tuovat tilipussiin melkoiset rahamäärät. Huippu-urheilu on ammattimaista bisnestä, ja vain raha ratkaisee.

    • muulla

      Milläs muulla Helsinginkisoihin suomalaisia urheilijoita saataisi näin äkkiä mitallikuntoon?

    • homma!

      vihdoinkin myös Kenialainen juoksija on jäänyt kiinni douppaamisesta. Millonkahan vielä Algerialainen ja Marokkolainen?

      Puheaisi viimein sekin kupla!

      • ....

        Marokkalainen on kärynnyt jo kaksi vuotta sitte.


    • ooo

      Kyse on kunniasta. On hienoa nousta korkeimmalle korokkeelle ja tulla kansallissankariksi. Raha ei ole merkittävä syy. Dopingia käytettiin jo ennen kuin urheilu muuttui ammattimaiseksi. Dopingin käyttöä vähentää kiinnijäämisen ja siitä tulevan häpeän pelko.

    • yks kaks

      No yksi alkaa käyttämään muut kilpailijat huomaavat sen mutta tämä ei jää kiinni testeissä ja dominoi kisoja...jotain on tehtävä.
      No jos sekin pakko munkin ja sitten kaikki käyttää että vittu jee....

    • Anonyymi

      Nyt Helenius.

    • Anonyymi

      Enemmän huolestuttaa kuntosali douppaajat. Todellinen ongelma on doupingin suuret käyttäjämäärät kuntosali harrastajilla. Yhteiskunnallisesti vakava asia.

      Eräissä tuttavistani olen selvästi huomannut nopean muutoksen niin fyysusesti kuin henkisestikin. Erittäin nopea lihasten kasvu, pöhötys, äänen muutos, jamielialojen vaihtelut ei jää huomaamatta.

      Terveyttään ja sosiaalista elämäänsä ei kannata uhrata epäterveiden ja -realististen kaupallisten vartaloihanteiden saavuttamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3767
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      137
      1569
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1441
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1101
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1088
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1051
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      997
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      971
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      950
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      915
    Aihe