Tänään tuli työpaikallani kiistaa siitä, kuinka usein työnantajan tulee laittaa seuraava työvuorolista "seinälle". Tämänhetkinen lista päättyy tämän viikon sunnuntaille, eikä seuraavista vuoroista ole tietoakaan. Koitin netistä etsiä vastausta (tuloksetta = Blondi ) ja ajattelin että täällä olisi joku tietoinen asiasta! :)
Pomon mielestä se on viikko,keittäjän mielesta 2 viikkoa ja omasta mielestäni 3 viikkoa. Kertokaa jos tiedätte! :>
(jos joku sai ees mitää selvää tosta sepistyksestä :D )
-Noora-
TYÖVUOROLISTAT!
6
2969
Vastaukset
- onglemia
Kuulostaa vähän siltä, että porukka siellä teidän työpaikalla tarvitsisi vähän suurempia ongelmia, kun noin turhat asiat pistää kiukututtaan.
Ja ainahan sitä voi sanoa työnantajalle, jos työvuorot ei nappaa, että "vedä käteen ja tee ite työs". - klkllk
kolmen viikon jakso se pitää olla. kyllä nyt sitten pikkuhiljaa pitäisi alkaa lista olemaan seinällä,jos nyt sunnuntai päättyy. mutta,nämä lakisääteiset jutut ei tahdo oikein aina päteä monessakaan paikassa.jos ei loppuviikolla ala listaa näkymään, niin sitten voi jo mielestäni vähän jo urputtaa siitä.täytyyhän sitä nyt työntekijän tietää hyvissä' ajoin vuoronsa.
- viikkoa ennen
Jos tarkoitat sitä kuinka aikaisin pitää seuraava lista olla näkyvillä on viikko ennen työvuoron alkamista.
Jos halua enemmän lukea asiasta hae lakitekstiä nimikkeellä Työaikalaki - Työvuoroluettelo
Tässä koostetta
Työvuoroluettelo on laadittava samaksi ajanjaksoksi kuin työajan tasoittumisjärjestelmä,jollei se tasoittumisjakson pituuden tai suoritettavan työn epäsäännöllisyyden vuoksi ole erittäin vaikeata. Työvuoroluettelo on kuitenkin laadittava niin pitkälle ajanjaksolle kuin mahdollista. Työvuoroluetteloa laadittaessa on työntekijän tai tämän 34 §:n 2 momentissa tarkoitetun edustajan vaatimuksesta noudatettava, mitä mainitussa momentissa säädetään.
Työvuoroluettelo on saatettava kirjallisesti työntekijöiden tietoon hyvissä ajoin, viimeistään viikkoa ennen siinä tarkoitetun ajanjakson alkamista. Tämän jälkeen työvuoroluetteloa saa muuttaa vain työntekijän suostumuksella tai töiden järjestelyihin liittyvästä painavasta syystä. - Ei tietoa
Kiitos paljon. :) Eli näin, pomolla vaan tapana laittaa listat seinälle muutamaa päivää aikasemmin kun uusi jakso alkaa, eikä oikein pysty sopimaan mitään menoja varmaksi. Mutta, tämä selvä. Kiitos! =)
- ..........
ja käytännössä siis viikkoa ennen jakson alkamista tarkoittaa sitä, että 2 viikkoa pitää olla aina esillä.
- ...
omalle luottamusmiehelle ja kysy, usein pomon mielipide on aika poikkeava tästä luottamusmiehen mielipiteestä. Yleensä kolmea viikkoa ennen täytyy olla tehty, jos puhutaan työvuorolistan näkyville laitosta työpaikalla niin se on eri asia.Pomon tietysti väittää, että viikoa ennen, mutta luottamusmiehesi pitäisi kyllä pitää sinun puolia asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122