Ärsyttää niin paljon! Olin tänään laitattamassa ripsipermiksen valmistujaisiani varten. Jo alussa tuntui ettei kosmetologi(tai mikä sitten olikaan) osannut hommaansa.
Ripsirullat piti vaihtaa pariin kertaan kun hän sähläsi niiden kanssa. Häneltä tuntui puuttuvan puolet tarvittavista välineistä ja hän ramppasi ees ja taas pitkin myylämää. Permanentti ainetta meni silmiini ja voin kertoa että SE KIRVELI. Hän siihen sitten vaa tokaisi "taisi mennä vähän silmään". Noin 10 min kärvistelin ja sinnittelin. Sitten hän otti permis aineen pois ja laittoi jotain toista ainetta, SITÄKIN MENI SILMÄÄN. Sitten taas kirveli 10min kunnes hän otti aineen pois. Hintaan sisältyi myös ripsien kestovärjäys. Se sentään sujui hyvin ja ripsistä tuli kivan väriset.
Kun katsoin peiliin toimenpiteen jälkeen, olin hyvin pettynyt! Ripseni eivät olleet taittuneet yhtään mihinkään.. ehkä pari ripseä oli noussut millin verran ja ripsiä oli lähteny jonkin verran. Kosmetologin ilmeestä myös näki ettei tullut hyvää jälkeä. Tästä kärvimyksestä maksoin onneksi vain 35€. Tämä tapahtui Turussa ja ihan suositussa liikkeessä.
Muilla huonoja kokemuksia ripsipermanentista?
EPÄONNISTUNUT RIPSIPERMANENTTI!!!
20
9347
Vastaukset
- jopas jopas
Eihän tuollaisesta voi hintaa ottaa!! Pikemminki kosmetologin olis tarvinnu maksaa kivusta!
- Kosmis
Ei olisi todellakaan tarvinnut maksaa tuosta permiksestä. Itse olen tehnyt satoja ripsipermiksiä ja huolellinen kun olen, ei kirvele.
- -larzzi-
Miksi et valittanut siitä? En mä ainakaan ois siitä mitään maksanu!
- vaan
ollut asioimassa siinä hoitolassa, jossa kosmetologiopiskelija tekee kosmetologin töitä. Tarkoittaa, että asiakkaille valehdellaan hänen olevan jo valmis, jotta voidaan veloittaa ohjehinta eikä opiskelijahinta!?
Kuulostaa ihan siltä ja kun vielä "ramppasi pitkin myymälää..." - ...........
Jos valmistujaisiaan varten saa vanhempiensa kukkarosta/maksaa itse ripsipermanentista 35 euroa, niin huh, huh. Onko jo tuon ikäset niin aivopesty ja pinnallisia, että tarvii jo ripsipermanentinkin... ja tuolla rahalla. Musta se on yksi turhimmista, mitä tuolla rahalla voi kosmetologilta saada.. senkin käyttäs opiskeluaikoinaan vaikka viikon ruokaan. tai ostaa kymmenen ripsentaivutinta loppuiäkseen (ripsien taivuttamiseen menee sekunti per silmä, ei oo paljon). Isolla rahalla toimenpide mikä ei edes onnistuessaan näy kellekään. Ja jotenkin ehkä vielä menis, jos ois otettu esim. häihinsä jossa morsiamet muutenkin on isolla rahalla puunattu ja tuunattu, mut valmistujaisiin... ja ton ikäsen. Ei se NIIIN hienoa ja isoa oo saada lakki tai ammatti amiksesta.
- oofogsogsogso
Ootsä joku elämääs kyllästyny vanha luuska.... kateellinen nuorille ja kauniille kenel on elämä viel edes.
- tarkoitus on
juuri vältää mekaanista taivuttimien aiheuttamaa päivittäistä rasitusta.
Ei ole kyse iästä vaan ripsi-karvojen laadusta.
Ripsipermanetti aineet voi myös aiheuttaa kirvelyä...tietyt lääkitykset, sairaudet esim. herkistävät silmiä hetkellisesti, eli myös ajankohdalla on yksilöllisesti merkitystä.
Ja tässä kohtaa ei ole kerrottu oliko asiakas ekaa kertaa permanentissa vai ei?
Eli jos jos aineet vain eivät sopineet herkkäsilmäiselle asiakkaalle. Testit oisi tietenkin aina hyvä tehdä ennalta. - perr...
Nykyaika on nykyaikaa. Itse olen yli 40v, mutta arvostan ylioppilaaksi valmistumista ja ammattiin valmistumista vaikka amiksesta. Ne ovat sellaisia asioita, jotka ovat vain kerran elämässä ja pysyy. Häämeikki, sitä voi tehdä nykyään monta kertaa, uusi kumppani vaan joka kerta valokuvassa vieressä.
Ennen ei ollut rahaa nuorisolla käytettävissä, nyt on, ja monet tekevät töitä koulun ohella.
Tämä nyt sivusi näitä kauneusasioita, mutta voin kuvitella, että tuo katkera kirjoittaja ei ole ulkonaisestikaan kaunis itse.
- eeemilia
Mikä liike mahtoi olla kyseessä...? Kuulostaa nimittäin juuri siltä liikkeeltä, jossa itse olin harkinnut toimenpiteen suorittavani...ehkä pitäisi harkita vielä...hmm :D
- -argh89-
Liike sijaitsee Kauppakeskus Hansassa, Make up star.
- ABCDE
-argh89- kirjoitti:
Liike sijaitsee Kauppakeskus Hansassa, Make up star.
