Tervehdys, mietin tässä vain kun tajusin kuinka huono kuntoni on, että olisiko teillä hyviä vinkkejä yleiskunnon kohottamiseen? Siis esimerkiksi näitä lihaskuntoharjoituksia yms. Haluaisin tosissani parantaa kuntoani, ja saada muutaman kilon pois, vaikka painoni on normaalissa. Eli olisin kiitollinen, jos teiltä mitenkään saisi jotai vinkkejä! :> (Ja tiedän, painonpudottamiseen vaaditaan makean/rasvaisen, esim. karkit ja sipsit yms. jätettävä pois, mut nyt onki puhe liikuntapuolesta) :)
~Nightmare
~Nightmare
Vastaukset 3
Vanhimmat
Menet 2-3 kertaa viikossa kuntosalille ja 2-3 kertaa/vko lenkille.
Syöt 2 molipuolista ateriaa ja 4 välipalaa päivässä.
Nukut riittävästi.
Entäs sitten, jos ei ole varaa lähteä kuntosalille, itse kyllä tykkäisin, mutta ei ole vuokraan eikä ruokaankaan rahaa. Ja esim. vatsalihas yms. vääntämiset ei onnistu ku selkä paskana, ja kävelyki sattuu hieman, olen koittanut selvittää selkäkipujen syytä, ku jatkunu jo kuukausia, epäilen skolioosia mutta en tiedä.. Tykkään kyllä mm. 10km reippaast kävelylenkeist yms.. Juoksu ei onnistu ilman et selkää sattuu nii pirusti.
vaikka olisi selkä kuinka paskana ( jos ei ole halvaantunut ). Nostat ylävartaloa vain sen verran kuin vatsalihaksilla saat ylös, tarkoitus ei todellakaan ole saada kyynärpäitä polviin. Äläkä taivuta niskaa. Tee hitaita suoritteita ( pidä esim. vatsa tiukkana 2-3 sekuntia yläasennossa ) ja laske rauhallisesti alas. Selkää ei pidä tiputtaa alas, sehän on selvä, ett' sillon sattuu. Itsellä pari alimmaista nikamaa kulunut kiilamaiseen muotoon ja kun lopetin keihäänheiton aikoinaan, alaselkää vihloi 2 vuotta yhtä soittoa, mutta näitä vatsalihasliikkeitä pystyi tekemään.
Alaselkäliikkeitä voit myös tehdä lattialla niin, että pidät kädet yhdessä suorana ja yhdessä selän takana.
Vatsalihas -ja alaselkäliikkeet ovat paras keino lieventää selän kipuja. Kun keskivartalo on tarpeeksi hyvässä kunnossa, selkä tuntuu hyvältä vaikka se todellisuudessa olisi sisältä kuinka rikki. Karu totuus iskeekin monilla huippu-urheilijoilla kilpauran jälkeen, jos ja kun treenimäärät vähenevät.