ÄLKÄÄ HYVÄT IHMISET MENKÖ KYSEISEEN PAIKKAAN!!! KUUNNELKAA JUTTUJA KAUPUNGILLA,OTTAKAA ASIOISTA SELVÄÄ,KÄYTTÄKÄÄ VALTAVIRRAN KANAVIA,JOS OLETTE EPÄVARMOJA! KYSYKÄÄ ESIM STOCKMANNILTA SUOSITUKSIA,SIELLÄ JOE BLASCON MEIKKAAJAT TIETÄVÄT NEUVOA OIKEANLAISELLE TARPEELLE OIKEANLAISEN PAIKAN! OLEN HEIHIN ITSEKIN TURVAUTUNUT MONEEN KERTAAN JA NIINKUIN HE OSAAVAT ASIANSA,OSAAVAT HE MYÖS NEUVOA. IKÄVÄÄ ETTÄ KAIKENLAISET YRITTÄJÄT SAAVAT TOIMIA JA OTTAA RAHAT POIS,AMMATTITAIDOSTA VIIS. NO,YLEENSÄ NÄILLÄ YRITYKSILLÄ ON MELKO LYHYT LOPPUKIN....
- tä....
-argh89- kirjoitti:
Liike sijaitsee Kauppakeskus Hansassa, Make up star.
miksi et valittanut asiasta????? ..tyhmä laittaa rahansa hukkaan, jos on noin saat**nan varma että on mennyt pieleen. hoh hoh.
- Permis Ulla
Minulla on hyvät kokemukset, tosin ne on vantaalta tikkurilasta, sielä PIGMENTAARIOSSA Outi sipilä tekee hyvät permikset ripsiin, menin itsekin sinne puskaradiosta kuultujen suosituksien myötä, ...ja joka kerta on onnistunut , laatu on tasainen, sekä kestää hyvin pitkään noin 10 vk. Voin suositella lämpimästi.
- not again
Pigmentaario outi sipilällä olen minäkin käynyt joskus permanentissä ei tullut oikein hyvät,ilmeisesti omat ripseni ovat liian vahvat,eikä aineet niitä saa taivutettua.
Pigmentaario outi sipilällä otin pigmentoinnit kulmiini ja olen todella pettynyt,harmittaa todella paljon,että menin pilaamaan kasvoni,tapahtuneesta aikaa jo 2 vuotta ja edelleenkin kulmat ovat aivan liian mustat ja paksut,sekä erillaiset. Sipilältä sain vain huonoa palvelua kun kulmista valitin, joten suosittelen välttämään kyseistä paikkaa kaikin tavoin - I.K.
Hyvä nimimerkki Not Again.
Olet ottanut riis ripsien ja kulmien värjäyksen KAKSI VUOTTA sitten. Tulos oli liian tumma ja muutenkin epäonnistunut.
Ripset ja kulmat uudistuvat täysin noin 3-4 kuukaudessa. Tämä tarkoittaa sitä, että jos nyt otat värjäyksen ripsiin ja kulmiin, niin 4 kuukauden kuluttua sinulla ei ole enää yhtä ainoaa värjättyä karvaa, koska joka ikinen niistä on uusiutunut. Tippunut pois ja uusi karva kasvanut tilalle.
Näinollen ei ole mitenkään mahdollista, että kaksi vuotta, korostan: KAKSI VUOTTA, sitten tehty kulmien ja ripsien värjäys olisi mitenkään ollut nähtävissä yli puoleentoista vuoteen. Oli tulos sitten toivottu tai ei-toivottu, se ei enää kahden vuoden jälkeen näy enää kuin muistoissa ja valokuvissa.
Ja toinen asia.
On erittäin epäasiallista haukkua palvelua ja asiakaspalvelijaa ja yritystä NIMELTÄ netissä. Vieläpä itse nimimerkin takaa.
terveisin: ammattilainen itsekin- vantaa1
Lue; pigmentointi ei värjäys. Olen ollut Outin pigmentointiin tyytyväinen, mutta kestovärit kulmiin tuli sysimustat x 2, vaihdoin tekijää. Lisäksi nettisivuilla joitain 2011 tiedotteita, antaa huonon kuvan
- Anonyymi
vantaa1 kirjoitti:
Lue; pigmentointi ei värjäys. Olen ollut Outin pigmentointiin tyytyväinen, mutta kestovärit kulmiin tuli sysimustat x 2, vaihdoin tekijää. Lisäksi nettisivuilla joitain 2011 tiedotteita, antaa huonon kuvan
Samoin sysimustat kulmat. Petyin.
- dupdowdu
hän puhuikin että otti pigmentoinnin kulmiin, ei värjäystä..
- Anonyymi
Kävin myös eilen vasta valmistuneella ja petyin tulokseen. Väri ei tarttunut, eikä sen lisähinnasta ilmoitettu erikseen. Muualla se kuuluu ilmoitettuun hintaan.
Myöskään ripsistä ei tullut juurikaan taipuisammat kuin olivat ennestään.
Hinta piti olla 60, mutta maksun aikaan tekijä ilmoittikin, että niin ja vielä se kymppi väristä. (Näki että minulla oli 70 € kädessä). Suututtaa kun on muutenkin vähän rahaa ja tämä oli ex tempore lisä kun piti vain väri ottaa.- Anonyymi
Tämä siis Riihimäellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1584966Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813616SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402268Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962159Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292067Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan662050Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872013Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211516Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1061430